بلاگ

شهریور ۱۱, ۱۳۹۶

روش تند خوانی

روش تند خوانی و افزایش سرعت مطالعه

روش تند خوانی

روش تند خوانی

روش تند خوانی – افزایش سرعت در مطالعه :

 

چیزی که کاملاً مشخص است این موضوع می باشد که در مطالعه ابتدا دقت وسپس سرعت باید مورد توجه قرار گیرد . برای اینکه مطالعه مفید تر شده ودر نتیجه بازگشت به عقب نداشته باشیم بهتر است بعد از خواندن مطلب آنرا برای خود بازگو نمائیم با این عمل راندمان مطالعه بالا رفته وخود انگیزه ای برای مطالعه بیشتر می شود . در این روش پس از مطالعه و بازگو نمودن می توان روش دادن پاداش و یا در نظر گرفتن جریمه را نیز اجرا نمود .

اما چگونه سرعت مطالعه را بیشتر کنیم ؟ برای این کار به موارد زیر باید توجه نمود :

۱- ایجاد وسعت دید به بیش از ۵ کلمه

۲- مکث کمتر در مطالعه

۳- جمله خوانی به جای کلمه خوانی

۴- عدم درگیری با جملات و توجه به مفاهیم

پس می توان گفت برای اینکه سرعت مطالعه بیشتر شود بهتر است به جای نگاه کردن به تک تک کلمات با تمرین بیشتر دید خود را وسیع تر نمود .

به طوریکه بتوانیم در یک نگاه حداقل ۵ کلمه را ببینم ( البته بدون اینکه بخواهیم سرمان را حرکت دهیم ) با این عمل خود به خود مکث در حین خواندن کمتر می شود ( زیرا در حالت خواندن کلمه کلمه بین هر کلمه و کلمه بعدی یک مکث وجود دارد در صورتی که در این حالت بین هر ۵ کلمه یک مکث وجود دارد )

علاوه بر این باید سعی نمود که از تلفظ کلمات پرهیز نمود یعنی لب خوانی وحرکت لب نداشته باشیم و بیشتر چشم خوانی نمائیم(برای برطرف نمودن لب خوانی می توان بین لب ها چیزی قرار داد تا لبها حرکت نکنند)

به جای خواندن کلمه به کلمه باید جمله خوانی نمود ودر جمله خوانی از هر جمله فقط کلمه مهم و اساسی مد نظر قرار گیرد و از روی آن مفهوم جمله را درک کرد .

آیا این امر به شما کمکی می کند که بتوانید دو برابر سرعت کنونی خود مطالعه کنید؟

بیست برابر سریعتر و با درک بهتر چطور؟

اگر بنظر شما غیر ممکن می آید،چنین نیست.مغز انسان قادر است با سرعت ورق زدن مطالب را ببینید و بفهمد و هستند کسانی که با این سرعت مطالعه می کنند.

جان استوارت میل،تئودور روزولت و جان اف کندی از جمله افراد کثیری می باشند که تند خوان بوده اند.

این افراد مطالعه کنندگان استثنائی نامیده می شوند،یعنی افرادی که خیلی سریع و با درک عالی مطالعه می کنند.

مطالعه کنندگان استثنائی در بین تمامی اقشار جامعه یافت می شوند چون خواندن مهارتی است که به سن،حرفه،ارث  یا هوش بستگی ندارد.

در حال حاضر تنها دلیلی که شما تند نمی خوانید اینست که توانائیهای ذاتی فوق العاده شما در مدرسه سرکوب شده اند.

روش آموزش خواندن در اکثر مدارس عمومی هنوز همان تکنیکی است که در یک قرن قبل بکار می رفته است.

یک فرد متوسط آمریکائی امروزه با همان ساعت و کارآیی صدها سال پیش مطالعه می کند.اکثر مردم با سرعتی بین۱۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه می کنند مه این ارقام میانگین سرعت مطالعه در سطح کشور می باشد.

افراد کند خوان در سراسر زندگی بهای سنگینی برای این عادت خود می پردازند و همیشه وقت کم می آورند و عقب می مانند چون امروزه هر فردی مواجه با حجم عظیمی از مطالعات ضروری می باشد.

امید است مدارس روشهای خود را در مورد آموزش خواندن تغییر دهند تا روزی تمامی دانش آموزان قادر به تند خوانی باشند.

از نظر علمی تنها عوامل تعیین کننده و موثردرسرعت مطالعه عبارتند از:زمینه و میزان معلومات قبلی در موضوع مورد مطالعه.

