بلاگ

شهریور ۱۹, ۱۳۹۶

روش تمرکز حواس در مطالعه

 روش تمرکز حواس در مطالعه

 روش تمرکز حواس در مطالعه

روش تمرکز حواس در مطالعه

روش تمرکز حواس در مطالعه کلیـد اصلی و اساسـی درک و فهــم مطالب است. بدون تمرکز حواس ممکن است درک و فهم مطلبی که فقط یک ساعت وقت لازم داشته باشد ، ساعتها وقت بگیرد اما به خوبی فهمیده نشود و امر مطالعه بی فایده شده اثر مثبتی نداشته باشد .

بکاربردن روشها و فنونی که به خواننده کمک می کند تا هنگام مطالعه فعال باشد ، تمرکز حواس را تقویت و مهارت فرد را در ایجاد تمرکز حواس هنگام مطالعه افزایش می دهد .

 

تمرکز به یکسری عوامل درونی و بیرونی وابسته است که عبارتند از:

عوامل درونی شامل:

فکر – رویا- خاطرات – شرایط روحی و ….

عوامل بیرونی:

سرو صدا- شرایط فیزیکی محیط و……

البته می توان با تمرین میزان تمرکز را افزایش داد. برای افزایش میزان تمرکز تمرینات زیر را انجام دهید.

الف) با چشمان باز به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه  به یک جسم نگاه کرده و به آن فکر کنید.

ب) با چشمان بسته به یک جسم فکر کرده و تمام خصوصیات آن را در ذهن خود مجسم کنید

ج)با چشمان بسته به یک مفهوم فکر کرده و تمام خصوصیات آن را در ذهن خود مجسم کنید.

د) یک اتفاق مانند یک فیلم را با تمامی جزئیات در ذهن خود تصویر کنید.

باید توجه کرد ، زمانی که یک تصویز در ذهن ما شکل می گیرد ما در حال فکر کردن به آن ومرور جزئیات و در نتیجه تمرکز روی آن می باشیم.

 

روش تمرکز حواس در مطالعه

البته برای تمرکز در مطالعه باید شرایط زیر را هم در نظر بگیریم:

آمادگی برای مطالعه :

برای شروع مطالعه ، ابتدا باید خود را از جهات گوناگون آماده کرد . حداکثر آمادگی ، مقدمه ای برای علاقمندی به مطالعه ، ایجاد تمرکز حواس و یادگیری بهتر می باشد . منظوراز آمادگی ، پیدایش تمام شرایطی است که شخصی را قادر می سازد تا با اطمینان به موفقیت و اعتماد به نفس ، به تجربه خاصی بپردازد .

می توان این شرایط را به چهار دسته ی: بدنی ، ذهنی ، اجتماعی و روانی تقسیم کرد .

آمادگی بدنی ؛

آمادگی بدنی به رشد و تکامل طبیعی بدن ، تندرستی و نداشتن نقصهای بدنی مربوط است . گاهی وجود بیماریهایی مانند زخم معده ، میگرن و نظایر این ها باعث ازبین رفتن تمرکز حواس و مانع مطالعه ی فرد می شود و فرد تا به دست آوردن تندرستی کامل قادر به برقراری تمرکز حواس و مطالعه ثمر بخش نیست و انگیزه ی کافی برای مطالعه ندارد .

آمادگی ذهنی ؛

آمادگی ذهنی را می توان از خصوصیاتی نظیر رشد گویشی کامل ، قدرت تفسیر و تعبیر اشکال ، توانایی درک همانندیها و ناهمانندیهای میان کلمات وغیره شناخت .

آمادگی اجتماعی ؛

به ماهیت و وسعت تجارب فرد بستگی دارد . می توان آنرا باتجزیه وتحلیل زمینه های خانوادگی و وسعت اجتماعی که او در آن تجربه اندوخته است و تربیت پیشین او تعیین کرد .

آمادگی روانی ؛

آمادگی روانی به شکل پیچیده ای با رشد و تکامل بدنی ، ذهنی و اجتماعی آمیخته است . خستگی ، بی قراری ، بی تابی ، کوتاهی زمان ، دقت نداشتن در مطالعه ، واکنشهای منفی نسبت به خود و دیگران ، ضعف اعتماد به نفس و نظایر آنها همگی نشانه نبودن آمادگی روانی ، بدنی ، ذهنی و اجتماعی دانش آموزان است . اجرای برنامه های آموزشی تمرکز حواس ، فرایند یادگیری را آسانتر و مطلوبتر می کند .

