بلاگ

تیر ۱۷, ۱۳۹۶

روش برنامه ریزی فردی

روش برنامه ریزی فردی

روش برنامه ریزی فردی

یه مشاور خوب

روش برنامه ریزی فردی ایجاب می کند هر فرد باید با توجه به توان وموقعیت خود برنامه ای برای درس خواندن داشته باشد ودر این برنامه ریزی رعایت یکسری اصول کلی لازم است .

روش برنامه ریزی فردی

 • برنامه شخصی باید متناسب با برنامه کلاسی  ( مدرسه وسایر کلاس ها ) باشد .
 •  برنامه باید قابل انعطاف باشد وبتوان بسته به شرایط مختلف آن را تغییر داد . همواره یکسری از حوادث غیر قابل پیش بینی با عث بر هم خوردن نظم برنامه می شود .
 • در هر برنامه بایدیکسری کارهای ثابت ویکسری کارهای متغیر بنا به شرایط هر هفته در نظر گرفت .
 •  در برنامه باید برای هر درس تعداد ساعات کافی در نظر گرفته شود . معمولاًباید به ازای  هر ساعت مدرسه ، ۲ ساعت مطالعه در منزل در نظر گرفته شود . البته باید در نظر گرفت ، برای دروسی که در آن ها ضعف بیشتری وجود دارد ، زمان بیشتری در نظر گرفته شود .
 • زمان مطالعه هر درس باید، نزدیک به زمان کلاس آن باید باشد یعنی قبل وبعد از کلاس ( پیش خوانی و پس خوانی)
 • برای دروس حفظی و یا مفهومی زمان های متفاوت در نظر گرفته می شود .
 •  در برنامه ریزی فردی هم مانند برنامه ریزی کلی مشخص نمودن اولویت ها بسیار مهم می باشد .(در برنامه هر دانش آموز ، اولویت اول انجام تکالیف مدرسه و آمادگی برای امتحانات مدرسه می باشد و بعد از آن کارهای فوق برنامه)
 •  برنامه درسی نباید بیش از حد متراکم باشد و باید به طور هماهنگ شامل کلاس ومدرسه ، درس ومطالعه ، استراحت وتغذیه ، خواب و آسایش وبرنامه های متفرقه باشد .
 • روش برنامه ریزی فردی
 • در هر برنامه باید زمانی برای مرور هفتگی اختصاص یابد . این مرور حتی برای دروسی که تکالیف آنها به طور کامل انجام شده ، حداقل یک ساعت در هفته باید باشد . با این مرور مطالب یاد گرفته شده تازه می شود و حضور ذهن بیشتر می گردد .
 •  بین هر دودرس مشابه یک درس دیگر خوانده شود ، تا از تداخل دروس جلوگیری شود . مثلاً بین مطالعه فیزیک وریاضی درسی مانند ادبیات یا زبان انگلیسی مطالعه شود باید این عمل علاوه بر جلوگیری از تداخل مطالب ، به مغز فرصت تجدید انرژی داده می شود و از خستگی ذهنی جلوگیری می شود .
 •  حجم مطالب انتخاب شده متناسب با زمان ودر جه اهمیت دروس باشد ودر حین مطالعه انسجام عمل وجود داشته باشد ( زیاد روی یک مطلب تکیه نشود ) . در این عمل دشواری ویا راحتی دروس در نظر گرفته نشود ( زیرا اغلب تخمین دشواری دروس از طرف دانش آموز به درستی انجام نمی شود ). فقط باید در نظر گرفت که حجم مساوی از دروس مختلف زمانهای متفاوت لازم دارد .
 • خود را مقید به انجام برنامه کنید وبرای بهتر شدن روند انجام برنامه وداشتن انگیزه برای خود پاداش و یا جریمه در نظر بگیرید( درس خواندن را به عنوان وظیفه در نظر بگیرید) .
 • بعد از ۱۲ شب بیدار نمانید ، چون خستگی برروی شما اثر خواهد گذاشت .
 •  پس از خوردن غذا کمی استراحت کنید وبعد از آن مطالعه را شروع نمایید .
 • در هر روز بین ۲ تا ۵ درس ( عنوان کتاب ) مختلف مطالعه شود .