در امتحانی که روی مطالب درسی مشکل از تعدادی تند خوان بعمل آمد،برخی از آنان توانستند هزاران کلمه در دقیقه با درک عالی بخوانند.

این بیش از ۱۲ صفحه در دقیقه است.معهذا همین تند خوانان فوق العاده،قبلاً با سرعتی تنها معادل حدود ۲۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه کرده اند.بدین ترتیب،این امکان برای هر فرد عادی وجود دارد که سرعت مطالعه خود را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

چه عواملی سرعت مطالعه ی شما را محدود می کنند؟

عادات غلط صامت خوانی(تلفظ و تکرار کلمات در ذهن)،برگشت(به عقب بر گشتن و خواندن مجدد مطالبی که قبلاً خوانده شده است)،وقفه های طولانی(توقف و خیره شدن روی یک کلمه) و حرکات نامنظم چشم(گم کردن خط و سرگردانی میان خطوط).

این عادات غلط باعث خستگی چشمها،بی حوصلگی،سرعت های پائین و درک کم می شود. برای تند خوانی و درک سریع،شما از نظر توانائی کمبودی ندارید.

کمبود شما فقدان آموزش است.

چون به ما یاد داده شده که با سرعتهای ۱۰۰الی۴۰۰ کلمه در دقیقه بخوانیم،این باور در ما ایجاد شده و اعتقاد پیدا  کرده ایم که«سرعت عادی»مطالعه ما همین است.ولی این سرعت ها به هیچ وجه عادی تر از ۱۰ یا ۱۰۰۰۰ کلمه در دقیقه نمی باشند.شما برای بهبود سرعت خود صرفاً نیاز به آموزش صحیح و زمان دارید.

هیچ کتابی نمی تواند کمک های لازم را به شما بدهد تا بتوانید افزایش و بهبود قابل ملاحظه ای در مهارت های مطالعه خود ایجاد نمائید ولی زمانی که بتوانید از کمک های حرفه ای یک مربی کار آمد و صلاحیتدار در امر تند خوانی استفاده کنید برخی گامهای مثبت وجود خواهند داشت که می توانید در این زمینه بردارید.

   روش تند خوانی –  تکنیک های تندخوانی

به این واقعیت توجه کنید ۷۵ تا ۹۰% از درسها را باید از روی کتاب یا جزوه خواند، از این واقعیت یک نکته دریافت می شود:

در خواندن هر چه از روشهای درست و اصول صحیح بیشتر استفاده کنید امکان اینکه دانشجوی موفق تر باشید زودتر می شود بسیاری از دانشجویان اذعان دارند که می توانند از آنچه که فعلاً می خوانند بهتر بخوانند اما در این باره اقدامی نمی کنند در نتیجه به سبب محدود بودن دامنه کلمات به ذهن آنان آشناست یا به علت کند خواندن و یا به علت دیر فهمیدن موضوع یک درس پیشرفتی احساس نمی کنند با ارائه سرح مختصری از خواندن و عوامل دخیل در آن می توان به مشکلات پاسخ داد.

خواندن، عبارت از برقراری مناسبات مشترک فرد با اطلاعات معینی است و این مرحله جنبه بصری آموختن است و شامل اعمال هفتگانه زیر می باشد:

۱- شناسائی:  آشنایی خواننده با الفبای قراردادی. این قدم تقریباً از جنبه بصری خواندن انجام می گیرد.

۲- جذب و ترکیب :  این عمل یک مرحله فیزیکی است که بدان وسیله نور منعکس از کلمه بوسیله چشم به مغز منتقل می گردد.

۳- اتحاد عناصر با یکدیگر:  به هم پیوستن تمام اطلاعات خوانده شده با تمام قسمتهای مناسب دیگر.

۴- اتحاد عناصر با عناصر خارج:  این عمل شامل تجزیه و تحلیل، انتقاد، تعیین ارزش، انتخاب و مرور کردن است، یعنی مرحله ای که خواننده تمام اطلاعات قبلی خود را با اطلاعاتی که جدیداً بهم نزدیک نموده و ارتباط لازم را بین آنها برقرار می سازد.

۵- بخاطر سپردن:  ضبط و ذخیره کردن اطلاعات، این مرحله به خودی خود می تواند مشکل باشد. ضبط و ذخیره کردن به نوبه خود کافی نیست، بلکه بایستی به خاطر آوردن همراه باشد.