 

روش تمرکز حواس در مطالعه

 داشتن علاقه به مطالعه :

مطالعه ثمربخش از۲ عامل متاثراست ؛ علاقه نسبت به مطالب خواندنی و کاربرد ماهرانه فنون مطالعه نسبت به مطلب خواندنی ؛ اینکار سبب می شود تا شخص به مطالعه بیشتر بپردازد ، مطالعه بیشتر منجر به بهتر شدن فنون مطالعه می شود ، کاربرد فنون بهتر مطالعه را آسانتر ، سریعتر و لذت بخش تر می سازد ؛ در نتیجه علاقه خواننده نسبت به مطالعه افزایش می یابد . پس تا زمانی که فرد تمایل یا علاقه به انجام کاری نداشته باشد نمی تواند برانگیخته شود . لذا وقتی خواننده به موضوعی علاقه مند می شود ، خودبه خود بر آن تمرکز می کند ، بیشتر دقت می کند و به راحتی مطالب را به حافظه می سپارد و بعداً هم خیلی راحت به خاطر می آورد .

پس ازعلاقه پیدا کردن نسبت به مطالب ، گام بعدی تعیین هدف مطالعه است زیرا هدف زیربنای انجام هر کاری است و به فعالیت انسان جهت و نیرو می دهد . هدف ارزشمند ، فرد را به خواستن و طلب کردن وادار می کند و نیروی لازم را برای فعالیت در وی بوجود می آورد وسبب پیدایش تمرکز در او می شود .

لذا هر فرد برای مطالعه باید هدف مشخصی داشته باشد .

تعلیم و تربیت ، علم ” هدفمندی ” است و همه بر این باورند که بدون داشتن هدف ، یادگیری کاری بس دشوار و غیر ممکن است ؛ علاوه بر آن مطالعه بدون هدف یکی از عادات غلط مطالعه بشمار می رود .

داشتن هدف و تلاش برای رسیدن به آن یکی از روشهایی است که توانایی های فرد را افزایش می دهد ، به انسان توان و نیروی فوق العا ده می بخشد ، اندیشه را فعال می کند ، علاقه فرد را به تحصیل افزایش می دهد ، اعتماد به نفس در فرد به وجود می آورد ، سرعت خواندن را چند برابر می کند و تمرکز حواس را افزایش می دهد . در واقع مشخص نمودن هدف ، محرک و انگیزه ای است تا بتوان به کمک آن تمرکز حواس را حفظ نموده و از این طریق مطالب و دانستنی ها را فرا گرفت و یادگیری را تحکیم بخشید .

 

برای ایجاد علاقه بیشتر به یک مطلب باید مراحل زیر را طی کرد:

۱-ابتدا باید در مورد مطلب مورد مطالعه یکسری اطلاعات اولیه کسب نمود. این اطلاعات باید ساده وکم حجم بوده و به گونه ای باشد که علاوه بر خلاصه بودن دارای مفاهیم کاربردی نیز باشد. به این طریق یک دید کلی از مطلب مورد نظر ایجاد می شود.

۲-برای کسب اطلاعات اولیه باید شروع به بررسی قوانین کتاب و ارتباط میان بخش های مختلف کتاب کرد و بتوان بین این مطلب و دانسته های قبلی رابطه ای ایجاد کرد.

۳-پس از طی مراحل فوق باید مطالب کتاب را با بیان ساده و به زبان خودمان ( زبان محاوره ای) در آورد.یعنی خود را ازقید کلمات کتابی و جملات ثقیل رها نمود.

۴-می توان مطالب را به صورت طنز( شوخی و خنده) و یا داستانی برای خود بیان کرد تا ارتباط با مفاهیم قوی تر شود.

۵-همواره در انجام هر کار از جمله مطالعه به نهایت کار و موفقیت در آن فکر کنیدو به مشکلات و سختی هایی که در طی انجام کار پیش می آید  فکر نکنید.درانجام هر کار دو عامل دخیل است، یکیگرایش به خوشی و لذت و دیگری رانش از رنج و ناراحتی. وقتی ما کاری را انجام می دهیم یعنی ترازوی مغز ما کفه احساس خوشی را سنگین تر از احساس رنج تشخیص داده است.

۶-همواره به اجرای برنامه روز جاری فکر کنید و از فکر کردن به کارهای انجام شده یا انجام نشده قبل ومقدار کار باقیمانده بپرهیزید.ما هرگز نمی توانیم مستقیما به سوی هدف خود حرکت کنیم بلکه باید به طور دائم بین خود و هدفمان  هماهنگی ایجاد کنیم و به حرکت ادامه دهیم.

