بلاگ

مهر ۱, ۱۳۹۶

استراحت در حین مطالعه واجبه

استراحت در حین مطالعه واجبه

 

استراحت در حین مطالعه واجبه

استراحت در حین مطالعه واجبه

مطالعه به مدت طولانی باعث کاهش یادگیری می شود وفقط آغاز وپایان مطالعه به یاد می آید

عده ای از خوانندگان بعد از یک الی دو ساعت خواندن هم به خود استراحت نمی دهند و می گویند تا اینجا را که خوانده ام ، فهمیده ام و خسته هم نشده ام پس نیاز به استراحت ما بین ندارم.

اما این عزیزان نمی دانند که فهمیدن مطالب دلیل بر یادآوری آنها هنگام نیاز نمی شود یا در آن لحظه آنها کاملاً مبحث را درک کرده باشند ولی هنگام امتحان نمی توانند استفاده ای از آن آموخته ها بکنند و بعد از امتحان همین ها هستند که می گویند انگار هر چیزی خوانده بودم با پاک کن از ذهنم پاک کردند.

نگاهی به اطراف بیاندازید. قطعاً روزانه با افرادی مواجه شده اید که وقتی از آنها شماره تلفن ثابت شخصی رامی پرسند براحتی به یاد می آورند اما اگر از همان اول افراد شماره تلفن همراه شخصی را بپرسند به سختی به یاد می آورند و فقط اعداد اول و انتهایی را می دانند و معمولاً اعداد وسط را فراموش می کنند .

استراحت در حین مطالعه واجبه

خُب به نظر شما چرا آنها اعداد ۷ رقمی را صحیح پاسخ می دهند اما آن اعداد ۱۱ رقمی را معمولاً به یاد نمی آورند.

جواب واضح  است. چون در حالت اول ابتدا و انتها به یکدیگر نزدیک بود و فاصله کمی نسبت بهم داشتند اما در حالت دوم نه.

لذا هر چقدر مطالب کمتر باشد یادگیری شما بهتر و راحتتر خواهد بود. تحقیقات نشان داده است که هرگاه مطلبی را که مطالعه می کنید بخشهایی که در ابتدا یا انتهای مطلب قرار دارند بیشتر از دیگر بخشها در خاطر می مانند.

بنابراین مدت زمان مطالعه نباید بحدی باشد که مطالب زیادی در بین شروع و انتهای آن قرار گیرند.

استراحت در حین مطالعه واجبه

بهترین زمان مطالعه ۴۵ دقیقه و ۱۵ دقیقه استراحت است. این زمان طوری تنظیم شده است که سبب می شود نه مطالب زیادی در وسط قرار گیرند که سبب خستگی شما شوند و نه زمان مطالعه آنقدر کوتاه باشد که از قدرت یادگیری شما بکاهد.

قدرت یادگیری مغز شما در یک محدوده زمانی مشخص محدود است.

قدرت یادگیری و بخاطر سپاری مغز شما لیوانی است که اگر از آب پر شودفشار بیشتر نه تنها آن را پر نخواهد کرد بلکه مقداری از آب داخل آن را نیز خالی می کند. بنابراین مطالعه برای مدت زمان طولانی و مستمر نه تنها سبب یادگیری بیشتر شما نمی شود بلکه به علت خستگی از کارآیی تان نیز کم می کند.

مدت زمان ۱۵ دقیقه که در بالا به استراحت اختصاص داده شده به همین منظور است.

در این ۱۵ دقیقه مغز شما فرصت دارد تا علاوه بر تجدید قوا ، مطالب خوانده شده را نیز دسته بندی کند و آنها را برای استفاده بعدی طبقه بندی کند.

دقت کنید که در این زمان تنها باید استراحت کنید.

 

مرور کردن مطالب و استراحت در حین مطالعه واجبه

حتی فکر کردن به آنچه که مطالعه کرده اید نیز سبب خستگی شما می شود.

در یک روز بیشتر از توان خود مطالعه نکنید ، زیرا همانطور که ذکر شد فشار زیاد تنها باعث خستگی و کاهش میزان بازده شما خواهد شد.

بعد از ۴۵ دقیقه مطالعه از پشت میز خود بلند شوید. نفس عمیقی بکشید و عضلات خود را منقبض کنید و چند ثانیه نگه دارید، سپس شل کنید.

یک سری حرکات کششی انجام دهید . از اتاق خود بیرون بروید ، با دیگران هم صحبت شوید. شربت، چای یا میوه ای بخورید.

خطر! هیچ وقت پشت میزی که مطالعه می کنید استراحت نکنید.

استراحت در حین مطالعه واجبه

هر روز صبح ورزش کنید. خواهید دید که چه تأثیری در شما خواهد گذاشت.

به خود امید و انگیزه دهید و به افکار مثبت بیندیشید. با اینکار انرژی شما برای ادامه کار افزایش می یابد و دیگر در وسط راه احساس خستگی و ناتوانی و ضعف نمی کنید.

حتماً دیده اید زمانی که در وضعیت روحی نامطلوب بسر می برید، یا زمانی که خسته هستید قدرت حافظه تان به طور چشمگیری کاهش می یابد.

قوای مغزی بستی شدیدی به وضعیت روحی و بدنی شما دارند. اگر انتظار دارید که به درستی دروس را فرا بگیرید حتماً به اندازه کافی بخوابید ، خوب تغذیه کنید ،  و در آسایش روحی زندگی کنید . از مصرف دخانیات مطلقاً پرهیز کنید.   .

استراحت در حین مطالعه واجبه

 

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

 

بلاگ, مقالات ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.