بلاگ

مهر ۹, ۱۳۹۶

روش های تست زنی و امتحان دادن

روش های تست زنی و امتحان دادن

روش های تست زنی و امتحان دادن

روش های تست زنی و امتحان دادن

بعد از این که دروس مطالعه شد ، حال نوبت به بررسی یاد گرفته ها و آزمون می باشد.هدف از حل تست در مقاطع مختلف متفاوت است،به دلایل بسیاری دانش آموزان امتحان های چندگزینه ای (تستی) را از امتحانات تشریحی آسان تر می دانند.

شاید بدیهی ترین دلایل اینها باشند :

۱- پاسخ صحیح حتماً در میان پاسخ های احتمالی (همان گزینه ها) وجود دارد. یک دانش آموز می تواند با یک حدس از روی خوش شانسی نمره کسب کند.

۲- اکثراً امتحانات چندگزینه ای، به جای آن که از دانش آموزان بخواهند اطلاعات جدید را تحلیل کنند یا نظریات را بر حالت های جدید اعمال کنند، مایل هستند که بر تعاریف پایه ای و مقایسه های ساده تأکید کنند.

۳- از آنجایی که معمولاً امتحان های چندگزینه ای، تعداد سؤالات بیشتری نسبت به امتحانات تشریحی را شامل می شوند، هر سؤال بارم کمتری دارد و بنابراین ریسک کمتری دارد.

اما علیرغم همه ی این عوامل، امتحانات چندگزینه ای واقعاً می توانند خیلی سخت باشند و به همین صورت هم هستند.

روش های تست زنی و امتحان دادن

باید بدانید که :

۱- چون امتحانات چندگزینه ای سؤالات بسیاری را در بر می گیرند، دانش آموزان را مجبور می کنند که از گستره ی وسیع تری از مطالب نسبت به امتحانات تشریحی، آگاه باشند.

۲- همچنین معمولاً امتحانات چندگزینه ای انتظار دارند که دانش آموزان آگاهی بیشتری با جزئیاتی مثل تاریخ های ویژه، نام ها یا لغات داشته باشند. (در صورتی که در امتحانات تشریحی این گونه نیست). دانش آموزان به راحتی نمی توانند در یک امتحان چندگزینه ای بلوف بزنند.

۳- و نهایتاً از آن جا که نوشتن سؤالات چندگزینه ای خوب بسیار سخت تر از طراحی یک امتحان تشریحی است، به علت ابهام های ناخواسته دانش آموزان با ریسک بیشتری روبرو هستند.

روش های تست زنی و امتحان دادن

برای آماده شدن برای یک امتحان تستی از گام های زیر پیروی کنید :

۱- نکات مهمی که قبلاً یادداشت کرده اید و زیر آنها خط کشیده اید مجدد مرور کنید.

۲- تمام تعاریف و اصطلاحاتی که با نگارش خاصی (خطوط کج یا پررنگ) نوشته شده بخوانید.

۳- با سئوالات مختلف تستی آشنا شوید و تمرین نمائید.

۴- میزان زمان صرف شده خود را برای هر آزمون یادداشت کنید و سعی کنید سرعت خود را بالا ببرید.

۵- نکات مهم زیرنویس شده یا زیر تصاویر و فرمولها را با دقت حفظ کنید.

۶- سعی کنید ابتدا مطلب را بطور کلی بخوانید تا اصل مطلب در ذهن شما سازماندهی می شود و سپس به جزئیات و نحوۀ ارتباط جزئیات با اصل مطلب بپردازید.

۷- مطالب را به صورت سلسله مراتبی بخوانید و گاهی رابطه عکس و مستقیم مطالب با هم را بیابید.

روش های تست زنی و امتحان دادن

۱- مطالعه را زود شروع کنید: امتحان های چندگزینه ای (تستی) مایل هستند که بر جزئیات متمرکز شوند و شما نمی توانید جزئیات زیادی را به طور مؤثر در حافظه کوتاه مدت حفظ کنید. اگر هر روز یک مقدار خیلی کم یاد بگیرید و زمان زیادی برای مرورهای پی در پی اختصاص دهید، حافظه ی بلندمدت قابل اطمینان تری خواهید داشت.

۲- باید مطمئن شوید که می توانید همه ی چیزهایی که معلم تان در کلاس مطرح کرده است را به طور کامل می شناسید و می فهمید. (این برای وقتی است که خود معلم تان طراح سؤال باشد).