 

یک روش تمرکز حواس در مطالعه | تعیین زمان و مکان مطالعه:

یکی از راه های برقراری تمرکز حواس این است که مطالعه در آن ساعت از روز انجام گیرد که برای فرد مناسبتر است . اما تعیین مناسبترین زمان برای مطالعه کاری دشوار است و به عادات فردی بستگی دارد . برخی افراد عادت دارند تا نیمه های شب بیدار بمانند و با استفاده از سکوت و آرامش شبانه با خیالی راحت و آسوده مطالعه کنند ؛ برخی دیگر عادت دارند شب زود بخوابند و صبح زود از خواب بیدار شوند وبه مطالعه بپردازند .

بااین توصیف تعیین زمان و مقدار مطالعه باعث آگاهی از تمام زمینه مطالعه ، برقراری تمرکز حواس ، عدم سردرگمی ، جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی و فهم بهتر مطالب می شود .

موفقیت یا عدم موفقیت شما در تحصیلات ، مستقیماً به این امر بستگی دارد که چگونه از وقت خود استفاده می کنید؟

محیط آشنای یک اتاق مشخص ، در حین مطالعه موجب اضطراب کمتر و تمرکز بیشتر حواس می شود ، زیرا لوازم آن اتاق هر روز پیش چشم شما است و کمتر توجه تان را به خود جلب می کند . به علاوه اگر هر روز به وقت مطالعه در اتاق معینی بودید کم کم ذهنتان عادت می کند که به محض رسیدن به آن اتاق آماده تمرکز حواس و فراگیری شود .

بنابراین ثابت بودن مکان مطالعه و مشخص بودن آن به علت آشنایی به آن و فراهم بودن وسایل موردنیاز از قبیل کتب درسی ، دفاتر، کتاب لغت ، خط کش ، قلم و نظایر آن جهت مطالعه ، موجب تمرکز حواس بیشتر و آمادگی ذهنی هنگام مطالعه می شود .

پس یکی از بهترین راه های برقراری تمرکز ، اختصاص دادن یک اتاق مجهز به آنچه لازم دارید ، در موقع مطالعه است.

این اتاق خیلی زود مناسب تمرکز و یادگیریتان شده و کار شما را به طور خودکار راحت تر می کند و بعد برایتان یک عادت مفید می شود.

برای داشتن تمرکز به هنگام مطالعه ابتدا باید خود را از دنیای خارج جدا کنید و محیط مناسبی برای مطالعه بر گزینید . چنین محیطی باید آرام ، روشن و دارای هوای مناسب باشد . هیچ چیز به اندازه سروصدا ، خسته کننده و مانع تمرکز حواس نیست . ایجاد محیط کار مناسب ، به دلیل ایجاد آرامش و شرایط مناسب اهمیت دارد و زمینه ای است برای تمرکز و دقت .

 

یک روش تمرکز حواس در مطالعه |  یادبگیر که بگویی ” نه!” :

زمانیکه تصمیم گرفتید مطالعه کنید ، اما دوستان یا هم اتاقی های شما در خواست می کنند که دور هم جمع شوید ، هنر گفتن ” نه ” را در خود تقویت کنید .

اگر این اراده در شما ضعیف است ، می توانید روی در اتاق مطالعه خود بنویسید ” مزاحم نشوید ! ” اگر موفق نشدید ، می توانید کارهای دیگری انجام دهید که نشان دهد شما دوست ندارید که کسی باعث از هم گسیختن افکار شما شود .

روش تمرکز حواس در مطالعه

ترک افکار منفی و داشتن افکار مثبت:

مطالعه عمیق و یادگیری ثمربخش وقتی حاصل می شود که فرد تصور مثبتی از خود داشته باشد و به خود اعتماد کند . زیرا اعتمادبه خود در موفقیت مؤثر است و مهارت را بیشتر و نیرو را افزایش داده و مغز را سالم تر می کند .

وقتی می خواهید کاری انجام دهید از گفتن کلماتی مانند : نمی خواهم ، نمی دانم و نمی توانم ، بپرهیزید .

جمله ی ” این کار محال است ” را از دفتر زندگی خود خط بزنید ؛ ترس و بدگمانی و بی ارادگی را از ذهن خود دور کنید . هرگز به خویشتن اجازه ندهید که هیجانات و افکار منفی ، شما را در خود غرق سازد و تمرکز حواس شما را مختل کند .