۶- به یاد آوردن:  توانائی دست یافتن به آنچه در انبار ذهن به صورت ذخیره موجود است و ترجیحاً هنگامیکه مورد لزوم می باشد.

۷- گرفتن ارتباط یا بکار بردن یک نوشته یا یک اظهار شفاهی: ارائه کردن فکر یا ارتباط باخود، بکار بردن اطلاعات در هنگام لزوم. این مرحله شامل بخش فرعی بسیار مهم فکر کردن است.

با توجه به تعاریف بالا مشکلات عدیده ای را که در زمینه خواند وجود دارد می توان از روش تعلیم اولیه و اصولی خواندن دانست زیرا آنگونه که روش خواندن در مدارس ابتدائی آموخته می شود

ابتدا الفبا به کودک آموخته می شود و بعد مخلوط صداها در سیلاب و بالاخره مخلوط صداهائی که یک کلمه را درست می کنند. از این مرحله به بعد بتدریج کتابهائی که بر حسب مشکل بودنشان در اختیارشان قرار داده می شود و کودک ضمن خواندن آنها بتدریج به سرعت خواندنش می افزاید و طی این مرحله رفته رفته به صورت خواننده ساکت در می آید.

مسأله انیجاست که این آموزش خواندن به معنی تام کلمه آموزش کافی نیست در این روش به مسأله خواندن سریع، زمان، مقدار تجزیه و تحلیل، عوامل محیطی … توجهی نشده است و دانش آموز در طی ساهای تحصیلی تکالیف حجیم خود را مجبور است که به نوعی بخواند تا بتواند همراه با کلاس جلو بیاید، راهی که برایش می ماند افزودن به سرعت خواندن می باشد تا جایی که اطیمنان حاصل کند که به حداکثر سرعت ممکن خود رسیده است.

بعضی از محصلان تصور می کنند که هنگام خواندن باید با طمأنینه و به کندی در هر سطر تعمق کنند تا تمام آنچه را که نویسنده می تواند بحد کمال دریابند. هر چند که این تصور ممکناست درباره بعضی از مطالب نظیر ریاضایات درست باشد اما در مورد عموم بکلی دور از حقیقت است. به تجربه ثابت شده است که در فاصله زمانی یکسان از یک مطلب معین، کسانی بیشتر و بهتر می فهمند که سریعتر می خوانند.

روش تند خوانی  – سریع خواندن موجب ۳ فایده عملی زیر است:

الف- صرفه جویی در وقت بسیار می شود.

ب- مایه تمرکز حواس است زیرا نفس عمل سریع خواندن ذهن خواننده را وا می دارد که وظفه اش را بهتر و سریعتر انجام دهد.

ج- سبب ازدیاد توجه و علاقه به مطالعه می شود. زیرا همین قدر که موفق به خواندن مطالب زیاد در فاصله زمانی نسبتاً کوتاه شده اید در می یابید که امر خواندن و مطالعه کردن خود چه اندازه مهیج و شوق انگیز است.

یکی از علل کند خواندن عادت به کندی احساس و ادراک و کندی ایجاد رابطه میان این دو است و در یک مطالعه معمولی چشم انسان به هنگام خواندن پیوسته روی کلمات هر سر به سرعت از راست به چپ جهشهای کوتاه می کند و در هر لحظه توقف کلمه و نشانه های چندی را احساس می کند و تمیز می دهد و آنها را با هم می آمیزد و سپس از این آمیزه تصویری به مراکز زبان در مغز انتقال می دهد و آن تصویر ذهن را تحریک می کند و بر اثر اشاره های اجزاء آمیزه، تصویر مزبور با محتویات قبلی ذهن، که حاوی تجربه های گذشته است ارتباطی می یابد و ادراک «معنی» حاصل می شود.

پس چشم خواننده ماهر در هر یک از لحظه های توقف، بر روی تعداد نسبتاً بیشتری از کلمات و نشانه ها تأمل می کند و تصور مفصلتری به ذهن انتقال می دهد  و در نتیجه ادراک معنای بیشتری حاصل می کند.

