بلاگ

تیر ۱۷, ۱۳۹۶

شرایط اولیه ی مطالعه

شرایط اولیه ی مطالعه

شرایط اولیه ی مطالعه

شرایط اولیه ی مطالعه

با وجودی که برای موفقیت در مدرسه و دانشگاه مطالعه کردن بسیار مهم است،خیلی از محصلین علاقه ای به اینکار ندارند.آنهائی که علاقه به خواندن و مطالعه دارند معمولاً این کار رانجام می دهند.از این موضوع می توان نتیجه گرفت که افراد دوست دارند کارهائی را انجام دهند که آنها را خوب بلد هستند.هدف این بخش این است که به شما کمک کند تا مطالعه خود را بهبود بخشید تا چنانچه هنوز بعضی از درس های خود را دوست ندارید،حداقل بتوانید مدت کمتری آنها را دوست نداشته باشید.

شرایط اولیه ی مطالعه -محیط مناسب جهت مطالعه

ایجاد محیطی که مطالعه شخص مناسب باشد، اهمیت بسیار دارد. ولی عناصر تشکیل دهنده ی ک محیط مناسب برای مطالعه برای همه کس یکسان نیست. هر کس بایستی مطابق با شرایط زندگی و امکانات و هدفی که از مطالعه دارد، فاکتور ها و پارامترهای ایجاد محیط سالم مطالعه را برای خود یافته و آنها را ایجاد کند. هر چند بطور کلی می توان چند عامل اساسی مشترک را نام برد که می تواند در بیشتر موارد ما را در ایجاد محیط سالم آموزشی و مطالعه کمک کند.

ابتدا کافی است اتاقی جهت مطالعه که بتواند بطور روزمره و در صورت  امکان حداقل در ساعات معینی از روز در اختیار شخص باشد فراهم نمائید، بهتر است این اطاق بصورتی که بتوان در آن میز مطالعه مناسب و صندلی قرار داد و همینطور در آن کتابها و جزوات را بطور دسته بندی و منظم چید.

محیط مطالعه باید آرام و ساکت باشد، بطوریکه سروصدا و مزاحمتی از طرف سایرین متوجه شخصی که مطالعه می کند نشود. در محیط مطالعه بایستی هوای آزاد و تازه جریان داشته باشد تا اکسیژن کافی برای شخص مطالعه گر وجود داشته باشد، چرا که تمرکز حواس نیازمند حداکثر کارایی و کفایت جسمی و روحی است. اتاقی که اکسیژن به قدر کافی نداشته باشد، باعث خستگی شخص شده و مانع تمرکز حواس می گردد. همچنین محیط مطالعه بایستی دارای درجه حرارت و نور مناسب مطالعه باشد.

شرایط اولیه ی مطالعه

نور مناسب جهت مطالعه بسیار حائز اهمیت است. هنگام مطالعه بایستی نور از سمت چپ یا پشت سر بتابد و شدت نور بایستی متناسب باشد.

بر عکس نظر عامه، چراغ مطالعه به خاطر شدت آن و همینطور تمرکز نور در روی متن به هیچ وجه برای مطالعه مناسب نیست . فاصله چشم تا متنی که خوانده و یا نوشته می شود بایستی حدوداً ۳۰ سانتی متر باشد.

یک دانشجو که  دوره تحصیلات دانشگاهی را شروع کند،در طول سال های دبستان و دبیرستان بیش از ۲۲۰۰۰ ساعت

وقت صرف خواندن کرده است.این زمان را می توان با بکار گیری مهارتهای پویای مطالعه تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داد.ولی اکثر محصلین به هیچ وجه واقعاً  آموزش داده نمی شود  که چگونه درس بخوانند،این فرآیندی است که انتظار می رود آنها بخودی خود یاد بگیرند.

درس خواندن موثر و صحیح صرفا خواندن،خط کشی زیر خطوط و دوباره خوانی نیست.

شرایط اولیه ی مطالعه

فرایند جدید شما در درس خواندن شامل خواندن،نوشتن،فکر کردن و یاد آوری خواهد بود.این امر مبتنی بر فرایند یادگیری مرحله ای است و عملاً در مقایسه با روش درس خواندن قدیمی شما وقت کمتری می گیرد.در آغاز ممکن است بنظر برسد که این روش جدید وقت بیشتری می گیرد،ولی هر مرحله آن وقت کمی را گرفته و چون روشی بسیار سازمان یافته و منسجم است،در موقع امتحان مطالب را بهتر بخاطر می آورید.                                                این امر مکررا توسط دانش آموزان و دانشجویان به اثبات رسیده است که خواندن و یاد آوری خیلی موثر تر از این است که وقت خود را صرف خواندن و علامت گذاری نکات و واژه های مهم نماییم.تنها راه یادگیری اینست که فعلا درگیر جذب و تلفیق مطالب شوید.درس خواندن یک فرآیند با تحرک و پویا است نه یک فرآیند انفعالی و بی تحرک.

بعد از این که برنامه درسی مشخص شد ، حال باید دید چگونه بهتر می توان مطالعه نمود .مطالعه فعالیتی است که قوای ذهنی زیادی لازم دارد .پس باید مطالعه همواره در مکانی ثابت ، کم رفت وآمدکه دارای دکوراسیونی ثابت است و همواره در آن هوای تازه جریان دارد انجام گیرد.

هر چقدر مکان مطالعه راحت تر باشد تمرکز بیشتر خواهد بود.در هنگام مطالعه باید تمامی وسایل مورد نیاز در دسترس باشد.توجه کنید که مکان مطالعه بهتر است ساکت باشد چرا که سروصدا سرعت مطالعه را کم می کند این مکان باید دارای نورمناسب (که ترکیب نور سفید وزرد است ) باشد.

برای مطالعه،هدف از مطالعه را باید تعیین کرد( موضوع ومدت زمان در نظر گرفته شده) . برای این که بتوانید مدت زمانی را که برای هر درس مشخص نموده اید به طور کامل ومفید مطالعه نمایید ابتدا باید انگیزه کافی برای مطالعه داشته باشید . برای این کار بهتر است ابتدا با نگاهی گذرا به مطالب از کلیات آن مطلع شویم ( بدون تفکر عمیق به موضوعات و بدون تمرکز برای یادگیری ) با این کار ، یک دید کلی نسبت به موضوعی که قرار است مطالعه شود ایجاد می گردد . این دید و نگرش باعث سرعت و دقت بیشتر در زمان مطالعه می گردد و رابطه مناسب با موضوع درسی ایجاد می گردد .

البته باید در نظر گرفت که هر درس به روش خاصی خوانده می شود اما چیزی که کاملاً مشخص است ، آن است که در طی درس خواندن همواره به لذت موفقیتی که پس از خواندن درس نصیب ما می شود فکر کنیم تا این عامل خود محرکی برای ادامه مطالعه وحرکت به جلو باشد .

پس با شروع مطالعه باید از القائات تخریب مانند این که فلانی درس نخوانده اما … یا فلانی دکترا دارد اما …. پرهیز نمود چون باعث اخلال در مطالعه می شود .

شرایط اولیه ی مطالعه

 

اگه در این زمینه سوالی داری اینجا بپرس

 

و

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کن

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

2 دیدگاه
  1. سلام
    ممنون از مطلب آموزنده ی شما
    لطفا درباره تمرکز حواس هم مطلب قرار بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.