اعتمادبه نفس داشته باشید و پیوسته با خود تکرار کنید که قادر به انجام هر کاری هستم ، می توانم انجام دهم و باید انجام دهم.

بدین طریق تفکر مثبت را در خود پرورش دهید .

قوی بودن اعتمادبه نفس احساس شعف و شادی را در شما بوجود می آورد و در حالت شادمانی از تمرکز حواس خوبی برخوردارید .

بهتر فکر می کنید ، بهتر مطالعه می کنید و نتیجه کارتان بهتر می شود.

” انسان در بحر اندیشه های خوشایند حافظه ی بهتری پیدا می کند و ذهن در حالت آرامی قرار می گیرد و میل به یادگیری را در خود بوجود می آورد.

لذا خود پنداری مثبت مهمترین کمک برای تمرکز و یادگیری است .

اگر بتوانیم تصورات غلط ومنفی را از ذهن خود دور نموده و تصورات مثبت را جایگزین کنیم ،

می توانیم علاقه به مطالعه و یادگیری را در خود ایجاد کنیم چراکه علاقه به مطالعه شرایط اصلی و اساسی ایجاد تمرکز حواس به هنگام مطالعه است .

 

یک روش تمرکز حواس در مطالعه| طرح سئوال:

طرح سئوال یکی از شیوه های مطالعه دقیق و فعالانه است که در تمام اوقات مطالعه، مفید است. طرح سئوال پیش از مطالعه دقیق ، فرد را وادارمی کند تا به طور فعالانه ، با تمرکز و دقت کافی و با انگیزه و علاقه به مطالعه بپردازد .

طرح سئوال هنگام مطالعه یکی از روشهایی است که خواننده را فعال و به طور عمقی او را درگیر مطالعه می کند وسبب برانگیختن جدیت و تلاش وی به هنگام مطالعه می شود و فرد برای یافتن پاسخ به سئوالات بایدتمرکز حواس خود را حفظ نماید ، زیرا در هنگام مطالعه ، نمی توان بدون تمرکز پاسخ سئوالات را پیدا کرد . بعد از خواندن مطالب با طرح سئوال می توان میزان فراگیری خود را ارزشیابی نموده و به نقاط قوت و ضعف خود پی برد و سبب ایجاد نظر انتقادی نسبت به مطالب در فرد می شود .

روش تمرکز حواس در مطالعه

خواننده در مطالعات بعدی برای از بین بردن نقاط ضعف خود با دقت و تمرکز بیشتری مطالعه می کند.سئوالات می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱-سئوالات حافظه ای: این سئوالات شامل سئوالاتی در مورد یاد آوری اطلاعات ومطالب گذشته می باشد و باعث مرور اطلاعات ثبت شده  در ذهن شود.
۲-سئوالات ترجمه ای: این سئوالات بیان مطالب پیچیده به زبان خودمان  و پرسشهایی که در مورد معنی  ومفهوم مطالب  پیچده است را در بر می گیرد.
۳-سئوالات کاربردی: سئوالاتی که در رابطه با مطالب یا مسائل علمی به زندگی روزمره مطرح میشود.
۴-سئوالات تفسیری: سئوالاتی که به کشف رابطه ، تفاوت و یا تشابه میان دومفهوم میپردازد.
۵-سئوالات ترکیبی: سئوالاتی که به پیش بینی برخی روابط و یا ارئه طرح های نو می پردازد.
۶-سئوالات تحلیلی: سئوالاتی که به یافتن چگونگی وعلتها می پردازد.
۷-ارزش نگاری: ارزش یابی در مورد کار نویسنده وشخصیت وآثار وی

روش تمرکز حواس در مطالعه

آگاهی از شیوه های صحیح مطالعه و یادگیری:

برخی از والدین به طور مدام به فرزندان خود می گویند درس بخوانید ، مطالعه کنید ، ولی هرگز نمی گویند چگونه مطالعه کنید و روشهای صحیح مطالعه را نمی دانند .

به همین دلیل ، آگاهی از شیوه های صحیح مطالعه و یادگیری مانند : تند خوانی ، عبارت خوانی ، خواندن اجمالی ، خواندن تجسمی و غیره چون به خواننده کمک می کند تا تمرکز حواس خود را هنگام مطالعه حفظ نمایند ، برای هم والدین و هم دانش آموز لازم است .

روش تمرکز حواس در مطالعه

 

اگه در این زمینه سوال داری اینجا کلیک کن 

و

اگه دنبال مطالب بیشتری هستی اینجا کلیک کن

بلاگ, مقالات , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.