در حالی که خواننده ناشی در همان فاصله زمانی، در همان لحظه تعداد کمتری از کلمات و نشانه ها را بهم می آمیز و به ذهن منتقل می کند. بعلاوه خواننده ماهر اجازه نمی دهد که چشمش از یک آن روی کلمه و نشانه مکث کند، زیرا در همان فاصله زمانی بسیار کوتاهی می تواند نقش تمام آن کلمات و نشانه ها را دریابد و به ذهن منتقل کند و آنگاه که به خواندن آغاز کرد کمتر اتفاق می افتد که چیزی از نظرش دور بماند تا ناگزیر شود برگردد و سطری را دوباره بخواند اما خواننده ناشی، بعکس، با تأنی سرگرم و رفتن با کلمات می شود و هر مطلب را اغلب دو یا سه باره می خواند

« بدیهی است خواننده ای که دامنه اطلاع و شناسائی اش از کلمات وسیع و تشخیصش سریع باشد و بندرت برگشت کند، می تواند تندتر از دیگران بخواند»

روش تند خوانی

۱- جهش های به عقب از روی کلمات ممکن است محدود گردند، چه ۹۰% آنها بر مبنای نگرانی است و برای فهم غیرلازم اند، ۱۰% کلمات حتماً به تجدید نظر دارند آنها را باید یادداشت کرد برای این منظور باید به خود اطیمنان داد که مطلب را بالاخره خواهم فهمید و از عدم آن بناید نگران .

۲- زمان هر یک از مکثها را می توان تا یک چهارم ثانیه کم کرد. خواننده نباید نگران باشد که یک چهارم ثانیه زمان کوتاهی است چه او می تواند در یک صدم ثانیه ۵ کلمه را ضبط کند.

۳- میدان دید را برای مکث های چشم می توان توسعه داد به قسمی که بر روی هر سه کلمه یک زمان مکث با یک کلمه سروکار دارد ولی در حقیقت چشم به خوبی می تواند روی یک گروه از کلمات در زمان واحدی مکث کند و تقریباً همیشه این رویه بهتر است. چه هنگامیکه ما یک جمله را می خوانیم آنرا برای درک معانی جداگانه هر کلمه نمی خوانیم بلکه معنای جمله ای که کلمات در آن هستند می خوانیم .

خواننده ضعیف و کند باید از لحاظ مغزی بیشتر از خواننده تند و روان کار کند چه خواننده کند باید معنای هر کلمه را به معنای کلمه بعدی اضافه کند ولی خواننده تند در معنای کل جمله فرو می رود و آنرا درک می کند.

روش تند خوانی

بدیهی است که خواننده ای که دامنه اطلاع و شناسایی اش از کلمات وسیع و تشخیص سریع باشد و بندرت برگشت کند، می تواند تندتر از دیگران بخواند شما اگر در خواندن ماهر نیستند می توانید با تمرین در کسب عادتهایی که موجب سرعت انتقال تصویر به ذهن می شود بر کندی خود غلبه کنید و بر سرعت خواندن بیفزائید برای رسیدن به آن مرحله نخست: باید بدانید که سرعت خواندن شما هم اکنون بطور متوسط چه اندازه است دو یا سه صفحه از موضوعهای نسبتاً ساده، نظیر آنچه که در مجله های ماهانه چاپ می شود، انتخاب کنید، ساعت را بدست کسی بدهید تا بر وقت نظارت کند و یک دقیقه پس از آنکه مطالعه را آغاز کردید شما ار از خواندن باز داد.

آنگاه تعداد کلمه هایی را که در ظرف یک دقیقه خوانده اید بشمارید. سپس این تجربه را سه یا چهار بار تکرار کنید و میانگین آنرا بدست آورید به این ترتیب حد متوسط سرعت خواندن شما در هر دقیقه تقریباً معلوم می شود اگر این حد متوسط ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه در دقیقه بود سرعت خواندن شما در حدی است که از یک فرد معمولی در موضعههای نسبتاً ساده و آسان می توان انتظار داشت و اگر خیلی کمتر بود مسلم است که باید فکر چاره باشید و کاری کنید تا آن نسبت را افزایش دهید. حتی اگر سرعت خواندن شما بیش از ۳۰۰ تا ۳۵۰ باشد باز هم باید بر آن بیفزائید، بعضی کسان با تمرین بسیار توانسته اند تا هزار کلمه یا بیشتر در دقیقه بخوانند.