روش برنامه ریزی فردی

روش برنامه ریزی فردی:

در برنامه ریزی درسی ، اول باید به طور واقع بینانه ساعات آزاد  خودتون را در ۲۴ ساعت شبانه روز مشخص نمایید . در هقته اول به طور واقعی ( بدون در نظر گرفتن امیدها وآرزوها ) جدولی از ساعات شبانه روز که قابل استفاده برای مطالعه می باشد تهیه نمایید . در این جدول برای ساعات حضور در مدرسه ویا کلاس بعلاوه رفت وآمد و غذا خوردن ساعت هایی رادر نظر گرفته ومطابق آن خانه های جدول راپر می نماییم

به طور کلی هر روز را به قسمت ها زیر تقسیم کنید

تایم اول از صبح تا حدود ساعت۲/۳۰

( وقت ناهار)

از وقت ناهار تا حدود ساعت ۹

( وقت شام )

بعد از شام تا ساعت

۱۱/۳۰

تایم فوق العاده  ۱۱/۳۰ تا ۱ شب

( وقت خواب)

روزهایی که مدرسه میری سه یا چهار زنگ کلاس

سه بازه ی یک ساعت و نیم یا دو ساعته مطالعه دو بازه ی ۱ ساعته مطالعه دروس عمومی جبران عقب ماندگی از برنامه ی روزانه
روزهایی که مدرسه نمیری سه بازه ی یک ساعت و نیم تا دوساعته مطالعه

با پر کردن خانه هایی از جدول که مربوط به کلاس ، درس ، خواب واستراحت و… می باشد  معلوم میشه زمان آزاد شما در هر روز مشخص چه قدره  یعنی چندتا از این بازه ها برات قابل استفاده است . این زمان ، هر چه قدر که باشد ، زمان قابل دسترس شما در هفته جاری می باشد ، یعنی زمانی که شما در هفته جاری می توانید برای آن برنامه ریزی نمایید ( البته در هفته های بعد این زمان مسلما ً افزایش خواهد یافت )

باید یاد بگیریم از زمانی که داریم استفاده کنیم و بعد اگه کمبود زمان داشتیم به فکر جبران بیافتیم

دانش آموز بهتره برای  ۶ روز هفته ( از شنبه تا پنجشنبه )برنامه ریزی کنه و روز جمعه را هم برای مرور مطالب و جبران عقب ماندگی از برنامه و تحلیل آزمون وانجام تکالیف ( یا حل تست) اختصاص بده .

در برنامه ریزی روزانه باید زمان لازم برای استراحت ، صرف غذا، عبادت و درصورت تمایل زمان کمی برای تماشای تلویزیون در نظر گرفته شود . ضمن اینکه برای هر فرد سالم در شبانه روز بین ۶ تا۸ ساعت خواب لازم است .

روش برنامه ریزی فردی

زمانی که در طول روز برای درس خواندن در نظر می گیرید باید به ترتیب به امور زیر اختصاص یابد .

 • یک نگاه کلی وجامع به دروس ارائه شده در مدرسه ( در روز جاری ) به طوریکه برای هر درس حدود ۱۵ دقیقه در نظر گرفته شود .
 • انجام تکالیف مربوط به دروس روز بعد
 •  پیش مطالعه دروسی که در روز بعد توسط دبیر ارائه خواهد شد .
 •  در صورت وجود زمان ، دروس روز جاری را تجزیه تحلیل و بررسی نمود .

پس از مشخص نمودن زمان های که می تونی درس بخونی باید برنامه ریزی کنی که چی بخونی ؟!