به عبارت ها و مفاهیم اساسی که وقایع و خصوصیات مهم را وصف می کنند یا آنهایی که اندیشه های مرتبط و مشاهدات را به هم مربوط می کنند، توجه ویژه داشته باشید. این ها مواردی هستند که بیشترین حضور را در امتحانات چندگزینه ای دارند.

۳- هنگامی که جزوات کلاسی و مطالعات لازم را انجام می دهید، لیست و جدول درست کنید. بر فهمیدن فرآیندهای چندمرحله ای و ایده ها، اتفاقات یا چیزهایی که گروه بندی ها و سلسله مراتب های طبیعی را شکل می دهند، متمرکز بشوید.

دنبال تشابه ها و تفاوت هایی بگردید که می توانند بین گزینه های صحیح و غلط در یک امتحان تمایز ایجاد کنند.

اگر کتاب درسی تان کلمات جدید یا تعاریف کلیدی را مشخص کرده است، حتماً آنها را بفهمید. برخی مواقع کلمات و مفاهیم جدید در آخر یک فصل کتاب جمع آوری شده اند. چک کنید تا مطمئن شوید که از سر اشتباه هیچ کدام را از دست نداده باشید.

روش های تست زنی و امتحان دادن

تعاریف کتاب را همین طوری و ساده حفظ نکنید. اکثر معلمان وقتی که سؤالات امتحان را می نویسند، این چیزها را با کلمات زبان خودشان، دوباره می سازند. بنابراین باید شما مطمئن شوید که حتماً آن چه را که تعریف مورد نظر می گوید، می فهمید.

با چندین نفر از دیگر دانش آموزان که همان درس را می خوانند برای حدس زدن سؤالات احتمالی، همفکری کنید.

بر روی سؤالات نمونه کار کنید البته اگر به امتحان های قدیمی یا راهنمای دانش آموز دسترسی داشتید در آزمون سراسری سئوالات به صورت چهار گزینه ای است به همین دلیل برای موفقیت در آزمون سراسری اهمیت دارد که علاوه بر مطالعه دقیق مطالب درسی، آشنایی با نوع سؤال‌های تستی را نیز بیاموزیم. مسلماًداوطلبانی که تست تمرین کرده و با شیوه پاسخ به سؤال‌های تستی آشنایی داشته باشند، در آزمون نسبت به افرادی که هیچ گونه آشنایی با این گونه سؤالات نداشته باشند، بهتر عمل می‌کنند.البته گاهی تعدادی از داوطلبان به جای مطالعه همزمان با تست فقط تلاش در کسب مهارت در تست زدن کرده و تمام زمان خود را صرف تمرین تست می‌کنند.

این دسته از داوطلبان فقط شکل ظاهری سؤال‌ها و پاسخ‌ها را حفظ می‌کنند؛ بدون اینکه تلاشی برای فهمیدن داشته باشند و قطعاً در کنکور دچار مشکل می‌شوند. دلیل این مسأله آن است که ممکن است نحوه سؤال و جواب در کنکور،متفاوت از آن چیزی باشد که داوطلب قبلاً تمرین کرده است. برای اینکه داوطلب درکنکور موفق عمل کند،

تمرین تست های مختلط، آمادگی داوطلب را برای کنکور بیشتر می‌کند. اگر در پاسخ دادن به تستی دچار مشکل شدید، باید به سراغ کتاب یا جزوه تان بروید و دوباره مبحث مربوط به آن تست را بخوانید تا هیچ نکته مبهمی در ذهنتان باقی نماند. همچنین شرکت در آزمون های معتبر بسیار مفید است. چنانچه امکان شرکت در آزمون های معتبر نباشد، می‌توانید خودتان شرایطی را شبیه به آزمون سراسری به وجود آورید؛ یعنی با استفاده از سؤال های تستی که در اختیار دارید و با تعیین تعداد سؤال‌ها و مدت زمان پاسخگویی برای هر درس، از خود آزمون به عمل آورید.