راستی که در قیاس با کسانی که ۳۰۰ کلمه یا کمتر در دقیقه می خوانند، آن اشخاص چه زمان قابل توجهی را صرفه جویی می کنند. برای بالا بردن سرعت خواند علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد باید ابتدا خویشتن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

روش تند خوانی – آیا مطالعه می کنید یا میخوانید؟

اگر کلمات را به صدای بلند ادا می کنید، یعنی لبتان را حرکت می دهید وکلمات را تلفظ می کنید، اینگونه عادات سرعت حرکت چشم بر روی سطرها را تقلیل می دهند، برای اجتناب از این امر باید به هنگام خواندن زبانتان را میان دو دندان نگهدارید و تا اندازه ای مانع کار دستگاه تلفظ شوید (مثلاً در جیب بگذارید)  تا کم کم آن عادت از سرتان بیفتد بسیاری از محصلان از این نکته غافلند که ممکن است مبتلا به نقصهای دیدن از قبیل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم ناهماهنگی در عضلات چشم باشند.

امر خواندن تا حدی زیادی وابسته بکار چشم است اگر هنگام خواندن زود خسته می شوید یا به نظر می رسد که کلمات و حروف پیش چشمتان می رقصند و یا چشماتان روی یک کلمه به دشواری میزان می شوند. نزد چشم پزشک بروید اصولاً سلامت چشم و بطور کل تمام اعضای بدن در سرعت یادگیری بسیار مؤثر است.

سرعت خواندن را با اسلوب معین و با تمرینات اصولی می توان افزایش داد، در آغاز خواندنی نسبتاً آسان و ساده ای نظیر یک داستان یا رمان برگزینید و چشمانتان را روی سطرها حرکت دهید. به این قصد که از خلال آن طرها اجزاء تفکر و اندیشه را استخراج کنید. آغاز تمرین مزبور جندان نگران نفهمیدن مطالب نباشید، زیرا موضوعی که انتخاب کرده اید سایده است و فهمش آسان و فقط ترک عادت کند حرکت دادن چشم بر روی سطرها و تحلیل عادات سریع خواندن است سپس وقتی که احساس کردید چشمتان به حرکت سریع روی سطرها عادت کرده است کم کم موضعههای مشکل تر انتخاب کنید و با حفظ همان سرعت خواندن، توجهتان را به خوب فهمیدن آنها معطوف دارید.

روش تند خوانی

اگر بتوانید آنچه را که می خوانید بفهمید دردرک پیام نویسنده و بخاطر سپردن آن توفیق حاصل کرده اید فهمیدن امری چند جانبه است و شامل مراحل زیر می شود:

۱- فهمیدن معانی لغات:

لغات زمانی معنای حقیقی خود را ظاهر می کنند، زمانی نیز به حالت استعاره و مفهومی بیان می شوند، در این زمینه ابتدا باید دید این واژه در چه زمینه ای بیان شده بعد مورد استفاده آنرا در جمله دریافت یا فهمید مثل واژه ریشه در ریاضیات گیاه شناسی یا زبان و ادبیات. همانطوری که ملاحظه کردید ممکن است یک کلمه در رشته های مختلف علمی معانی متفاوتی داشته باشد.

۲- فهمیدن جمله ها:

که از ترکیب واژه ها درست می شوند و مفاهیم را به ما عرضه می دارند از دو راه می توان آنها فهمید : یکی آنکه معنای تک تک واژه ها را درست بفهمیم و آنها را بهم مرتبط سازیم تا بتوانیم فکر نویسنده و نیز آن مقدار اطلاعی را که ضمن آن جمله بیان داشته با دقت و صراحت استخراج کرده و دریابیم.

راه دوم این است که از اطلاعات قبلی کمک بگیریم و مفاهیم را استنباط کرده و بهم مربوط سازیم.

۳- فهمیدن پاراگراف ها:

هر نویسنده از ترکیب چند جمله یک پاراگراف می سازد در مجموعه بنای هر مسأله، پارگرافها به منزله واحدهای بزرگ آن بنا هستند. فهم هر پاراگراف اصولاً وابسته به طرز ساختمان آن است. فهم پاراگراف شامل یک مفهوم اصلی توضیحاتی درباره اثبات و بینش آن مفهوم اصلی است. این مفهوم معمولاً در جمله اصلی یا جمله موضوعی بیان می شود. پس خواننده باید جمله ای را که حاوی آن مفهوم اصلی است تشخیص دهد. جمله موضوعی اغلب اوقات، اما نه همیشه، در آغاز پاراگراف می آید و نکته مهمی را که بناست در آن پاراگراف توضیح و تبیین شود به خواننده اعلام می دارد. سپس کار توضیح در ضمن جمله های دیگر پاراگراف به یاری تعریف و توصیف و شروع و بسط آن نکته نظایر این امور انجام می گیرد، یا از طریق مقایسه و مقابله آن نکته با نکته های دیگر.

