بلاگ

شهریور ۲۲, ۱۳۹۶

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان  چیه؟ البته فراموش نکنید که استرس هم از‌ ‌آن‌چیزهایی است که کمش خوب است و زیادش بد. اگر اضطراب شما آنقدر زیاد باشدکه احساس‌ ‌‌کنید قدرت یادگیری‌تان کم شده و قادر به درک مطالب نیستید، باید فکری به حال خودتان بکنید، اما این‌که فکر کنید باید این‌قدر ریلکس باشید که شب کنکور مثل شب‌ یک مهمانی است، خب نه، هیچ‌کس این‌طور نیست‌.

به هر حال برای کاهش استرس و افزایش کارایی‌ ‌ذهن، روزه باید نسبت به روزهای گذشته برنامه غذایی متفاوت داشته باشید،‌ ‌اما نه آنقدر که این تفاوت به ضرر شما تمام شود. ترک کردن برنامه‌های همیشگی،‌ ‌نداشتن تفریح و استراحت و نخوردن غذای مناسب شاید به نظر شما تاثیر چندانی در نحوه‌ ‌آزمون کنکور نداشته باشد اما نظر متخصصین چیز دیگری است. آنها برای کاهش استرس و‌ ‌اضطراب در این روزهای آخر، توصیه‌های عملی فوق‌العاده‌ای دارند‌. از جمله افرادی که بیشتر دچار نگرانی و ترس از امتحان هستند می توان دانش آموزان سال آخر و دانشجویان ترم اول دانشگاه ها را نام برد، لذا در این مورد بررسی هایی به عمل آمده و راه حل هایی ارائه شده است بعضی از افراد مطالب درسی را به مرور زمان و در طول سال تحصیلی فرا می گیرند و برخی دیگر فراگیری مطالب درسی را به شب امتحان موکول می کنند و تصور می کنند از عهده فراگیری مطالب در شب امتحان بر می آیند، اما غافل از اینکه نتیجه امتحان رضایت بخش نخواهد بود. یادآوری این نکته ضروری است: مطلبی که به درستی و به طور اصولی فراگرفته شود همیشه به خاطر سپرده می شود. هر کس باید شخصا دریابد که چگونه می تواند مطالب درسی را فرا گیرد. مشاورین تحصیلی معتقدند که دانشجو می تواند برنامه زمانی خود را شخصا در اختیار بگیرد و در این مورد بایستی احساس مسئولیت کند

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱-برنامه ریزی درست و اصولی

با برنامه ریزی درست و اصولی می توان از عهده قسمت اعظمی از برنامه کاری، برنامه درسی و یادگیری برآمد. کسی که به خوبی برنامه ریزی می کند می تواند اوقات فراغتی را نیز برای خود داشته باشد، که ناخود آگاه تا حدودی ترس ناشی از امتحانات کاسته می شود. مهم ترین این راهکارها تقسیم بندی درست و استفاده بهینه از زمان است

در این رابطه باید گفت که انسان به‌طور کلی دارای یک محدودیت زمانی ۲۴ ساعته است که هر شخصی آن را به نحوی می‌گذارند. بدون تردید اگر برنامه‌ریزی زمانی درستی وجود داشته باشد و هر چیزی در جای خود انجام  شود، اختلاط و تداخل مسایل در اداره یا امور زندگی و تحصیلی به وجود نخواهد آمد و از بروز هرج و مرج در کارها جلوگیری خواهد شد. با اجرای مدیریت زمان علاوه بر اینکه «برنامه‌های پرشتاب» از بین خواهند رفت، هرگونه کار و برنامه‌ای در آرامش کامل اجرا خواهد شد.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۲-اولویت بندی کردن

در ابتدای ترم برنامه مربوط به ترم تحصیلی خود را آماده کنید. در این برنامه ریزی علاوه بر برنامه درسی سایر فعالیت های منظم خود را از جمله کار، ورزش و غیره را ثبت کنید. بهتر است برای دراز مدت برنامه ریزی کنید و اگر از زمان برگزاری امتحانات نیز مطلع باشید تنظیم برنامه روزانه آسانتر خواهد بود. به طور کلی کارهایی که از قبل تعیین شده اند را در اولویت اصلی قرار دهید. بهتر است وظایف را به گروه های مختلف تقسیم نمایید و سپس کارتان را بر اساس اهمیت و اولویت کاری انجام دهید. کارها و فعالیت هایی که بایستی در اسرع وقت آنها را انجام دهید در گروه اول و آن دسته از کارها و فعالیت هایی که برای انجام آنها زمان بیشتری در اختیار دارید در گروه دوم و در گروه سوم کارها و فعالیت هایی را قرار دهید که قصد انجام آنها را دارید، اما انجام آنها می تواند یک ترم تمام به طول انجامد

