بلاگ

شهریور ۲۹, ۱۳۹۶

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه برای هر شخص فرق می کنه اما کلیات اوت برای همه یکسانه فقط تغییرات جزئی برای هر دانش آموز داره

برای کسب موفقیت در هر کار و هدفی احتیاج به برنامه ای مدون و اصولی داریم. برنامه ای مطابق با هدف و کاری که می خواهیم انجام دهیم. برای موفقیت در کنکور سراسری هم نیاز به برنامه ای منسجم می باشد. برنامه ای که بتواند ضامن موفقیت ما از میان بیش از یک میلیون و پانصد هزار داوطلب کنکور باشد.

هدف از هر برنامه ای تنظیم و رشد تواناییها در پروسه عمل است هدف ما هم از برنامه های درسی ذیل آن است که انشاء الله همراه با گذشت ایام  نزدیکی به ایام برگزاری کنکور توانسته باشیم جدا از کسب توانایی روز افزون علمی به محورهای اصلی زیر دست یابیم.

الف – تسلط کامل بر مطالب و متون و تمرینات کتابهای درسی

ب – حل تستهای متنوع و تستهای کنکور سالهای قبل.

ج – تسلط داشتن هنگام زدن تست، احتراز از زدن جوابهای غلط و تنظیم زمان که عامل عمده ای می باشد.

د – مرور چندین باره کتابهای درسی و تنظیم مطالعه روی تمام دروس مطابق اهمیت آنها در کنکور. مخصوصاً دوره با تست

هـ – کسب اعتماد به نفس و از بین بردن دلهره های کاذب و زیان بار.

بدیهی است که بازده ی این برنامه در اجرای دقیق آن عملی میباشد.

هر چند طبیعتاً این برنامه هم مانند هر برنامه یا پروسه دیگری برای اجرای دقیق آن احتیاج به زمان ، صبر و پشتکار دارد و داوطلب در تطابق خود با این برنامه در اوائل اشکالاتی خواهد داشت.

اما کوشش و پشتکار باعث خواهد شد که داوطلب به سرعت تواناییهای لازم را جهت تطابق خود با برنامه درسی یافته پیشرفت کرده و انشاء الله موفق گردد.

برای قبولی در رشته زبان داوطلبان حداقل دروس عمومی را بایستی حدوداً ۸۰% درس زبان را بالای ۹۰% جوابگو باشند (البته این توضیح حالت تخمین و آمار را داشته و هر ساله متغیر است)

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

برای امتحان در رشته زبان تفاوتی ندارد که داوطلب کدام گروه آزمایشی شرکت می نماید. چون در هر ۴ گروه آزمایشی طراحی سوالات بطور تقریباً هم پایه و مشابه می باشد

سعی کنید  مطالعات خود را دریک مکان انجام دهید. محیط آشنای یک اتاق و عادت به آن ، به مرور باعث ایجاد خوی آشنا و در نتیجه تمرکز حواس می شود ، بطوریکه کم کم نسبت به فضای اطراف بی توجه شده ، فقط در مطالعه غوطه ور شوید

تا آنجا که امکان دارد سعی کنید در محلی که دیگران هم در آنجا حضور دارند ، مطالعه نکنید، خواه حضور دیگران به صورت استراحت باشد و یا کارهای دیگر ، هر چه هست باعث از بین رفتن تمرکز می شود.

سعی کنید هنگام مطالعه هیچ عامل خارجی بجز مطالعه و مفهوم مورد مطالعه شما را تحت تاثیر قرار ندهد. این اندیشه که آدامس جویدن، گوش دادن به موسیقی سبک می تواند باعث ایجاد تمرکز حواس شود کاملاً رد است.

چرا که موسیقی در انواع مختلف آن تمرکز شنوایی و یا سایر احساسها را بخود جلب کرده ، نمی تواند با مطالعه هم آهنگ باشد . دقت شود که موسیقی تند باعث خستگی و موسیقی سبک هم حداکثر باعث استراحت می شود که هر دو این وضعیت ها با شرایط مطالعه متفاوت است.

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

سعی کنید در ساعات معینی از روز به مطالعه درس معینی بپردازید ، چون عادت اندیشیدن به موضوع مشخص در تاریخ مشخص سبب آمادگی ذهنی در آن هنگام شده و آمادگی ذهنی مستقیماً باعث تمرکز حواس و تمرکز حواس نیز باعث ازدیاد یادگیری ، بخاطر سپردن و بخاطر آوردن می شود.

هنگام مطالعه ، در عین آسوده بودن از نظر نشستن ، بایستی از لمیدن ، دراز کشیدن ، قدم زدن و … اجتناب ورزید.  دقت شود که گاهی این گونه مطالعه تنها باعث سردرد ، ضعف  چشم، و … می شود. (نمونه آن، خواندن کتاب در اتوبوس)

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

از مطالعه بلافاصله پس از خوردن غذای سنگین خودداری کنید. چرا که خوردن غذای سنگین باعث هجوم خون به معده در نتیجه رسیدن خون کمتری به سایر اجزای بدن از جمله مغز می شود و به همین علت است که بعد از غذا تمایل به استراحت بیشتر می شود.

