بلاگ

شهریور ۲۴, ۱۳۹۶

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

مطالعه پس از تدریس دبیر

پس از این که دبیر درس را ارائه داد با بازگشت به خانه ، مدت ۱۵ دقیقه برای بررسی مطالب ارائه شده در نظر بگیرید . در این بررسی هم مانند پیش مطالعه ، هدف یادگیری عمقی مطالب و کنکاش در موضوعات نیست بلکه هدف فقط جایگزینی مطالب ارائه شده توسط دبیر در ذهن است با این عمل ، زمانی را که برای درس خواندن اختصاص می دهیم می توانم از این پیشینه ذهنی استفاده  کنیم .

یعنی هدف از پیش مطالعه و مطالعه پس از تدریس معلم ، که کلاً حدود ۳۰ دقیقه زمان لازم دارد ، ایجاد تصویر وپیشینه مثبت ذهنی برای مطالعه است .

اگر این دو مرحله به درستی انجام شود ، در صورتی که برای مطالعه مبحثی از درس ۲ ساعت زمان لازم باشد ، با این عمل مدت فوق به نیم ساعت کاهش می یابد .

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

مطالعه ی اجمالی

۱- بررسی مقدماتی-پیش خوانی :

قبل از مطالعه مبحثی را که میخواهید مطالعه کنید بطور سطحی مرور کنید. یک نگاه سریع و اجمالی به مطلب دارید که آن فصل چند صفحه دارد و آیا شما می خواهید همه فصل ها را بخوانید. در این مرحله ذهن شما آمادگی لازم را برای خواندن آن مطالب پیدا کرد و باعث ایجاد یک دید کلی و تمرکز حواس بیشتر در شما می شود.

برای اینکار بهترین شیوه ورق زدن و دیدن تیترها ، به خطوط مهم (که زیر آنها مثلا نگارنده خط کشیده و یا درشت تر نوشته است) ، فرمولها ، خلاصه نویسی ها، زیر نویس ها ، اشکال ، منحنی ها و … این کار باعث می شود که ابتدا سیمایی کلی از آنچه  می خواهید مطالعه کنید با خطوط اصلی و بارز آن در ذهنتان منعکس شود و چند جرقه یا نکته در ذهنتان بنشیند ، این نکات هنگام مطالعه پل های رابطی بوده و خودبخود مطلب سریع تر و راحت تر در ذهنتان می نشیند. این شیوه ، شیوه علمی است که در هر نوع مطالعه بایستی بکار گرفته شود.  یعنی ابتدا کلیات را درک کرده و سپس در مطالعه دقیق فن اجزا را یافته ، ارتباط اجزا را با هم  بیابیم

برای گرفتن یک دید کلی از کتاب نخست آنرا ارزیابی کنید. کتاب را سریع ورق بزنید بطوریکه با صرف دو دقیقه وقت اطلاعات لازم برای پاسخگویی به سوالات زیر را به دست آورید:

۱.سازمان کتاب چگونه است؟

۲.چه مباحث عمده ای مطرح شده است؟

۳.اطلاعات قبلی شما در مورد این مباحث چیست؟

  1. ۴. سختی متن در چه حدی است و نحوه ارائه و بیان مطالب تا چه حد مشکل می باشد؟

کار خود را با تنظیم یادداشت های خود بر اساس سازمان و طرح کتاب شروع کنید.تصمیم بگیرید چه مقدار می خواهید یاد بگیرید.یک نمودار بکشید تا به شما در سازماندهی مطالب کمک کند.اطلاعات مهم را در طرف راست و جزئیات را در طرف چپ بنویسید.

زیر عناوین و تیترهایی که صفحات بیشتری از کتاب به شرح آنها اختصاص داده شده جای بیشتری بگذارید. این نمودار و خطوط را قبل از خواندن رسم کنید تا از ذهن شما بتواند داده ها و اطلاعات را بهتر سازماندهی کرده و نگهداری نماید.

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

بررسی کلی فصل مورد نظر- سوال کردن

 

در این مرحله شما چندین سوال در مورد مطلبی که می خواهید بخوانید در ذهن خود طرح کنید و در هنگام خواندن سعی کنید که جواب آن سوالات را بیابید.البته ممکن است که شما بعلت نداشتن آشنایی با آن مطلب نتوانید سوالاتی طرح کنید که جواب آن در متن باشد. برای حل این مشکل باید بگویم:

اولاً:

ممکن است جواب هیچ یک از آن سوالات در متن نباشد زیرا هدف از طرح این سوالات بالا بردن تمرکز حواس و دقت شما در حین خواندن می باشد.

ثانیاً:

سوالات شما می تواند بسیار ساده و ابتدایی باشد.در ضمن حداکثر کتاب ها نویسنده کتاب،در آخر هر فصل پرسش هایی مطرح کرده است که شما می توانید از آن پرسش ها کمک بگیرید یعنی  قبل از خواندن کتاب اول به پرسش ها رجوع کنید و سپس شروع به خواندن کتاب کرده و به دنبال جوابهایتان بگردید.این روش بسیار تاثیر گذار خواهد بود زیرا آنجا که هنگام خواندن شما به دنبال جوابهایتان هستید باعث می شود که تمرکز و دقت در شما افزایش یابد،در نتیجه شما می توانید فهم بهتر و جامع تری از مطالب خوانده شده داشته باشید.

