بلاگ

شهریور ۳۰, ۱۳۹۶

مرور خلاصه نویسی برای ذخیره ی اطلاعات

مرور خلاصه نویسی برای ذخیره ی اطلاعات

مرور خلاصه نویسی برای ذخیره ی اطلاعات بسیار ضروری است این مرور باید در چند مرحله انجام شود تا بتواند به یادسپاری اطلاعات کمک کند

مرور خلاصه نویسی برای ذخیره ی اطلاعات

مرور خلاصه نویسی برای ذخیره ی اطلاعات

تا مطالب هنوز در ذهن شما تازه هستند یادداشتهای  خود را مرور کنید،آنها را دوباره نویسی کرده و مطالب اضافی را به آنها بیفزائید  .

تکرار در فواصل زمانی مشخص باعث ذخیره در حافظه موقت و انتقال آن به حافظه دائمی می شود این مرور در مراحل زیر انجام می شود :

۱ ) اولین مرور ده دقیقه بعد از یک مطالعه یک ساعته می باشد .

۲) دومین مرور روز بعد و به مدت ۳ تا ۴ دقیقه صورت می گیرد .

۳ ) سومین مرور یک هفته بعد و در پایان هر ماه مرور کلی باعث می شود ۹۵ درصد مطالب در حافظه بلندمدت جایگزین شود .

باید توجه کرد که تکرار یکنواخت مغز را خسته می کند .

بهترین زمان مرور کلی در تعطیلات می باشد مخصوصاً تعطیلات عیدو خردادماه .مرور درس وقتی مفید خواهد بود که مطالعه اولیه کامل باشد.یک نوع مرور می تواند با انجام آزمون همراه باشد.

مرور خلاصه نویسی برای ذخیره ی اطلاعات

 

برای مرور می توان از جعبه لایتنر نیز استفاده نمود( بیشتر برای لغات، تاریخ ادبیات،فرمول و…)

در این قسمت نگاهی به یادداشت های خود بیاندازید و اگر احیاناً در قسمتی ابهام و اشکالی دارید با رجوع به مبحث  مربوطه در کتاب سعی در بر طرف کردن آن کنید.درباره مطالبی که خوانده اید خوب تفکر و تعمق کنید.

تمام فصل را مجددا سریع بخوانید تا حافظه شما تازه شود.به سوالات فصل پاسخ دهید،ارتباط های موجود بین مفاهیم و ایده ها را مشاهده کرده،آنها را بفهمید و یادداشت های خود را تکمیل کنید. به یادداشت های خود نگاه کنید.

آیا اکنون جزئیات لازم را برای تشریح هر ایده و نکته مه در اختیار دارید؟

آیا قادر هستید از روی یادداشت های خود،فصل مورد نظر را یاد بگیرید؟

جواب ها باید مثبت باشد.هدف شما این بوده است که مطالب را از کتاب خارج کرده و در یادداشت های و سپس در ذهن خود وارد کنید.

کتاب های درسی غالباً حجیم و پر از کلمات نا مانوس می باشند و فهمیدن آنها دشوار است .

نکات و مفهومات را به زبان خودتان بنویسید.بدین ترتیب مطلب را خیلی سریعتر فرا خواهید گرفت.

مرور خلاصه نویسی برای ذخیره ی اطلاعات

 

سوالات زیر به شما کمک می کنند تا بتوانید کتاب های درسی و سایر مطالب غیر داستانی را ارزیابی کنید:

  • آیا هدف نویسنده را به وضوح می فهمید؟در غیر این صورت پیش گفتار و مقدمه را بررسی کنید.
  • آیا می توانید تشخیص دهید که نویسنده مطالب خود را چگونه ارئه کرده است؟فکر می کنید روش کلی ارائه مطالب چیست؟نکات اصلی کدامند؟ نکات فرعی؟برای پاسخ به این سوالات فهرست مندرجات را بررسی کنید.
  • مولف چه نتیجه گیری هایی کرده است؟آیا شما با آنها موافقید؟چرا نویسنده به چنین نتایجی رسیده است؟اگر با آنها موافق نیستید،نویسنده در چه زمینه هائی ضعیف هستید؟آیا فرضیات وی ضعیف است یا صرفاً نتیجه گیری های او؟
  • این مولف را در مقایسه با یک مولف دیگر که قبلاً از او کتابی خوانده اید،چگونه ارزیابی می کنید؟آیا کتاب،جدید است؟چه چیزهای دیگری خوانده اید که این کتاب را تائید می کند یا آن تناقض دارد؟چگونه و در چه مواردی؟
  • آیا اکنون می توانید مطالب کتاب را به یادداشتهای کلاس ارتباط دهید؟

در این مرحله  شما سعی دارید که با مرور کردن مانع فراموش کردن مطالب شوید و زحمات خود را هدر ندهید.با مرور کردن مطالبی را که خوانده اید در حافظه بلند مدت خود تثبیت می کنید در این مرحله باید زمان مرور کردن ها را کنترل کنید زیرا اگر بعد از اینکه کتابی را خوانده اید آنرا کنار بگذارید و به سراغ کتاب های دیگر بروید و بر فرض ۲ ماه دیگر به آن رجوع کنید دیگری چیزی را به یاد نمی آورید و باید دوباره کاری کنید.در اینصورت شما به  دفعات آن کتاب را خوانده اید نه اینکه مرور کرده اید.با افراد زیادی مواجه شده ام که می گویند اگر قرار باشد هر مطلبی را که خوانده ایم پیوسته مرور کنیم در اینصورت همیشه مجبور خواهیم بود مطالب قبلی را بخوانیم و فرصتی برای خواندن مطالب جدید نمی ماند.در جواب باید بگویم که  منظور از مرور کردن دوباره خواندن کل کتاب نیست بلکه شما باید از روی یادداشتهای خود و جدولها و نمودارهایی که در حین خواندن تهیه کرده اید بخوانید که این کار حداکثر ۱۵ دقیقه طول می کشد و گاهی هم کمتر از یک دقیقه.

اگر در قسمتی اشکال و ابهامی داشتید و نتوانستید جواب منطقی و درستی به سوالات خود بدهید به کتاب رجوع کنید و مشکل خود را بر طرف نمایید. هیچ گاه مرور مطالب را دست  کم نگیرید و به آن اهمیتی دو چندان دهید.تاکید می کنم که مرور مقدمتر و مهمتر از خواندن بقیه کتاب است.

نگران نباشید و مرور کردن را به خواندن مطالب جدید ترجیح دهید زیرا اولاً آن روز یک روز استثنایی می باشید و به ندرت پیش می آید که تعداد زیادی از مرور مطالب شما در یک روز اتفاق بیفتد.ثانیاً:اگر چه شما مطالب کمتری خوانده اید اما درعوض خواندن بسیار مفید و ماندگار خواهد بود و مفید خواندن بسیار با ارزشتر از زیاد و بیهوده خواندن می باشد.

 

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

بلاگ, مقالات ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.