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۳-برنامه ریزی برای یادگیری روزانه:

این امر در مورد آماده سازی برای امتحان نیز مصداق دارد: یک برنامه ریزی دقیق و اصولی حداکثر پس از یک ساعت و نیم یادگیری باید استراحتی کرد مثلا آبمیوه ای نوشید، هوای تازه استنشاق کرد، چند ورقی روزنامه خواند،… باید مطالب درسی را برای یک روز طبقه بندی کرد ( می توان از فلش کارت یا جعبه لایتنر استفاده نمود). به هنگام طبقه بندی و به کارگیری مواد درسی، اولین تاثیر یادگیری نمایان می شود. سپس بایستی کارت های حاوی مطالب درسی به پنج گروه تقسیم شود: از مطالب درسی بسیار مشکل به بسیار آسان. اگر روزانه ده کارت تکرار و مرور شود ( از هر گروه مطالب درسی دو کارت ) پیشرفت های قابل ملاحظه ای مشاهده می شود

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۴-برنامه ریزی برای اوقات فراغت:

بایستی در زمان فراگیری حتماوقت فراغتی برای خود در نظر گرفت، در ضمن بایستی به خود این نوید را داد که ترس و نگرانی وجود ندارد و من بر مطالب یاد گرفته شده مسلط هستم. می توان به کمک هم کلاسی های خود امتحانات آزمایشی ترتیب دهید تا از این طریق بر ترس ناشی از امتحان غلبه نمایید.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۵-سوال کردن از استاد:

از تنش و استرس می توان در جهت مثبت آن به عنوان عاملی برای انگیزه دادن استفاده نمایند. این یک باور غلط و اشتباهی است که اگر یک بار در امتحانی تجربه بدی داشته ایم بار دیگر نیز همان اتفاق خواهد افتاد. قبل از امتحان به نزد استاد خود بروید که در این صورت نه تنها رابطه بین دانشجو و استاد صمیمی تر می شود بلکه تا حد قابل ملاحظه ای ترس امتحان نیز کاهش می یابد زیرا برخی از دانشجویان استاد خود را به عنوان دشمن سر سخت خود تلقی می کنند که اصلا این گونه نیست

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۶-مشورت کنید:

توصیه می شود که با افراد متخصص در این زمینه به خصوص مشاورین مشورت نمایید.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۷-خوب‌ ‌بخوابید

در شب‌ها شام سبکی بخورید تا راحت‌تر بخوابید و در‌ ‌وعده‌های روزانه هم، غذاهای حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده مثل نان، برنج و سیب‌زمینی‌ ‌بخورید چراکه این مواد در طول روز به تدریج آزاد شده و توانایی ذهنی را گسترش‌ ‌می‌دهند. اضطراب و دلهره و کابوس کنکور آرامش و آسودگی را‌ ‌از داوطلبان گرفته و مانع از آن می‌شود که با خیالی راحت به پاسخگویی سوالات‌ ‌بپردازند. با توجه به اینکه در ایام امتحانات خواب و تغذیه داوطلبان براثر استرس‌ ‌دچار بی‌نظمی می‌شود، خانواده‌ها باید این استرس را از دوش جوانان بردارند تا آنها‌ ‌با آسودگی خیال خود را جهت امتحان آماده کنند‌.

‌از آنجایی که در کنکور سرعت، دقت مطرح است، بنابراین داشتن‌ ‌خواب منظم و تغذیه مناسب برای داوطلبان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین‌ ‌چون مغز محل یادگیری و حافظه‌ مکان پردازش است، خانواده‌ها باید به تغذیه مناسب،‌ ‌خواب کافی و تفریح سالم فرزندان خود توجه بیشتری داشته باشند. از تمرین و مطالعه در شب‌های باقیمانده به کنکور پرهیز‌ ‌کنید، زیرا با بر هم زدن سیستم بدنی شما، استرس مضاعفی را به شبکه عصبی وارد می‌کند‌ ‌و این واکنش به صورت خستگی و احساس دلهره بیش از حد منجر به اختلال در حافظه و‌ ‌یادگیری می‌شود‌.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۸-زیاد فکر و خیال‌ ‌نکنید

داشتن کمی‌ ‌استرس برای داوطلب طبیعی است و می‌تواند خلاقیت را در داوطلب ایجاد کند و به زندگی‌ ‌او نظم دهد و موجب افزایش کارایی در زندگی او شود‌.

