بلاگ

تیر ۱۷, ۱۳۹۶

اولین قدم برای درس خواندن

اولین قدم برای درس خواندن

اولین قدم برای درس خواندن

مطالعه

اولین قدم برای درس خواندن برای همه ی  کسانی که به نحوی با تحصیل و درس خواندن ارتباط دارند ، (از دانش آموزان ابتدایی گرفته تا دانشجویان دانشگاهها )، یک دغدغه  و فکر اساسی است  . این دغدغه و نگرانی همان چگونه درس خواندن وافزایش بهره وری از زمان مطالعه می باشد .

اغلب با خانواده هایی روبرو می شویم که بیان می کنند ،

” فرزندم خیلی درس می خواند اما نتیجه لازم را نمی گیرد” 

مشکل چگونه درس خواندن، زمانی که حجم دروس زیاد می شود (مانند آمادگی برای کنکور) به حداکثر مقدار خود می رسد . در مواجهه با این مشکل ، همه به دانش آموزان می گویند

“درس بخوانید “

اما چگونه بخوانید را هیچ کس به آنها نمی گوید .

متاسفانه در مدارس ما نیز فقط به تدریس دروس پرداخته می شود و حتی اشاره ای به نحوه مطالعه نمی شود و یا اگر هم صحبتی توسط دبیر صورت گیرد بر اساس تجربیات خود او خواهد بود و نمی تواند یک طرح جامع باشد .

برای حل این مشکل و مشکلات نظیر آن چه باید کرد ؟

اولین قدم برای درس خواندن

مسلماً قدم اول در این راه خواستن وهدفمند بودن است ، پس از آن باید با پشت کار و اراده و پیگیری روز افزون به همراه برنامه ریزی دقیق حرکت نمود . در این حرکت داشتن مشاور خوب و با تجربه و بهره گیری از اساتید مجرب  می تواند روند حرکت را بهبود بخشد .

حال به بررسی چند فاکتور عمده در درس خواندن می پردازیم این چند فاکتور عبارتند از :

 • برنامه ریزی درسی
 • روش های مطالعه
 • تقویت حافظه
 • تغذیه

اولین قدم برای درس خواندن برنامه ریزی درسی :

همیشه وقتی به بچه ها می گوئیم درس بخوانید یا خودشان تصمیم به درس خواندن می گیرند ، اولین چیزی که به ذهنشان می رسد ، برنامه ریزی درسی می باشد .

اما چطور برای درس خواندن برنامه ریزی کنیم ؟

آیا اصلاً نیازی هست که برنامه ریزی کنیم ؟

برای این که برنامه ی خوبی داشته باشیم چه چیزهایی را در نظر بگیریم ؟

بیشتر بچه ها هنگامی که تصمیم به شروع مطالعه می نمایندبرای خود یک برنامه درسی می نویسند تا مطابق آن حرکت کنند اما اغلب این برنامه فقط روی کاغذ مانده و اجرا نمی شود چون برنامه واقعی و منطبق با توانایی و شرایط شخص نیست و فقط ایده آل ها در نظر گرفته شده است.

برنامه ریزی صحیح یعنی حداکثر استفاده از وقت وامکانات موجود .

در این مورد هر کدام از اطرافیان شما توصیه ای خواهند کرد ، اما فقط برنامه هایی قابل اجرا می باشند که از افراد مطلع و خبره این کار دریافت شده باشد ومطابق شرایط روحی و جسمی شما باشد.

چیزی که کاملاً مشخص است ، این واقعیت می باشد که اگر برنامه نداشته باشیم وقت خود را تلف خواهیم کرد .

خیلی ها فکر می کنند داشتن برنامه باعث می شود که لذت های زندگی محدود شود ویا به عبارتی دست وپای ما برای انجام آزادانه کارها بسته شود عده ای دیگر که عمدتا از بچه های درس خوان می باشند با خود فکر می کنند” من که درس خود را به خوبی می خوانم پس چه نیازی برای برنامه ریزی وجود دارد هر چه قدر وقت دارم درس می خوانم”. اما در واقع این طور نیست ، چرا که مهم ترین  نتیجه ای که از یک برنامه ریزی صحیح  بدست می آوریم نظم وترتیب است . این نظم و ترتیب باعث می شود ، اولویت انجام کارها مشخص شده ودر نتیجه سردرگمی و آشفتگی کم شود یعنی بتوانیم تمام کارها را انجام دهیم بدون اینکه مشکلی برای سایر فعالیت ها ایجاد شود اگر درست دقت کنیم همین امر است که باعث می شود

اولین قدم برای درس خواندن

بعضی موفق باشند و برخی ناموفق !