یه جدول درست کنید ( یا تو دفتر برنامه ریزیتون ) و تو اون مشخص کنید قراره این هفته برای هر درس چه قدر بخونی و کی بخونی( این زمانی که برای هر درس در نظر می گیری باید بر اساس ضریب درس و همچنین قدرت یا ضعف شما تو اون درس تعیین بشه )

 

روش برنامه ریزی فردی – جدول پیش بینی ساعات مطالعه:

 

حالا باید این ساعات رو در کل هفته تو خونه های خالی که تو جدول برات مونده تقسیم کنی این میشه پیش بینی برنامه ی هفته ات

پس از مشخص نمودن برنامه هفتگی و نوشتن آن در جدول باید برنامه را اجرا نمود.

برای انجام برنامه ، سعی نمایید دروسی را که برای هر روز در نظر گرفته اید حتماً مطالعه نمایید . ( اگه درسی رو نخوندی و موند میشه بدهکاریت که باید تو هفته ی بعد انجامش بدی)

مطالعه باید به صورتی باشه که  با میل ورغبت انجام بدی پس لازم نیست که حتماً راس یک ساعت خاص مثلاً ریاضی خوانده شود . به این معنی که حتماً سر یک ساعت خاص مطالعه راشروع کنید اما در آن ساعت درسی را مطالعه کنید که از لحاظ ذهنی آمادگی مطالعه آن را داشته باشید اما این قید را هم برای خود در نظر بگیرید که برنامه مشخص شده آن روز را حتماً تا قبل از خواب انجام دهید و در هر شب مدت زمان مطالعه برای هر درس را در دفتر برنامه ریزی یادد اشت نمایید .

اعداد نوشته شده در جدول به طور واقعی باشد تا بتوان بعداً با توجه به آن نتیجه گیری نمود.

در پایان هر روز جمع ساعت مطالعه شده در آن روز و در پایان هفته جمع ساعات مطالعه شده را یادداشت نمایید و با زمان آزادی که قبلاً در جدول قبل محاسبه نموده اید مقایسه نمایید .

باید بتوانیم حداقل از ۷۰ درصد زمان های آزاد استفاده نماییم .

با توجه به نتایج جدول فوق برنامه هفته بعد را طوری تنظیم نمایید که برای دروسی که کمتر مطالعه شده زمان بیشتری در نظر بگیرید . چگونه درس بخوانیم و بهتر امتحان بدهیم

 

روش برنامه ریزی فردی – تنظیم برنامه :

ابتدا به چند خصوصیت و فایده بارز برنامه می پردازیم . مطالعه برنامه ریزی شده باعث می شود:

 • از پراکنده خوانی پرهیز شود
 • بواسطه تعیین ساعت بندی به همه دروس به اندازه اهمیتشان پرداخته شود
 • از انباشتن دروس روی هم و معوق ماندن مطالعه در ایام نزدیک کنکور جلوگیری شود
 • به علت مطالعه در ساعات مقرر روی موضوع و درس معین ، عامل عادت پیش می آید که بخودی خود باعث ایجاد آمادگی ذهنی می شود
 • از فشردگی درس ها کاسته و خود بخود باعث جلوگیری از ناراحتی های هیجانی و اضطراب می شود.
 • مطالعه درس های مشکل و ساده با توجه به اهمیت هر دو، بطور همزمان پیش رفته و از انباشتن و به تعویق افتادن در دروس مشکل جلوگیری به عمل ما آید.