۴- فهمیدن تمامی یک نوشته :

مقصود درک مفهوم کلی نوشته است اعم از اینکه به صورت مقاله باشد یا فصلی از کتاب. فهمیدن یک نوشته وابسته به درک ساختمانی کلی آن نوشته است. در هر نوشته بعضی پاراگرافها نقشهای ویژه ای دارند. مثلاً پاراگراف مقدمه معمولاً مقصود نویسنده را آشکار و صریح و یا به اشاره اعلام می دارد و یا اینکه اساس نوشته را پی ریزی می کند تا بنای آن نوشته بتدریج، بر مبنای آن پاراگراف خلاصه تمامی آنچه نویسنده ضمن نوشته پرورانده است به بیانی دیگر تکرار می شود. بعضی پاراگرافها انتقالی اند.پاراگراف انتقالی خواننده را از یک جنبه نوظر نویسنده به جنبه دیگر نظر او هدایت می کند که اغلب مختصر و کوتاه است.

روش تند خوانی – خواندن با دست

در کودکی معمولاً بما گفته اند که زیر کلمات را با انگشت خط نبریم ولی در حقیقت این روش به افزایش سرعت و فهمیدن مطلب کمک می کند.باعث افزایش سرعت مطالعه می گردد چون مانع از برگشت و دوباره خوانی،علاوه بر این،مانع وقفه های طولانی و بیهوده می شود.خط بردن با دست، درک را نیز بهبود می بخشد زیرا که بجای سرگردانی چشم ها و مغز توجهمان را به یک محل معطوف  می دارد.اگر هنگام خواندن از انگشت خود استفاده کنید نه تنها جملات را بهتر و سریعتر می خوانید بلکه خود باعث افزایش تمرکز شده و مانع چرت زدگی و خواب آلودگی شما حین مطالعه می شود. خیلی ساده نوک انگشت خود را زیر اولین کلمه گذاشته و با یک سرعت راحت به جلو حرکت دهید و زیر هر کلمه را خط ببرید.دقت کنید که انگشت را در آخر هر سطر بلند کرده و زیر خط بعدی و دوباره شروع کنید.مستقیما بالای نوک انگشت خود را خوانده و افزایش سرعت خود را مشاهده نمائید.

 

روش تند خوانی – تنظیم سرعت

همه چیز را با یک سرعت ثابت نخوانید.شما باید داستانهای ساده را خیلی سریع و متون تخصصی را حدوداً دو برابر آن زمان مطالعه کنید.به هنگام خواندن متون ساده،سرعت خود را افزایش دهید و خواهید دید که از خواندن کتاب لذت بیشتری خواهید برد.همه به اشتباه تصور می کنند که تند خوانی از لذت مطالعه می کاهد در صورتیکه این تصور درست نیست.

وقتی که خود شما در کلاس اول دبستان بودید احتمالاً با سرعت ۱۰تا۵۰ کلمه در دقیقه می خواندید ولی اکنون می توانید بین ۱۰۰تا ۵۰۰ کلمه یعنی ۱۰ برابر سریعتر از گذشته مطالعه نمائید،آیا تا کنون از خواندن کتاب لذت نمی برید؟البته که لذت می برید و در واقع حالا از خواندن کتاب بیشتر از آن زمانی که کند می خواندید لذت می برید.در مورد هدف خود تصمیم بگیرید و بخوانید تا به آن مقدار در کی که نیاز دارید،برسید.وقتی که هدفتان از مطالعه لذت بردن است سریعتر از معمول بخوانید.اگر بایستی متن را بخاطر بسپارید مدام یادداشت بردارید.قسمت های مشکل را دوباره خوانی کنید و با حداکثر سرعت خود برای درک مطلب بخوانید و نه برای از بر کرد

 

روش تند خوانی

خود را بصورت یک مطالعه کننده خوب مجسم کنید

آیا خود را یک کند خوان می دانید یا یک تند خوان؟طرز رفتار و اعمال شما منطبق با نحوه تلقی و تصور شما از خودتان می باشد.همیشه خود را وادار کنید که سریعتر بخوانید و بدانید و برایتان مشخص باشد که از مطلب چه می خواهید و نیازتان چیست.اعتقاد و اطمینان داشته باشید که آنچه را که می خواهید بدست می آورید،و هیچ مشکلی در رسیدن به هدف خود نخواهید داشت.خود را یک تند خوان تصور کنید و این تصور به واقعیت خواهد پیوست.