داوطلبان باید‌ ‌با عشق و علاقه درس بخوانند، نه به خاطر ارزش‌های خاصی که جامعه برای آن قایل است‌. ‌همین یک نکته برای رفع استرس کافی نیست؟

از سوی دیگر، اصولا امتحان بدون اضطراب و استرس غیرطبیعی است. وجود اندکی اضطراب میزان یادگیری و دقت برای پاسخگویی به سوالات را بیشتر‌ ‌می‌کند. اضطراب هنگامی نگران‌کننده است که در عملکرد فرد تاثیر منفی داشته باشد که‌ ‌البته مرز بین اضطراب طبیعی و غیرطبیعی باید شناسایی و درصدد رفع آن برآمد‌.

در برخی از‌ ‌افراد اضطراب به صورت علایم جسمی نظیر شکم درد و سردرد تظاهر می‌کند که گاهی به افت‌ ‌تحصیلی منجر می‌شود. برای رفع این اضطراب باید قبل از امتحان از روشهایی نظیر‌ relaxitionاستفاده کرد. روش‌هایی که در آن، فرد کلیه عضلات را شل کرده و با کشیدن‌ ‌نفس عمیق به حالت آرامش می‌رسد‌.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۹-دارو های آرام بخش

درباره این‌که داوطلبان نباید از داروهای‌ ‌خواب آور‌ ‌یا آرام‌ ‌بخش استفاده کنند، احتمالا نباید خیلی توضیح داد. متخصصان می‌گویند به جز‌ ‌استامینوفن ساده، آن‌هم در صورت سردرد، هیچ داروی دیگری نباید مصرف کرد. اگر داوطلبان کنکور احساس استرس شدیدی دارند، می‌توانند‌ ۱ ‌تا ۲ لیوان “جوشانده لیمو عمانی”، “گل گاو زبان” و “سنبل ‌الطیب” مصرف کنند‌.

داوطلبان کنکور‌ ‌در دو روز پایانی از وارد کردن فشار و استرس به خود خودداری و برنامه غذایی متعادلی‌ ‌را رعایت کنند. توجه به تغذیه مناسب و داشتن تحرک، موجب کاهش استرس و افزایش شادابی‌ ‌در داوطلبان کنکور می‌شود‌.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱۰-لبنیات

برای کاهش استرس، به داوطلبان کنکور توصیه‌ ‌می‌شود از مصرف لبنیات غافل نشوند؛ به ویژه خوردن یک لیوان شیر ولرم قبل از خواب‌ ‌شبانه می‌تواند در برقراری آرامش نقش بسزایی داشته باشد. نکته اینجاست که خیلی از‌ ‌داوطلبان کنکور (وهمین‌طور غیر داوطلبان کنکور) به وعده غذایی صبحانه اهمیتی‌ ‌نمی‌دهند، در صورتی که نخوردن صبحانه، حتی می‌تواند باعث ایجاد عوارضی مثل افت قند‌ ‌خون، سستی و بی‌حالی، عصبانیت، بی‌حوصلگی، افسردگی و عدم انگیزه مطالعه و در نتیجه‌ ‌همه این‌ها، افزایش میزان استرس فرد شود‌.

البته استفاده از لبنیات، نظر همه متخصصان‌ ‌نیست. چراکه اضطراب باعث به هم ریختن سیستم گوارشی می‌شود و به همین دلیل به افرادی‌ ‌که تجربه‌های ناخوشایندی با شیر داشته‌اند، توصیه می‌شود یک روز قبل از آزمون شیر‌ ‌نخورند‌.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱۱-مرور دروس

داوطلبان کنکور در روزهای‌ ‌پایانی از مرور مطالب خوانده شده خودداری کنند، می‌گوید: داوطلبان با تست زنی‌ ‌دانسته‌های خود را محک بزنند ، داوطلبان در روزهای پایانی نیم ساعت‌ ‌از وقت خود را به ورزش‌هایی همچون پیاده‌روی، نرمش و یا شنا اختصاص دهند و در این‌ ‌روزها هیچ وعده غذایی را از برنامه خود حذف نکنند‌.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱۲-تنظیم ساعت‌ ‌بیولوژیک