روش برنامه ریزی فردی – دفتر برنامه ریزی درسی:

 

بایستی برنامه را مطابق با رشته های مورد دلخواه خود انتخاب نمائید . برنامه بایستی انعطاف پذیر باشد، بطوریکه با تغییرات احتمالی که در آهنگ زندگی و یا شرایط درسی می آید هماهنگ شود

 • روش برنامه ریزی فردی
 • در فواصل بین ساعات  مطالعه و برنامه درسی اوقات فراغت (استراحت ) قرار دهید، بطوریکه در صورت پیش آمدن کارهای ضروری و غیر درسی بتوانید بدون ایجاد خستگی و ناراحتی ، درسهاوساعات عقب افتاده را جبران نمائید.
 • برنامه درسی را طوری اجرا نمائید که با احتساب عوامل پیش بینی نشده مانند بیماری، گرفتاریهای خانوادگی و … قادر باشید نه تنها کلیه مطالب درسی  و تمرینات را انجام داده، بلکه  دروس را دوره نمائید. برای اینکار بایستی تا اندازه ای ساعات درسی را افزایش داد .
 • برای مطالعه هر درس در برنامه ، ساعات مناسبی از نظر موقعیت روز در نظر بگیرید. ( برای درس خواندن اول به کمیت و بعد به کیفیت اون توجه کنید)
 • برنامه را متناسب با روحیه خودتان تنظیم نمائید. مثلاً دروسی را که برای شما مشکل است در ساعاتی مطالعه کنید که تمرکز ذهنی تان بیشتر است و خسته نمی باشید
 • در دوره مطالعه خود حداقل هفته ای یک جلسه را برای مرور درس های خوانده شده قرار دهید ( درس خواندن شامل یادگیری ، یادسپاری و یاد آوری است)
 • از وقت های آزادی که در طول روز دارید نهایت استفاده را بکنید، نگاه به فرمول ها، یادداشت ها، اسامی اشکال ، ورق زدن مطالب و کتاب های درسی، بطور کلی ور رفتن با کتاب ها و جزوات ، البته نه به صورتی که خسته شوید.
 • در برنامه ریزی روزانه، دروس به گونه ای انتخاب شوند که تنوع درسی داشته و سعی کنیدکه در برنامه روزانه هم دروس عمومی و هم دروس اختصاصی وجود داشته باشد. شما نیز بایستی سعی نمایید که این دروس را به صورت یک در میان (یک درس عمومی، یک درس اختصاصی) مطالعه نمایید. زیرا مطالعه پشت سر هم در دروسی که مضمون شان بهم نزدیک است باعث خستگی و به هدر رفتن مطالعه می شود.
 • بهتر است برنامه درسی را با مداد بنویسید تا در صورت لزوم بتوانید در آن تغییرات مطابق با شرایط درسی را وارد کنید. آن دسته از ساعاتی درسی که به نظرتان اجباری است با مداد قرمز علامت بزنید. در صورت لزوم ساعات استراحت یا تفریح را هم می توانید در برنامه تان مشخص کنید . در برنامه درسی بایستی حتماً مرور برنامه درسی هم قید شود

روش برنامه ریزی فردی

 • پس از تنظیم برنامه ، آنرا با معلم و یا کسی که می دانید می تواند در تصحیح آن شما را یاری دهد در میان بگذارید و پس از وارد کردن تغییرات احتمالی ، شروع به اجرای آن کنید. البته بدیهی است هنگام اجرای برنامه مثل هر کار یا پدیده دیگری مدتی طول می کشد که بتوانید با تمام زوایا و اندازه های آن آشنا شده، بازده واقعی را بدست آورید برای همین هم ، زیاد نگران عدم اجرای آن نباشید. تنها کافی است کمی صبر ، پشتکار و واقع بینی داشته باشید.
 • دفتر چه ای برای خود تهیه کنید( دفتر برنامه ریزی و یا از تقویم هم می توانید استفاده کنید) و گزارش مطالعات روزانه خود را با بیان خصوصیات ، حجم و کمیت در آن قید کنید. مثلا تعداد صفحات خوانده ، تعداد تستهای زده  شده، نکات مهم ، اشکالات و … و در پایان آن هفته نتیجه کار خود را بررسی کرده ، سعی در رفع اشکالات درسی و مرور نکات مهم را داشته باشید.

روش برنامه ریزی فردی

اگه در این زمینه  سوالی داری اینجا کلیک کن

و

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کن

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.