بلاگ

شهریور ۲۳, ۱۳۹۶

مدیریت زمان در آزمون های تستی

مدیریت زمان در آزمون های تستی

مدیریت زمان در آزمون های تستی

مدیریت زمان در آزمون های تستی

زمان یکی از مشکلاتی که داوطلبان در حین پاسخگویی به سؤال‌ها با آن روبرو می‌شوند، کم آوردن وقت و دستپاچه شدن آنهاست. برای برطرف نمودن این مشکل باید سعی کنید که وقت خود را با توجه به ارزش هر سؤال زمان بندی کنید و مدت زمانی که برای پاسخگویی به آن سؤال تعیین شده، هماهنگ باشد. این درست است که باید در جلسه کنکور تقسیم زمان داشته باشید؛ اما بدان معنا نیست که برای همه تست ها زمان یکسان در نظرگرفت.

این نکته بسیار ظریف وحساس است. اگر برای تستی سه دقیقه وقت صرف کردید، حتما تستی هم وجود دارد که در ظرف ۱۵ ثانیه پاسخ آن را بیابیدبرخی افراد در کارهایشان سرعت کمتری دارند این افراد بنا به دلایلی میزانی از وقت خود را هدر می‌دهند. این زمانهای از دست رفته در برخی کارها و فعالیتها چندان مشهود نیست ولی در کارهایی چون تست زنی و بویژه سر جلسه کنکور اهمیت اساسی دارد. معمولا کسانی که تمرکز بیشتری دارند و مطالب را خوب خوانده باشند در پاسخگویی حضور ذهن دارند و با سرعت عمل بیشتری پیش می‌روند.

مدیریت زمان در آزمون های تستی

ولی برخی افراد به دلیل کندی عمل (نه به خاطر فقدان تمرکز) وقت را از دست می‌دهند. این افراد باید بیشتر و بیشتر تمرین کنند و سرعت عمل خود را افزایش دهند. برای اینکار بهتر است علت کندی عمل خود را تشخیص دهند و اقدام به رفع آن کنند. برای افزایش سرعت عمل می‌توانید زمانی را برای انجام کارهای خود و بویژه تست زدن اختصاص دهید و سپس سعی کنید در این فاصله تعدادی تست بزنید. رفته رفته سعی کنید تعداد تستهایی را که در این فاصله زمانی می‌زنید افزایش دهید.

داوطلب در عین پاسخگویی به سئوالات باید به وقت و زمان نیز توجه داشته باشید، داوطلب نبایدوقت زیادی را صرف سئوالی کند که توان پاسخگویی به آن ندارد، بلکه باید در کنار آن علامت  زده و به سراغ دیگر سئوالت برود و سپس در صورت اضافه آوردن زمان، به سئوالاتی که به آنها پاسخ نداده، باز گردد. چراکه در صورت اضافه آمدن زمان علاوه بر بالا رفتن اعتماد به نفس داوطلب، به خاطر پاسخگویی به سئوالات دیگر ، فکرش بهتر کار می کند و می تواند در  خصوص سئوالاتی که پاسخ نداده تمرکز بیشتری داشته و به آنها نیز پاسخ دهدوچه بسا در مرحله بازنگری بسیاری از این سئوالات را پاسخ دهد.سرعت عمل باعث استفاده مطلوب ما از زمان می‌شود و در آزمون های تستی اهمیت بسزایی دارد. چنانچه داوطلب با آمادگی کامل درجلسه آزمون شرکت کند، با حضور ذهن می‌تواند پاسخ دهد؛ زیرا سؤال‌ها برای او آشنا خواهد بود و با مشکل اتلاف وقت روبرو نمی شود. نکته مهم در سرعت عمل این است که اگر شما در موقع پاسخگویی، پاسخ سؤالی را فراموش کرده باشید، می‌توانید کنار آن سؤال تیک بزنید و به بقیه سؤال‌ها بپردازید ودر مرحله آخر که وقت اضافه آوردید، با خونسردی وآرامش بیشتر در مورد آن سؤال فکر کنید.

مدیریت زمان در آزمون های تستی

در کنکور سوالات به صورت دفترچه ای می باشد. یعنی دروس عمومی و دروس اختصاصی هر کدام در یک دفترچه ی مجزا به شما داده خواهد شد.روی جلد هر دفترچه تعداد کل سوالات همچنین زمان پاسخگویی درج شده است. سیستم فوق در کنکور برای داوطلبان از لحاظی جنبه خوب و مثبت داشته و از لحاظی دیگر مضر و باعث به هم خوردن سیستم جوابگویی آنان می شود.

برای تنظیم صحیح و پاسخگویی در این مورد باید زیر توجه کنید زمان آزمون هر درس مجزا و در ابتدای شروع آن درج شده است. شما باید سعی کنید زمان پاسخگویی هر یک از آزمون ها را حتی الامکان برای خودش منظور کرده تا لطمه ای به زمانهای بقیه دروس نخورد. چون هر درس به اندازه خودش در رتبه و نتیجه شما حائز اهمیت است.

در اینجا شاید برای شما سوال پیش بیابید درسی مثل ادبیات با ضریب ۴ و یا زیست شناسی با ضریب ۴ و غیره و ذالک اهمیت بیشتری دارد بله این مسئله جای بحث  وبررسی دارد. ولی باید توجه کنید اگر برای شما ضریب فلان درس مهم و باید به اعتقادتان روی این درس بیشتر نیرو بگذارید. بدانید برای همه داوطلبان این مسئله وجود دارد. پس قضیه به صورت همه گیر بوده. به همین دلیل ما از شما می خواهیم که ضمن جوابگویی به این دروس سعی کنید به بقیه آزمون ها هم اهمیت داده تا در نهایت رتبه بهتری نسبت به دیگران بیاورید چرا که رتبه کل شما مربوط به همه دروس بوده و با توجه به این مسئله شما می توانید انتخاب رشته داشته باشید.

زمان هر آزمون را به دقت در نظر داشته تا دچار بی نظمی در وقت و نهایتاً از پاسخگویی به یک سری از سوالات محروم نشوید. چه بسا داوطلبان خوبی که به علت تسلط نداشتن در تنظیم زمان تنها توانسته اید به یک دو درس جواب داده و بقیه دروس را به علت کمبود در زمان رها کنند.

مدیریت زمان در آزمون های تستی

 

اگه سوال درباره ی مشاوره و برنامه ریزی درسی داری اینجا کلیک کن

و

اگه سوال در مورد فیزیک کنکور و دبیرستان داری اینجا کلیک کن

بلاگ, مقالات , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.