برخی با این تصور که هنگام امتحانات برای مطالعه بیشتر اصلا نباید خوابید و یا خیلی کم خوابید ، خود باعث خستگی ذهنی و در نتیجه فراموشی بیشتر در مطالب خوانده شده می‌گردند. کاهش زمان خواب در حد متعادل مطلوب است، اما افراط در آن هرگز مفید نخواهد بود حالات بدنی برحسب عادت در ساعات مختلف‌ ‌متفاوت است. کسی که عادت دارد بعدازظهرها دو ساعت بخوابد، اگر یک روز برای خوابیدن‌ ‌فرصت پیدا نکند، احساس خمودگی و کسالت می‌کند. کسی که عادت دارد در ساعات معینی‌ ‌مطالعه کند، در صورتی که بخواهد به اجبار این ساعات را تغییر دهد، نتیجه کمتری از‌ ‌مطالعه‌ ‌اش خواهد گرفت. به همین ترتیب ما به تجربه در ساعات متفاوت، عادات‌ ‌مختلفی پیدا کرده و بدن خود را با این شرایط تطبیق می دهیم‌.

داوطلبان در روز کنکور‌ ‌حتماً باید سر ساعت معینی از خواب بیدار شوند تا بتوانند مسیر محل سکونت- محل آزمون‌ ‌را طی کنند و سر جلسه حاضر شوند. اگر در روزهای پایانی تا ساعات دیروقت شب برای‌ ‌درس‌ ‌خواندن بیدار بمانند، صبح دیر بلند شوند، هر موقع که خواستند صبحانه‌ ‌بخورند و خلاصه برنامه ثابت و یکنواختی منطبق با شرایط روز کنکور نداشته باشند، روز‌ ‌کنکور دچار مشکل می‌شوند‌.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱۳-شادابی‌تان را حفظ‌ ‌کنید

آرامش با شادابی ارتباط مستقیم دارد. آن‌ ‌قدر حجم کار خود را زیاد نکنید و آن قدر به خود سخت نگیرید که هرچه به کنکور‌ ‌نزدیک‌ ‌تر شوید، خستگی و بی‌ ‌حوصلگی شما را فراگیرد. باید آن‌ ‌قدر‌ ‌سرحال و شاداب باشید که وقتی به روز کنکور می رسید با روحیه ای خوب سر جلسه آماده‌ ‌شوید. برای سرحالی و شادابی، رعایت چند نکته لازم است‌: ‌اول نظم که درباره آن‌ ‌صحبت شد. دوم ورزش و نرمش که حتماً باید هر روز انجام شود. هر قدر که برایتان‌ ‌امکان‌ ‌پذیر است، بخصوص اول صبح، حرکات ورزشی انجام دهید. افرادی که ورزش می‌کنند در بالا بردن آستانه تحمل فشار عصبی خود موفق هستند و این کار باید طبق برنامه و به طور مرتب انجام شود تا بتوان با دفع سموم بدن به تعادل و آرامش رسید.این توصیه را برای‌ ‌روزکنکور هم فراموش نکنید. سوم تغذیه مناسب است که درباره آن همین کنارها مفصل صحبت‌ ‌شده‌.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱۴-پدر و‌ ‌مادرها

کنکور تمام زندگی نیست و در صورت عدم‌ ‌موفقیت در کنکور، وقت برای جبران آن وجود دارد. پس لطف کنید و فضای خانه را آرام‌ ‌نگهدارید و از مقایسه توانایی‌های فرزندان خود با دیگران پرهیز کنید. خانواده‌ها‌ ‌باید به همان اندازه که به درس خواندن فرزندانشان اهمیت می‌دهند باید برای فراهم‌ ‌کردن محیطی آرام و بدون تنش هم تلاش کنند. نه؟

کیفیت درس خواندن مهمتر از کمیت آن است و‌ ‌یک ساعت درس خواندن بدون اضطراب می‌تواند معادل ۱۰ ساعت درس خواندن با اضطراب مفید باشد. قبول دارید؟

بعضی از خانواده‌ها خودشان عامل ایجاد‌ ‌اضطراب در فرزندانشان هستند. شما که از این دسته‌ ‌نیستید؟‌

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

 ۱۵-تمدد اعصاب و مراقبه:

آموزش تمدد اعصاب یا آرمیدگی و یا‌ آرام‌بخشی عضلانی و مراقبه و تمرکز، تکنیک‌های بسیار مفیدی برای جایگزین کردن هیجانات عصبی و تنشی و احساسات با وضعیت آرام و ملایم هستند که باید به وسیله متخصصان و با شیوه‌های اصولی و صحیح به کار گرفته شوند تا آثار خود را ظاهر سازند.