راحت بنشینید،چشمهایتان را بسته و خود را مجسم کنید که پشت میز تحریری نشسته اید و با سرعت زیاد و با درک عالی می خوانید.خود در پشت میز یا جائی که خوب می شناسید در حالی مجسم کنید که دارید صفحات کتاب را با سرعت از بالا تا پائین می خوانید و نه تنها تمام مطالبی را که می خوانید، می فهمید بلکه می توانید آنها را از روی یادداشت های خود  سریعاً بخاطر بیاورید.این کار را یک یا دو بار در روز هر بار به مدت دو دقیقه تمرین کنید.پس از چندین هفته پیشرفت قابل ملاحظه ای در سرعت مطالعه خود خواهید دید.

روش تند خوانی

میدان دید

یکی از دلایلی که شما کند می خوانید اینست که با یک کانون دید محدود و بی انعطاف مطالعه می کنید چون چشم هایتان را عادت داده اید که هر بار فقط یکی دو کلمه را ببینید.این امر سرعت شما را شدیداً محدود می نماید.حوزه و کانون دید شما در موقع مطالعه کردن با میدان دید عادی و معمولی شما فرق دارد.این اختلاف رامی توان به سادگی شرح داد:

وقتی که از پنجره اتاق خود به بیرون نگاه می کنید چه می بینید؟

آیا فقط یک نقطه و ناحیه ای به مساحت۶۲۵/۰در۷۵/۰ سانتی متر در کانون دید شما قرار می گیرد؟ مسلماً خیر،آنچه می بینید تمامی یک منظره و دورنما می باشد که همه چیز آن در کانون دید شما قرار دارد.شما باید یک صفحه را نیز همین طور ببینید.

روش تند خوانی

 

برای اینکه در موقع مطالعه نیز بتوانید از حوزه معمولی دید خود استفاده کنید به مقداری تمرین نیاز دارید.برای این منظور شما نیازمند به استفاده از هر دو دست خود و یک کتاب نسبتاً بزرگ و قطور می باشید.با دست چپ به سرعت صفحات کتاب را از بالا ورق زده و چشم هایتان  را از بالا به پایین با راهنمائی دست راست حرکت دهید.انگشتانتان باید صاف بوده و با خونسردی حرکت کنند.با چشم حرکت دست را به سمت پائین کتاب دنبال کرده و سعی کنید تا آنجائی که امکان دارد، کلمات بیشتری را ببینید. ابتدا هر صفحه کتاب را در دو یا سه ثانیه ورق بزنید زمان را کم کنید تا اینکه بتوانید با سرعت ورق زدن اینکار را انجام دهید.سرعت خود را تدریجاً زیاد کنید،سعی کنید ظرف یک یا دو ماه سرعت دیدن کلمات را از ۲۰صفحه در دقیقه بتدریج به ۱۰۰ صفحه در دقیقه افزایش دهید.انجام این تمرین به شما کمک می کند تا با عدم توقف روی تک تک  کلمات ،چشم هایتان در هر لحظه کلمات بیشتری را ببینید. این را روزی ۵دقیقه بمدت چندین هفته انجام دهید.این بخاطر داشته باشید که شما بدون تمرین کردن نمی توانید سریع بخوانید.خواندن یک مهارت است و مانند سایر مهارتها حتی تمامی دستورالعمل ها  و آموزش های موجود در دنیا به شما کمکی نخواهد کرد مگر اینکه آنچه را که یاد می گیرید عملاً تمرین کنید.

روش تند خوانی

 

بعضی از دانش آموزان و دانشجویان از این می ترسند که اگر سرعت خود را افزایش دهند بعضی لغات را جا بیاندازند.ولی این دانش آموزان و دانشجویان بیشتر لغاتی را که  با آنها بر خورد می نمایند می دانند.در زبان انگلیسی بیش از۰۰۰/۶۰۰ لغت وجود دارد ولی ۶۵ درصد مطالبی چاپی را فقط ۴۰۰ عدد از این لغات تشکیل می دهند.این لغات،کلمات ربط و ساختاری می باشند و به تنهائی معنائی ندارند لیکن مثل پل ارتباطی بین دیگر کلمات ربط و ساختاری می باشند و به تنهائی معنائی ندارند لیکن مثل پل ارتباطی بین دیگر کلمات عمل می کنند.برای مثال در دومین جمله همین پاراگراف،کلمات ساختاری عبارتند از ولی این،و،را،که،با.در صورت حذف این لغات،جمله مغشوش است ولی هنوز قابل خواندن . فهمیدن  می باشد:دانش آموزان و دانشجویان بیشتر لغاتی را که با آنها برخورد می نمایند می دانند. چون این ۴۰۰ لغت را بارها خوانده اید،دیگر اجازه ندهید که سرعت مطالعه شما با توقف روی این لغات کند شود.