قراردادن اولویت کاری ( برنامه ریزی درسی ) نیروی تمرکز حواس رازیاد می کند ، زندگی را متعادل می کند ، زمان فراغت ما را بیشتر می کند ، تکالیف محوله روی هم انباشته نمی شود و رغبت ادامه کار در ما کم نمی شود و به طور خلاصه باعث حرکت به سوی موفقیت می شود .

در عوض عدم برنامه ریزی باعث ایجاد سر درگمی ، دلهره شکست وعدم موفقیت ، کم آوردن زمان، انجام کار ناموزون و به هدر رفتن انرژی و وقت و خلاصه حرکت به سوی عدم موفقیت می شود .

حال اگر تصمیم گرفتیم برنامه ریزی کنیم چه باید کرد ؟

انسانهای موفق ابتدا خود را می شناسند وسپس متناسب با قدرت و توانایی ها و نیازهای خود قدم بر می دارند با توجه به این که شرایط عمومی ، فردی و خانوادگی افراد مختلف با هم متفاوت است پس حتماً باید برنامه ها هم متفاوت باشد اما چطور ؟

اولین قدم برای درس خواندن

مسلماً در هر برنامه ریزی باید یکسری اصول رعایت شود که عبارتند از :

 • توان فیزیکی
 • توان روحی
 •  برنامه کلاس و مدرسه
 • خواب
 •  فعالیت های فوق برنامه
 • ضریب هوش
 • موقعیت خانوادگی

بسیاری از بچه ها بدون در نظر گرفتن این موارد فکر می کنند برنامه ریزی یعنی این که یک نفر برای آنها از صبح تا شب را تقسیم بندی کند و به آنها بگوید در چه ساعتی درس بخوانند ،درچه ساعتی استراحت کنند و در چه ساعتی بخوابند.اما در واقع این طور نیست و هدف از برنامه ریزی نظم بخشیدن به امور و استفاده بهینه از زمان است.در این راه باید با توجه به اصول کلی و تجربیات دیگران و با توجه به شرایط خودشروع به کار نمود زیرا هر کسی با این شرایط می تواند بهترین برنامه ریز برای خود باشد.

اولین قدم برای درس خواندن

به طور کلی ما دونوع برنامه ریزی داریم :

 • تقویم مطالعاتی ( برنامه کلی)
 • برنامه فردی

اولین قدم برای درس خواندن – برنامه کلی(تقویم مطالعاتی) :

در این برنامه ریزی ابتدا باید استراتژی کلی خودمان را برای درس خواندن مشخص کنیم یعنی این که

 • چه درسهایی را باید بخوانیم
 • برای هریک چقدر زمان در نظر بگیریم
 • چه حجمی از دروس در هر بار خوانده شود

 

مطلب مهمی که در برنامه کلی وفردی باید در نظر بگیریم این است که اهداف خود را به دو دسته تقسیم بندی نمائیم:

الف ) اهداف کوچک ( کوتاه مدت )

ب ) اهداف بزرگ ( بلند مدت )

همواره با در نظر گرفتن هدف بزرگ ( برای دانش آموزان همان موفقیت تحصیلی ) ، اهداف کوچک خود را انتخاب و دسته بندی نمائیم به طور ی که دست یابی به هریک از این اهداف کوچک قسمتی از راه ما برای رسیدن به هدف بزرگ را کوتا ه می نماید این دقیقاً مانند شخصی است که می خواهد به قله ای مانند دماوند برسد . وی برای رسیدن به قله، در میان راه ایستگاههایی ( پناهگاههایی ) در نظر می گیرد و در هر قسمت از مسیر فقط به هدف رسیدن به پناهگاهها حرکت می کند ( نه قله ) اما در نهایت رسیدن به هریک از این پناهگاه ها قسمتی از راه شخص برای رسیدن به قله را کوتاه می کند .

پس برای موفقیت ، انتخاب هماهنگ هدف ها ی کوچک بسیار حائز اهمیت است چرا که باعث پرهیز از آشفتگی می شود . برای دانش آموزان این هدف های کوچک همان انتخاب دروس ، کلاس ، مدرسه ، کتاب کمک درسی ، دبیر و … می باشد .

پس از انتخاب اهداف کوچک ، ایجاد تعادل بین این اهداف بسیار مهم و حیاتی است . می دانیم در دوران تحصیل (مخصوصاً کنکور ) حجم کار بسیار زیاد است و تنوع آن بسیار کم ،در نتیجه کار ناموزون ( افراط وتفریط ) باعث اخلال در اجرای برنامه می شود .