روش های تست زنی و امتحان دادن

به طور کلی سه دسته تست باید حل شود

۱- تست آموزشی :تستی که همراه درس حل می شود به منظوریادگیری دقیق مطلب می باشد . در این مرحله زمان زیاد مهم نیست و تعداد تستی که در این مرحله حل می شود کم است.(تست طبقه بندی شده و موضوعی)البته در این مرحله باید ابتدا به بررسی تست های حل شده پرداخت و سپس حل تست جدید را در دستور کار قرار داد.. تا زمانی که در یک درس مطالعه کافی ندارید سراغ تست زدن نروید . ( مطالعه کتاب در سی  – کمک درسی و حل تمرینات تشریحی )

نسبت بین مطالعه و تست زنی ابتدا به صورت ۱۰% تست و ۹۰% مطالعه می باشد و با نزذیک شدن به کنکور این نسبت جابه جا می شود. مطالعه فشرده و عجولانه قدرت تمرکز را کم نموده و مطمئنا مطالعه ناقص خواهد بود. مطالعه ناقص باعث ایجاد نگرانی و استرس می شود

۲ -تست تمرینی: تستی که بعد از اتمام یک مطلب حل می شود به منظور رفع اشکال و بر طرف کردن نکات مبهم (تسلط بر دروس)می باشد . در این مرحله تعدادتست بیشتر از مرحله قبل می باشد و می توان در این مرحله تست زنی را با زمان انجام داد.این تست زنی باید یکی دو روز بعد از مطالعه انجام شود(دروس عمومی و اختصاصی متفاوت است) در منزل زمان حل تست نباید بلافاصله پس از مطالعه درس باشد . یعنی پس از اینکه یک موضوع مطالعه شد ومسائل تشریحی حل شد حداقل یک روز بعد اقدام به حل تست نمائید در حل تست ابتدا مشخص کنید چند تست می خواهید حل کنید پس با یک نظم شروع به حل تست نمائید نه به ترتیب و یا شماره تست .

در این روش اگر مثلاً می خواهید در مبحث حرکت ( فیزیک ) ۵۰ تست حل کنید و حدود ۵۰۰ تست دارید  ، هیچ گاه به ترتیب شروع به حل تست نکیند بلکه مثلاً مضارب ۱۰ را حل کنید یعنی تست های شماره ۱ -۱۰- ۲۰ – ۳۰ -۴۰ و … با این روش همه جور تست حل می شود .

در هر نوبت حل تست ، تعداد تست ها دقیقاً برابر تعداد تست در آزمون باشد یعنی اگر مثلاً تست شیمی حل می کنید با توجه به اینکه تعداد تست شیمی در آزمون برای رشته ریاضی ۳۰ عدد است تست ها رابه دسته های ۳۰ تایی تقسیم کنید و سپس هر قسمت را حل کرده وپس از چک کردن آن به سراغ قسمت بعد بروید ( در منزل )

در منزل ابتدا تمام قدرت و وقت خود را صرف حل تست های دانشگاه سراسری و آزاد نمائید و سپس به تست های تالیفی بپردازید ( ملاک ما برای تست خوب استاندارد بودن آن است نه سختی یا پر نکته بودن آن )

روش های تست زنی و امتحان دادن

۳- تست مهارتی :تستی که بعد از اتمام درس حل می شودبه منظور جمع بندی مطالب و افزایش سرعت است پس حتما باید با زمان انجام گیرد.( تست جامع از تمام مطالبی که تا به حال مطالعه شده)

در حل تست ابتدا باید به حل درست توجه نمود سپس به سرعت حل تست یعنی اول باید آمادگی لازم ایجاد شود تا سپس به فکر مسابقه باشیم ( ابتدا قدرت وبعد سرعت). قبل از توجه به تعداد تست های حل شده به کیفیت آن توجه نمایید( حل ۱۰ تست با تفکر روی آنها بهتر از حل ۲۰۰ تست با سرعت ودر شرایط آزمون می باشد). نگرانی از بابت تعداد تست درست حل شده نداشته باشید

زمان انجام آزمون حدود ۴ ساعت است بعضی ها به بیش از یک ساعت در یک جا نشستن عادت ندارند وهمین امر باعث ایجاد خستگی می شود و مفهوم سئوالات خوب درک نمی شود پس یک جا نشستن و مطالعه را تمرین کنید . یک توصیه مهم برای افزایش مهارت تست زنی در کنکور این است که در چند روز پایانی، هرروز یک نمونه از مجموعه تست های کنکور سال های قبل را علامت زده وبعد پاسخ خودرا مرورنمایید.اینکار علاوه بر تاثیر مثبت در تست زنی،در رفع اشکالات درسی، کنترل وتنظیم زمان،آشنایی با تست های مهم و موارد دیگر بسیار موثر خواهد بود. هر روز، سر ساعت معین یک مجموعه تست را پیش روی خود بگذارید و مطابق زمان و شرایط کنکور  به سئوالات پاسخ دهید. بعد از اتمام پاسخگویی، پاسخ های صحیح وغلط را ارزیابی و تحلیل نمایید.

روش های تست زنی و امتحان دادن

 

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

 

بلاگ, مقالات , , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.