بلاگ

شهریور ۱۹, ۱۳۹۶

روش های صحیح مطالعه و یادگیری

روش های صحیح مطالعه و یادگیری

روش های صحیح مطالعه و یادگیری

روش های صحیح مطالعه و یادگیری

برخی از والدین به طور مدام به فرزندان خود می گویند درس بخوانید ، مطالعه کنید ، ولی هرگز نمی گویند چگونه مطالعه کنید و روشهای صحیح مطالعه را نمی دانند . به همین دلیل ، آگاهی از شیوه های صحیح مطالعه و یادگیری مانند : تند خوانی ، عبارت خوانی ، خواندن اجمالی ، خواندن تجسمی و غیره چون به خواننده کمک می کند تا تمرکز حواس خود را هنگام مطالعه حفظ نمایند ، برای هم والدین و هم دانش آموز لازم است .

روش های صحیح مطالعه و یادگیری |تندخوانی:

تندخوانی باعث توجه و تمرکز بیشتر و فهمیدن مطالب و در نتیجه باعث یادگیری بهتر می شود . فکر و ذهن ما قادر است هزاران کلمه را در دقیقه از خود عبور دهد ولی اگر سرعت مطالعه ما پائین باشد ، ذهن وقت اضافی می آورد و ناچار به این شاخه وآن شاخه می پرد و در نتیجه حواس پرتی ایجاد می شود . اما مطالعه سریع و یا تندخوانی فرصت جولان به ذهن نمی دهد و سبب برقراری تمرکز حواس هنگام مطالعه می شود.بهتر است به جای کلمه خوانی به عبارت خوانی عادت نمایید.

عبارت خوانی یعنی خواندن عبارات و جملات به عوض خواندن کلمات . عبارات خوانی به نوع دیگری به تمرکز حواس کمک می کند . از این طریق خواننده باید با سرعتی که نزدیک به سرعت اندیشیدن اوست ، بخواند . اگر سرعت آنقدر کم باشد که ذهن از حالت فعال بودن باز بماند ، احساس دلزدگی ایجاد می شود و چیزهای دیگری ذهن فرد را مشغول می کند و از روند مطالعه خارج می شود . بنا براین اگر سرعت خواندن با سرعت اندیشیدن هماهنگ باشد باعث افزایش تمرکز حواس می شود.

روش های صحیح مطالعه و یادگیری |خواندن اجمالی:

روش خواندن اجمالی مبتنی است بر یک نمونه گیری سریع از نکات اساسی و صرفه نظر کردن از جزئیات ، در این روش خواننده مطالب را سازمان بندی می کند ، آنگاه هدف از مطالعه خود را مشخص نموده و مقدار زمان مطالعه و میزان دشواری کتاب را تخمین می زند و سپس از طریق سئوال کردن کنجکاوی ، علاقه ، دقت و تمرکز حواس فرد ، افزایش می یابد .

روش های صحیح مطالعه و یادگیری |خواندن تجسسی:

منظور از روش تجسسی طرح انواع سئوالات جزئی و کلی و مطالعه عمیق و اثر بخش در جهت دست یافتن به پاسخ این سئوالات است . کسی که به دنبال چیزی می گردد به احتمال بیشتری آن چیز را پیدا می کند ؛ لذا هدف خواندن تجسسی افزایش دامنه تمرکز و درک عمیق تر معانی است . به همین دلیل خواندن خواندن تجسسی تمرکز حواس و علاقه فرد را افزایش می دهد و به او کمک می کند تا مطالب دشوار را تجزیه و تحلیل نموده و آنها را بهتر بفهمد . فهمیدن مطالب موجب تحکیم آنها در حافظه می شود پس خواندن تجسسی برای غلبه بر تنبلی ، حالت کسلی ، پرتی حواس ، از طریق تحریک حس کنجکاوی و شرکت فعالانه در مطالعه به کار می رود .

روش های صحیح مطالعه و یادگیری | جدیت در مطالعه:

به محض نشستن پشت میز مطالعه خواندن را با جدیت شروع کنید ، چراکه اگر سریع مشغول به کار مطالعه شوید ، تمرکز حواس زود به دست می آید  شک و تردید حاصلی جز حواس پرتی یا انحراف حواس و تسلیم به تخیلات واهی ندارد . اجازه ندهید چیزی جز مطالعه ذهن شما را مشغول کند . با خود تصمیم بگیرید تا مقدار زمانی را برای مطالعه مشخص کنید و خود را به مدت زمانی خاص محدود کنید . در این زمان از مطالعه دست نکشید ، به مطالعه ادامه دهید ، اما زمان مطالعه را طولانی نکنید بیهوده وسواس به خرج ندهید ، بهانه تراشی نکنید به خود تلقین کنید که فرد با اراده ای هستید و می توانید هر درسی را به خوبی یاد بگیرید . جدی باشید و با علاقه و انگیزه مطالعه کنی تا هنگام مطالعه دچار حواس پرتی نشوید .