همیشه باید در نظر گرفت که موفقیت در تحصیل مانند موفقیت در یک مسابقه دوی ماراتن است وشرط موفقیت ، حرکت آهسته و پیوسته است .

معمولاً یکی از مسائلی که در حین برنامه ریزی درسی نمود پیدا می کند ، کم آوردن زمان است اکثر ما دقت به اندازه کافی داریم اما از آن به طور بهینه استفاده نمی کنیم ، همیشه قبل از اینکه به سرعت فکر کنیم باید به کیفیت انجام فکر کنیم .

انسان اول باید بتواند خوب شنا کند وبعد به فکر مسابقه باشد .

اولین قدم برای درس خواندن

با توجه به رقابت شدید میان داوطلبان و همچنین حجم زیاد منابع مطالعاتی بهتر است هر چه زودتر کار مطالعه را شروع کنیم ، در این راه باید یک تقویم مطالعاتی در نظر گرفته ودر آن از زمانی که مطالعه برای کنکور را شروع می کنیم تا زمان کنکور را به بخشهای مختلف تقسیم کرده وهر قسمت از کار را در زمان خاصی انجام دهیم . قسمتی از این کار در تابستان انجام می شود در این زمان دانش آموزان هنوز درگیر کلاسهای جدی مدرسه نیستند و زمان بیشتری در دسترس دانش آموزان می باشد با این کار می توان قسمتی ازحجم کاری را در زمستان وپائیز کاهش داد .

در تقویم مطالعاتی باید این واقعیت را در نظر گرفت که فرصت بسیار محدود است پس هر مقدار آن که به هدر رود قسمتی از آنچه می توانست در دسترس باشد از بین می رود .

حجم بالای مطالب در کنکور و زمان محدود ایجاب می کند که برنامه ای منسجم و قوی داشته باشیم در این برنامه باید روالی معقول ، نه شتابزده و هیجان آلود داشته باشیم وبه تدریج به ساعات مطالعه اضافه کنیم .

در برنامه مطالعاتی باید آهسته وپیوسته حرکت کرد وابتدا به بررسی مفهومی و در ک عمیق مطالب پرداخت (خواندن تشریحی)وسپس با نزدیک شدن به کنکور از تشریحی خواندن کاسته و مهارت را در راه حل های کوتاه بالا ببریم نه اینکه با شروع مطالعه کنکور به فکر تست زنی وسرعت در حل تست بیافتیم .

در اینجا یک مثال ساده برای درک بهتر موضوع ارائه می شود : اگر بخواهیم بین دونقطه از شهر حرکت کنیم ابتدا راه معمول آن را طی می کنیم و پس از چند بار طی این مسیر با آشنا شدن به کوچه وپس  کوچه های مسیر ، راه خود را کوتاه می کنیم . ولی اگر از ابتدا به دنبال کوچه هایی برای کوتاه شدن مسیر باشیم (بدون داشتن اطلاعات کامل از مسیر حتماً در این کوچه پس کوچه ها گم می شویم) .

درس خواندن  هم بدین گونه است ، ابتدا مطالب را تشریحی بیاموزید وبعد از تسلط به راه حل های تشریحی به راه حل های تستی بپردازید .

در تقویم مطالعاتی باید سعی کنید دروس را در زمان مناسب آن یعنی حتی الامکان تا اواخر فروردین تمام کرده و در ایام عید که یک فرصت مناسب است به دوره کلی دروس پایه بپردازید این روند مطالعه تشریحی حداکثر می تواند تا اواسط اردیبهشت ادامه یابد . در اواسط اردیبهشت دانش آموزچه دروس را تمام کرده باشد چه تمام نکرده باشد باید به جای مطالعه عمقی و تشریحی دروس ،به حل زمان بندی شده سئوالات کنکور سالهای قبل( ۵ سال اخیر ) بپردازد. در این مرحله پاسخ تست ها ، خود یک دوره دروس محسوب می شود و تنها می توان به مرور خلاصه نویسی ها پرداخت ( این امر برای دانش آموزان پیش دانشگاهی و کنکور یکسان است .)

اولین قدم برای درس خواندن

باید توجه کنید

شروع کار مشکل است و به تعویق انداختن آن آسان .

اثر این تعویق زمانی مشخص می شود که از رسیدن به موفقیت هایی که لایق آن هستیم محروم شویم

اولین قدم برای درس خواندن

 

اگه در این زمینه سوالی دارین اینجا کلیک کنین 

و

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کن

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.