۱۶-تغییر تدریجی عکس‌العمل‌های رفتاری شناختی به فشار عصبی:

این روش بر این نکته تاکید دارد که وقتی نمی‌توانیم دنیای اطراف خود را عوض کنیم، لااقل می‌توانیم عکس‌العمل‌های خود را تغییر داده و آنها را  اصلاح کنیم و توانایی خود را در برخورد با فشارعصبی افزایش دهیم. در فصل امتحانات، ایجاد جو ساکت و آرام اهمیت دارد و در عوض از شرکت در مهمانی‌ها و دیدن و شنیدن برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی- که از عوامل تخریب آرامش دانش‌آموز هستند- باید تا حد امکان پرهیز کرد. حالات رفتاری مناسب والدین موجب می‌شود که فرزندان در حال تحصیل آنها در فصل امتحانات از آسودگی فکری بیشتری برخوردار شوند.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱۷-خروج از محدودیت:

نفی همیشگی استرس امکان ندارد مگر این که فرد از محدودیت‌های خود بیرون آید. این محدودیت‌ها می‌توانند شامل بینش‌های محدود، خودخواهی‌ها، رقابت‌های مادی بی‌مورد و ستیز مداوم با خود و اطرفیان باشد. با خروج از محدودیت، فرد در مدار دیگری قرار می‌گیرد و عرفان و مسایل عرفانی را مورد توجه قرار می‌دهد. آمیختن باعرفان اسلامی و آنچه در دین اسلام آمده از جمله دستورات زندگی و شیوه‌های رفتاری موثرترین عوامل دفع‌کننده استرس هستند و انسان را روئین روان می‌سازند.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱۸-معتدل بودن:

به عقیده روانشناسان انسان معتدل، انسان این مکان و این زمان است. به عقیده او انسان با احساس ایمنی در لحظه هستی زندگی می‌کند و در می‌یابد که تنها واقعیت همین لحظه است و نیازی به نگریستن به پس و پیش ندارد. انسان معتدل زندانی رویدادها و اوهام نیست، بلکه نقاط ضعف و قدرتش را می‌شناسد و می‌پذیرد. بجای پرداختن به جنبه‌های منفی ، همواره یک تصویرز ذهنی مثبت از خودتان داشته باشید و پس از تلاش کافی جهت مطالعه مطالب به موفقیت خود امیدوار باشید.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

۱۹ -پرهیز از اضطرابهای متفرقه

مثلا شب امتحان مسابقات فوتبال را دنبال نکنید. اگر امتحان قبلی رضایت بخش نبوده است، به آن نیندیشید و تحلیل امتحان قبلی را به فرصت مناسب خودش موکول کنید.

۲۰- حفظ ارتباطات اجتماعی:

بسیاری از دانش آموزان در زمان تحصیل و امتحان کلیه ارتباطات فامیلی و اجتماعی خود را قطع می‌کنند و خود را کاملآ ایزوله و منزوی می‌کنند، درحالیکه گذراندن زمانی با دوستان و فامیل، وقت گذاشتن و صحبت کردن با آنها می‌تواند انرژی، نشاط و انگیزه ما را برای انجام امور درسی و کاری بیشتر کند.

۲۱-همه‌چیز  رادر گروه شانس دانستن

گاهی شما همه‌چیز را در گرو شانس می‌دانید. به خود می‌گویید: اگر شانس بیاورم امسال در رشته پزشکی قبول می‌شوم، خیلی بدشانسم، اگر منم، یک روز مانده به امتحان دچار سردرد شدیدی می‌شوم و اتفاقی دردناک برایم خواهد افتاد، شانس با من یار نبود و… طبعاًٌ نقطه مقابل این تفکر، تلاش و برنامه‌ریزی است.

اگر در کنکور قبول نشوید، خود را بدشانس‌ترین آدم روزگار می‌دانید.

این تفکر منفی به جای اینکه به شما شوق حرکت بدهد، مانع حرکتتان می‌شود.

