بلاگ

مهر ۲۰, ۱۳۹۶

روش صحیح تست زنی

روش صحیح تست زنی

روش صحیح تست زنی

روش صحیح تست زنی

برخلاف آنروش صحیح تست زنی و موفقیت در آزمون های تستی یکی از ابزارهای موفقیت در کنکور است و در مورد آن نظرات مختلفی وجود دارد که نقاط مشترکی دارند

چه معمول است و به دانش آموزان گفته می شود درسی را که بیشتر می دانید ابتدا حل نمائید باید گفت باروش علامت گذاری و به همان ترتیب دفترچه شروع به حل تست در آزمون نمائید  زیرا با این کار به طور نا خودآگاه دردرسی که بیشتر بلد هستید بیشتر تست حل می کنید.اعتقاد ما اینست که هر داوطلب حداقل ۲ بار و حداکثر ۳ بار بایستی تست ها را در آزمون مرور کند. بنابراین یکبار مرور تست ها در جلسه کنکور به همان اندازه مضر است که چهار یا پنج بار مرور کردن آنها، دلیل آنهم اینست که در یک بار مرور کردن داوطلب بی آنکه دست خودش باشد تعدادی از تست ها را که قادر به حل آنهاست رها می کند. (بخاطر عامل اضطراب و زمان) این داوطلب از احتمالات علمی هم در زدن تست ها محروم است و خدای ناکرده در صورتی که اشتباهی در ردیف زدن تست ها انجام داده باشد، متوجه آن نخواهد شد و اما در بیش از ۳ بار مرور کردن ، خستگی شدید از مرور  بیش از حد و سردرگمی حاصل کار خواهد بود.

روش صحیح تست زنی

مرور اول:

زمان برای مرور را ۹دقیقه ( یا نیمی از کل وقت آزمون) در نظر می گیرید بایستی در این ۹ دقیقه تا آخرین تست برسید. در مرور اول از این اولین تست شروع کرده و ابتدا شروع به زدن ۳ دسته از تستهای ذیل می کنید :

۱ – تستهای کوتاه

۲ – تستهایی را که در آنها به توانایی خود اعتماد کامل دارید

۳ – تستهایی که از درستی گزینه مناسب مطمئن هستید.

در مرور اول هر تستی را که حل می کنید کنار یا روی شماره تست در دفترچه سوالات علامت تیک می زنید و بلافاصله گزینه درست را وارد پاسخنامه می کنید، ارزش تست های یک درس یکسان است پس ابتدا تست های آسان را حل کنید با این کار تعداد تست های حل شده افزایش یافته و باعث ایجاد اعتماد به نفس و روحیه بالا ترمی شود.

روش صحیح تست زنی

 

اصولا باید در هر درس،سئوالات از آسان به مشکل تنظیم شوند، اماظاهرا در سئوالات کنکور چنین نظمی وجود ندارد. تصور نکنید که همه چیز باید بر وفق مراد باشد. دیده شده دانش آموزانی که با آمادگی خوب درسی سر جلسه حاضر شده اند،به محض مواجهه با چند سئوال سخت پی در پی، سر رشته کار را گم کرده و حتی بقیه را هم نتوانسته اند خوب جواب دهند.این آمادگی ذهنی را در خود ایجادکنید که ممکن است با هر احتمالی روبرو شویدو…. پس دستپاچه نشوید.باید عادت کنید که از روی بعضی تست ها بگذرید. این نه تنها نشانه ضعف شما نیست، بلکه بیانگر مهارت و دانش بالای فرد است اگر بعد از چند سئوال اول یک درس ،به خاطر اظطراب یا هر علت دیگری، فکر کردید قادر نیستید به سئوال های آن درس پاسخ دهید، سئوال های آن درس را کنار گذاشته و به سراغ درس دیگری بروید.پاسخ دادن به سئوال های درس دیگر، به شما احساس آرامش و اطمینان خاطر می دهد و بعد می توانید با آمادگی بیشتری بار دیگر سراغ سئوال های درسی که مطلب آن برای مدتی از صفحه ذهنتان پاک شده بود بروید کنار یا روی شماره تستهایی که قادر به حل آنها هستید اما احتیاج به تفکر یا عمل بیشتری دارید علامت ۰ و کنار یا روی شماره تست هایی که قادر به حل آنها نیستید و به نظرتان خیلی مشکل و وقت گیر هستند علامت ؟ را می زنید. دقت شود که ۳ علامت فوق را روی شماره تستها در دفترچه سوالات بزنید و نه روی فرم پاسخنامه کامپیوتری بدین ترتیب در پایان مرور اول فرض کنید نتیجه کار بصورت زیر است:

توجه: ممکن است در مرور اول داوطلبان تستی راحل کرده و یا خوانده بتواند یک یا دو گزینه غلط را از جوابها حذف کند  برای جواب دقیق تر احتیاج به وقت بیشتری داشته باشد.داوطلب در این حالت بهتر است در دفترچه سوالات گزینه ها را علامت بزند (مثلاً روی آنها علامت غ بنویسید ) و بعد دور شماره تست و یا استفاده از احتمال در زدن یک گزینه از دو گزینه مانده را بگذارد برای مرحله یا مرور دوم.