روش های صحیح مطالعه و یادگیری | استفاده از راهنما:

یکی از شیوه های برقراری تمرکز حواس ، استفاده از یک راهنما نظیر : انگشت سبابه ، مداد وغیره به هنگام مطالعه است . زیرا استفاده از یک راهنما هنگام مطالعه باعث تمرکز بهتر حواس ، افزایش سرعت مطالعه ، عادت به روان خواندن ، جلوگیری از برگشت دوباره خوانی و اتلاف وقت و جلوگیری از خستگی چشم و ذهن می شود .

روش های صحیح مطالعه و یادگیری | علامت گذاری :

استفاده از این روش یکی از شایعترین راهبردی است که اغلب دانش آموزان ازآن استفاده می کنند. لذا هنگام مطالعه باید با استفاده از یک مداد ، ایده ها و مطالب مهم و اساسی را علامتگذاری نمود . زیرا برای مشخص نمودن ایده ها و مطالب مهم و اساسی و خط کشیدن زیر آنها لازم است با تمرکز حواس و دقت خاصی به مطالعه مشغول شد . پس خط کشیدن زیر مطالب مهم باعث برقراری تمرکز حواس و جلوگیری از حواس پرتی می شود .

روش های صحیح مطالعه و یادگیری |  یاداشت برداری هنگام مطالعه :

یاداشت برداری نوعی تکرار درس است که هم سبب تمرکز حواس و هم موجب بیشتر به خاطر سپردن مطالب می شود . یاداشت برداری خوب ، کاری جدی و فعال است که با اندیشیدن ملازمه دارد ؛ لذا برای یاداشت برداری باید هنگام مطالعه فعال بود و لازمه فعال بودن ، داشتن تمرکز حواس است و برای برقراری تمرکز حواس جهت نوشتن ، هماهنگی چشم و مغز به منزله نوعی یادگیری تجسمی چند بعدی با قدرتی بی نظیر است که تمرکز حواس را تقویت نموده و فهم مطالب و سرعت یادگیری را افزایش می دهد .

تمرکز حواس در کلاس:

برای تمرکز بهتر در  سر کلاس دانستن نکات زیرضروری است

۱-همراهی با مدرس:

سعی شود در سر کلاس همراه معلم و همگام با مطالب بیان شده توسط وی پیش رویم. برای این کار بهتراست قبل از کلاس مروری گذرا به مبحثی که قرار است تدریس شود داشته باشیم تا با آمادگی ذهنی بیشتر در سر کلاس حاضرشویم.

۲-یادداشت برداری:

این یادداشت برداری از سه عامل صورت می گیرد،

۱-مطالب مهم بیان شده( برای مراجعه و مطالعه بعد)
۲-عامل دیگر سئوالات پیش آمده( برای یافتن جواب از معلم، دوستان، کتاب و…بعد از اتمام درس معلم)
۳- یادداشت عوامل حواس پرتی( با این کار هر موضوع که ذهن را به خود مشغول می کند در برگه ای یادداشتمی کنیم که درآن زمان دیگر به آن فکر نکنیم و بعدا در فرصتی که مناسب بود به تجزیه و تحلیل آن بپردازیم)

برای آنکه در کلاس  مطالب تدریس شده را بطور کامل فرا بگیرید باید تمام هوش و حواستان به معلم و آنچه که بیان می کند باشد. وضعیت کلی را بخود بگیرید که در گوشه ای کمین گرده است . بدقت مواظب تمام آنچه که در اطرافتان می گذرد باشید. هیچگاه بدون فهمیدن کامل مطالب از کلاس بیرون نیائید. هیچ مطلبی را هر اندازه هم که ساده به نظر آید کنار نگذارید. زیرا همین مطلب جزئی گاهی اوقات زمینه طرح سوالات عمیق و مفهومی هستند.

به یاد داشته باشید که شما در آزمون از تمام جزئیات مندرج در کتابهای درسی مورد پرسش قرار می گیرید نه منحصراً از نکات مهم  و برجسته آنها بنابراین باید تمام مطالب را بطور کامل فرا بگیرید

روش های صحیح مطالعه و یادگیری

 

اگه در این زمینه سوال داری اینجا کلیک کن 

و

اگه دنبال مطالب بیشتری هستی اینجا کلیک کن

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.