 ۲۲- پیروی از قانون ” یا این یا آن”

مورد دیگری که عامل اضطراب است، استفاده از قانون «یا این یا آن» یا همان «موفقیت یا شکست» است. این تفکر به شما می‌گوید که فقط دو راه در زندگی وجود دارد، یا قبولی در دانشگاه تهران آن هم رشته پزشکی و یا کنار گذاشتن درس. این قانون به شما اجازه نخواهد داد که راه‌حل‌های احتمالی مابین این دو را بررسی کنید. اگر امسال در کنکور رشته الکترونیک قبول نشوم، بدبختم، بیچاره خواهم شد، کودنم و در نهایت این تفکر، جنبه ارزشی به خود می‌گیرد.

۲۳-بدبینی

داشتن دیدگاه کاملاً منفی موجب خواهد شد که همیشه منتظر حوادث خطرناک باشید و هر لحظه وقوع حادثه‌ای تلخ را پیش‌بینی کنید. با داشتن دیدگاه منفی، تمام پیش‌بینی‌های‌تان منفی خواهد بود. این تفکر محصول افسردگی، دلشوره و اضطراب است.

نگاه کردن به جنبه‌های منفی در هر کار، باعث می‌شود که تمام برنامه‌ریزی‌های‌تان به سمت شکست و عدم موفقیت سو بگیرد.کسی که بسیار بدبین است و به جنبه‌های منفی نگاه می‌کند، آینده بسیار خطرناکی را برای خود طراحی می‌کند.

۲۴-فاجعه‌آمیز کردن مسایل

فاجعه‌آمیز کردن مسایل، یکی دیگر از تفکرات منفی است که منجر به بروز اضطراب می‌شود. کافی است شما قسمتی از درس را فراموش کنید، آن‌وقت شروع به تلقینات منفی می‌کنید: «دیگر حافظه‌ام خراب شده»، «کودنم»، «بدبختم»، «هر چه می‌خوانم فراموش می‌کنم.»، «حتماً در جلسه امتحان همه‌چیز از یادم می‌رود»، و…

با این تفکرات منفی، مسلماً احساس شکست به طرز اعجاب‌آوری بر شما دانش‌آموز نابغه و باهوش غلبه خواهد کرد و تمام انرژی روانی شما را به هدر خواهد داد. بعد شما می‌خواهید علت شکست در کنکور را در حوادث بیرونی مثل جنگ، خصوصیات ارثی، اختلافات فامیلی و… جستجو کنید. در صورتی که دشمن شماره یک شما همان تفکرات غیرمنطقی‌تان بودند که سوار بر خیالتان شدند. این تفکرات منفی در شما ترس ایجاد می‌کنند و شما از ترس اینکه در کنکور قبول نشوید، دچار اضطراب می‌شوید.

اگر در کنکور شکست خوردید، باید علت آن را در برنامه درسی، میزات تلاش، روش علمی مطالعه و مواردی از این قبیل جستجو کنید تا در برنامه‌ریزی‌های بعدی دقیق‌تر عمل کنید.

تمام تفکرات مثبت و منفی به سیستم ارزشی شما بستگی دارد.

اگر شکست در کنکور را مساوی با بی‌ارزش بودن خود بدانید، آنگاه اگر قبول نشوید، عزت‌نفس و اعتماد‌ به نفس شما به شدت لطمه خواهد خورد و دچار افسردگی‌های شدید و جبران‌ناپذیر ‌خواهید شد.

شما نباید مسأله کنکور را بسیار بزرگ تلقی کنید که اگر در آن قبول نشوید، آن را فاجعه‌ای بزرگ برای خود تصور کنید. برای قبولی در بهترین رشته کنکور تلاش کنید، اما هیچ‌گاه تمامی وجود و هستی خود را منوط به قبولی در آن ندانید. اگر این تصویر را داشته باشید، نه تنها در هنگام امتحان کنکور دچار اضطراب می‌شوید، بلکه حتی در هنگام درس خواندن و آماده شدن برای کنکور نیز تمرکز ذهنی بالایی ندارید و همیشه به فکر عواقب آن هستید.

روش از بین بردن ترس و نگرانی امتحان

 

اگه سوال درباره ی مشاوره و برنامه ریزی درسی داری اینجا کلیک کن

و

اگه سوال در مورد فیزیک کنکور و دبیرستان داری اینجا کلیک کن

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.