روش صحیح تست زنی

 

توجه : در مرور اول نیمی از وقت بایستی صرف شود و در حالت نرمال و مناسب بایستی در دروس عمومی ۳۵ % الی ۵۰ % تستها و در دروس اختصاصی ۲۰ % الی ۴۰ % تستها را جواب داده باشید.

توجه : اگر داوطلبان در مرور اول از حداقل های فوق کمتر تست زده باشد سطح علمی اش ضعیف بوده و بایستی در مورد بالا بردن سطح علمی خود فکر جدی کند.

مرور دوم:

در مورد دوم می توانید یک سوم زمان را در نظر بگیریدو این بار به تست هایی که علامت ۰ خورده اند جواب می دهیم. در این مرحله داوطلب بایستی در دروس عمومی ۲۰ % تا ۳۰ % تستها و در دروس اختصاصی ۱۰ % تا ۳۰ % تستها را جواب دهد.

اگر در این مرحله داوطلب با تستی روبرو شود که علیرغم نظری که با علامت نظری که با علامت ۰ همراه است قادر به حل آن نباشد، در این حالت داوطلب بهتر است زمان را از دست نداده و روی علامت ۰ علامت ؟ گذاشته ، دیگر به آن تست باز نگردد.

در مرور دوم داوطلب در صورتی که در برابر تستی قرار گیرد که قادر به حل دقیق آن نبوده  و تنها می تواند یک یا دو گزینه آنرا حذف نماید و بین سایر گزینه ها مردد باشد بهتر است درهمان موقع یکی از گزینه های مانده (احتمالاً درست) را علامت زده روی علامت ۰ کنار شماره تست علامت √  زده و گزینه مناسب را وارد پاسخنامه کند. (علامت بزند)

روش صحیح تست زنی

 

توجه: در مرور دوم هر تستی را که گزینه اش را وارد پاسخنامه می کنید با گذاشتن علامت √ روی علامت ۰ از رده تستها خارج کنید. بنابراین در پایان مرحله دوم ممکن است ۱۰ سوالی قبلی به صورت زیر علامت گذاری شود:

توجه: ممکن است داوطلب با مرور کار جوابگویی به تستها را تمام کند که زیاد ایراد ندارد. این داوطلب تا همین جای کار می تواند مطمئن باشد که در حد توان در زدن تست ها درست عمل کرده چرا که دوبار تستها را مرور کرده است

مرور سوم:

در مرور سوم که یک ششم برای آن وقت داریم.

به تستهایی که علامت ؟ خورده است می پردازیم. در این مرحله که هم زمان آن کم و هم تستها مشکل، امکان تست زدن کمتر می باشد. ولی بهتر است در این مرحله هم با استفاده از قانون احتمالات و بهره گیری از حذف یک یا دو جواب غلط به هر طریق ممکن و در حد امکان ساده (که زمان کمی هم بگیرد) از توان علمی فرد در کسب نمره و درصد بهتر سود جوئیم. در این مرور بایستی در دروس عمومی   ۵% الی ۱۰ % تستها را جواب دهید.

روش صحیح تست زنی

 

تذکر : طبق نمودار و عمل سه مرحله ای فوق داوطلب ما به ترتیب در دروس عمومی ۶۵ % الی    ۹۵% و در دروس اختصاصی ۴۵ % الی ۸۰ % تستها را جواب داده است که کاملاً رضایت بخش است.

این روش تست زدن که جنبه تجربی علمی داشته و داوطلب برای استفاده بهتر بایستی براین روش مسلط شده و از شروع مطالعه برای کنکور سراسری تا شرکت در  جلسه آزمون سراسری چندین بار روش فوق را آزمایش نماید. البته در دفعات اول که این روش را به کار می برید زمان زیادی تلف خواهد شداما به تدریج با تمرین این روش در منزل مدیریت زمان را خواهید آموخت

اگر فرصتی باقی بود زمانی برای مرور تست ها کنار بگذارید، ولی پاسخ ها را عوض نکنید، مگر این که اطمینان حاصل کنید که پاسخ شما غلط بوده است.فراموش نکنید که آخر امتحان ذهن شما خسته تر است واحتمال اشتباه بیشترخواهدبود

روش صحیح تست زنی

 

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.