روش تند خوانی

روانشناسان در تحقیقات خود ثابت کرده است که توانائی دید تعلیم نیافته ما حدود ۴ کلمه در هر یکصدم ثانیه است.یعنی ما این توانائی را داریم که در هر ثانیه ۴۰۰ کلمه یا در هر دقیقه ۲۴۰۰۰ کلمه را ببینیم و بفهمیم.

ذهن می تواند اطلاعات عمقی را در عرض ۰۰۰۲/۰ ثانیه فهمیده و تجزیه و تحلیل نماید. اطلاعات عمقی عبارتست از مطالب فنی غیر داستانی.

بعضی از دانش آموزان و دانشجویان ممکن است در شگفت باشند که آیا می توانیم با سریعتر خواندن مطلب را درک کنیم؟مطمئناً می توانید،فقط کافی است تمرین کنید و نتیجه را بزودی خواهید دید.وقتی  که تند می خوانید در مورد فهمیدن تمام مطلب نگران نباشید.شما می توانید همه مطالب را ببینید و بفهمید ولی صرفاً خواندن چیزی متضمن بخاطر سپردن آن نیست.اطلاعات با انجام تمرین یادآوری مطلب،در خاطر شما خواهند ماند و نه با آهسته تر خواندن.

معمولاً هر چه آهسته تر بخوانید حواس شما بیشتر پرت شده و درک و یادآوری کم می شود.سطح  ایده آل  مطالعه کاملاً بستگی به شخص و طرز تفکر او دارد:در ذهن خود با احساسات منفی مثل نگرانی،دلهره و ترس از نفهمیدن،سد و مانع برای اطلاعات ایجاد نکنید.اگر یک روحیه مثبت و متهورانه در خود ایجاد کنید خیلی بهتر خواهید خواند.

علاوه بر این در سرعت های بالاتر،بازگو کردن مطلب برای خودتان سودمند است.برای بیشتر روشن شدن مطلب و ثبت آن در حافظه،چکیده هر پاراگراف را با صدای بلند بیان کنید.بیان مفاهیم،یعنی مهارت فکر کردن با صدای  بلند،شما را قادر می سازد که ایده ها و مفهومات را بهتر بفهمید و تجزیه و تحلیل کنید.

روش تند خوانی

برای رسیدن به درک مورد نیاز در سرعت های  بالا،داشتن زمینه کافی درباره مطلب سودمند است. شما می توانید به چندین روش اطلاعات قبلی را در مورد مطلب بدست آورید:

۱.خواندن متون دیگر در همان موضوع

۲.تجربیات شخصی

۳.پیش مطالعه کردن.

هدف از پیش مطالعه،آشنا شدن با نکات اصلی و سازمان دهی آنها در یک طرح و الگو می باشد.این مرحله سازمان دهی برای سریع خواندن مطالب درسی فوق العاده حائز اهمیت است.یکی دیگر از مواردی که به شما کمک می کند تا سریع تر بخوانید امری است که غالباً نادیده گرفته می شود.کتاب را حدود  ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر دور تر از حد معمول نسبت به چشمانتان نگاه دارید.با اینکار دیگر چشمانتان مجبور نیستند زیاد کار و تقلا کنند چون هر چقدر مطالب کتاب دورتر از چشمان شما باشند،چشم شما برای دیدن تمام مطالب حرکات کمتری انجام می دهد.بنابراین کاملاً دقت کنید که کتاب یا نوشته حداقل به فاصله ۴۰ سانتیمتر از چشمان شما قرار گیرد.با این کار علاوه بر کاهش خستگی چشم،از افزایش سرعت و درک بیشتری برخوردار خواهید شد.

مشاوره | روش تند خوانی

 

اگه در این زمینه سوالی دارین می تونین اینجا بپرسین

 

برای دسترسی به مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید

 

روش تند خوانی

بلاگ, مقالات , , , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.