بهتر است پس از هر یک ساعت و۳۰ دقیقه مطالعه مدت ۱۵ دقیقه استراحت در نظر بگیریم تا مغز تجدید قوا نماید( استراحت باعث می شود سرعت مطالعه بیشترشود).

پس از پایان هر بار مطالعه موضوعی را که در دفعه بعد می خواهیم مطالعه نماییم مشخص می کنیم.

زمان مطالعه بستگی به خود شخص دارد اما مسلما در زمانهایی باید مطالعه شود که در گیری ذهنی کمتر است.

اگر در زمان مشخص شده( که بهتر است یک ساعت مشخص باشد) حوصله یک درس را ندارید حتما کتاب دیگری مطالعه نمایید.

باین که  مدت زمان مفید برای هر بار مطالعه بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت است اما می توان برای پیوستگی موضوع در دفعه اول مطالعه هر مطلب این مدت را افزایش داد زیرا مطالعه موضوع جدید تعمق و تفکر بیشتری نیاز دارد.

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

هیچ گاه در حالات زیر مطالعه نکنید:

پس از ورزش

بلا فاصله پس از بیداری از خواب

در هنگام گرسنگی وخستگی

در هنگام راه رفتن

زمانی که منتظر کسی هستید

زمانی که بی حوصله هستید یا در فکر انجام کار دیگری می باشید

در مطالعه سر سری خواندن باعث بازگشت دوباره و اتلاف وقت می شود .

در مطالعه دروس بهتر است موضوع را بفهمید نه این که آن را حفظ نمایید. (اگر مطلب مطالعه شده را توانستید به طور خلاصه بیان نمایید و از آن سئوال طرح کنید ،مطلب را یاد گرفته اید در غیر این صورت مطلب را حفظ نموده اید)

بارها شنیده ایم که دانش آموزان می گویند :

دیگر حال وحوصله خواندن این کتاب را ندارم یا آنقدر از این کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نیست و یا هرچه قدر می خوانیم مثل اینکه کمتر یاد می گیریم ویا ۱۰ بار خوانده ام وتکرار کردم ولی باز هم یاد نگرفتم راستی مشکل چیست ؟

آیا برای یادگیری درس واقعاً باید ۱۰ بار کتاب را خواند ؟

آیا باید دروس خود را پشت سرهم مرور کرد ؟و آیا باید دهها بار درس را تکرار کرد تا یاد گرفت ؟

مطمئناً اگر چنین باشد مطالعه کاری سخت و طاقت فرسا است اما واقعیت چیز دیگری است .

واقعیت آن است که این گروه از فراگیران روش صحیح مطالعه را نمی دانند ومتاسفانه در مدرسه ودانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند .

 

در مطالعه پر خوانی(بیش از حد خواندن) بسیار بد و در مقابل تند خوانی(عبارت خوانی به جای کلمه خوانی) بسیار مفید است. عدم تمرکز، نگرانی و اضطراب،عدم رعایت شرایط مطالعه، عدم آگاهی از فنون مطالعه و ضعف دیدباعث سرعت کم در مطالعه(کند خوانی)  می شود.

یادگیری و مطالعه رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند تا جایی که می توان این دو را لازم وملزوم یکدیگر دانست .

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

وقتی خسته،خواب آلوده،افسرده،یا دچار درد و ناراحتی هستید درک مطلب کاری دشوار است.برخی از دانش آموزان و دانشجویان از این امر شکایت دارند که وقتی ساعت۳ بعد از نصف شب چیز می خوانند درک آنها پایین است.در چنین موقعی خیلی ها حتی قادر به فهمیدن مطالب روزنامه هم نیستند. بسیار مهم است که نه تنها درعین هوشیاری باشید بلکه آرامش و خونسردی خود را هم حفظ کنید.  سعی کنید راحت باشید و با مطالب کتاب همسازی و هماهنگی داشته باشید.وضعیت شما هنگام مطالعه در درک مطلب تأثیر قطعی دارد.هر وقت امکان دارد،پشت میز تحریر بنشینید.در موقع درس خواندن راست بنشینید،کتاب باید بطور مسطح و هموار روی میز قرار گرفته و فاصله آن تا چشم پانزده اینچ(حدود ۴۰ سانتیمتر)یا بیشتر باشد.هر قدر وضعیت شما هنگام درس خواندن سست تر و شل تر باشد،عواقب آن سریعتر به سراغ شما خواهند آمد:چرت زدن،عدم تمرکز حواس یا خواب رفتن.اگر درک،سرعت و نگهداری مطلب می خواهید،هوشیار بنشینید و در مورد انجام کار خود جدی رفتار کنید.

برنامه ی درسی و الگوی مطالعه

 

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

 

بلاگ, مقالات
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.