خیلی سریع تمام فصل را به طور اجمالی بررسی کنید،خیلی سریع تر از سرعت معمولی مطالعه خود. در این مرحله هدف شما اینست که موارد مهم و نحوه ارائه آنها را تشخیص دهید،نه اینکه آنها را یاد بگیرید.تمام تیتر های درشت را بررسی کنید،هر کدام از این تیترها را به صورت یک سوال در بیاورید تا بعدا به آن پاسخ دهید.مطالب زیر هر سر فصل،عناوین فرعی و همچنین ایده ها و نکات اصلی و مهم را بررسی کنید. این کار صرفا چند ثانیه برای هر صفحه بیشتر به طول نمی انجامد ولی در عوض کلیات و راهنمایی های مهمی راجع به مطلب در اختیارتان قرار داده است و این امکان را فراهم می آورد که این نکات را بعدا سریعتر بخوانید چرا که برای نکات و ایده های جدید آمادگی لازم را خواهید داشت.

به رسانه های بصری مانند نقشه ها،نمودارها،منحنی ها،جداول و عکس ها نگاه کنید.این امر به شما کمک می کند تا نکات و ایده ها را سریع تر درک نمائید.سپس خلاصه یا فهرست سوالات آخر فصل را بخوانید.خلاصه ها عموما مفید هستند چون شامل نکاتی می باشند که نویسنده آنها را خیلی مهم تشخیص داده است.قبل از ادامه درس خواندن،دو هدف برای خود اتخاذ کنید.

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

 هدف اول درک مطلب:

تصمیم بگیرید که چه مقدار از مطلب را لازم است بدانید.آیا به منظور آمادگی برای امتحان می خوانید؟اگر چنین است،امتحان مزبور تا چه حد سخت یا آسان است؟

هدف دوم زمان:

زمانی نیز برای فصل یا بخش مورد نظر تعیین کنید بسته به اینکه تا چه حد می خواهید آنرا یاد بگیرید.هدف شما برای مطالب ساده یا مطالبی که آنها خوب آشنایی دارید می تواند ۱۵ صفحه در ساعت باشد.ولی هر هدف زمانی که اتخاذ می کنید تنها باید مختص یک بخش یا یک فصل باشد.اتخاذ اهداف طولانی و غیر واقعی صرفا باعث یاس و عدم موفقیت خواهد شد.با رسیدن به این دو هدف می توانید از مدت زمان درس خواندن خود تا حد قابل ملاحظه ای بکاهید.

در این مرحله باید در یادداشت های خود عنوان فصل،عناوین فرعی و نکات اصلی را داشته باشید. تا اینجای کار شما اطلاعات زیادی در مورد مطلب بدست آورده اید.

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

 

پس از اقدام فوق مرور سطحی مطلب و خواندن یکی دو خط از هر صفحه و نگاه اجمالی بایستی زمان لازم را برای خود مشخص نمائید. مثلاً بگوئید این صفحه و یا این فصل  یا این مبحث را در این دو ساعت می خوانم. البته بایستی سعی کنید که زمان بندی مطابق با حجم و دشواری و یا سهل بودن مطلب باشد تا از اتلاف وقت و یا عجله در خواندن جلوگیری شود. پس از خواندن هر مطلب و احتمالاً حل  یا پاسخگویی سوالات مربوط به آن، سعی کنید خودتان سوالات و یا مسائل مربوط به آن مبحث را طراحی کنید . در ابتدا می توانید سوالات  یا مسائل را ساده تر طراحی کنید ، ولی به مرور بایستی به این توانایی برسید که سوالاتتان دارای نکات مهم و یا پیچیده باشد. برای احتراز از اشتباهات احتمالی خودتان به سوالات طراحی شده پاسخ دهید و سپس سوالات راه حل ها و پاسخ ها را به مربی یا معلم و یا دانش آموزی که می دانید در آن مبحث ورزیده است نشان داده ، اشکالات احتمالی را بر طرف سازید.

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

خواندن کلی فصل-  بفهمید،از بر نکنید.

در این مرحله باید با دقت و کاملاً هشیارانه بخوانید و هر جا که نکته ای به نظرتان مفید می باشد،آنرا یادداشت نمائید.البته لازم به ذکر است که در این مرحله قبل از خواندن باید انتهای مطلب و تعداد صفحات آنرا مشخص کنید زیرا دانستن این امر در درک مطلب بسیار موثر  می باشد. خواندن یک فرآیند جدی و فعال است نه یک فرآیند انفعالی و بی تفاوت.ایده ها و مفاهیم را پیش بینی کنید و با هدف بخوانید.برای پاسخ دادن  به سوالات خود؛اینکار را با فعالانه جستجو کردن اطلاعات مورد نیاز انجام دهید.قبل از خواندن کتاب را با سوالاتی در ذهن خود شروع کنید،مطالعه خود را با پاسخ ها تکمیل خواهید کرد.در مورد نکات مهم فکر کرده و بخوانید تا آنها را بفهمید. اعتماد بنفس داشته باشید که آنچه را که می خواهید بفهمید می توانید و حتماً نیز خواهید فهمید.در حین خواندن درگیر بحث با نویسنده نشوید.تجزیه و تحلیل منتقدانه را بعد موکول کنید تا باعث کندی خود نشده،حواس خود را پرت نکرده و رشته مطلب را از دست ندهید.با مداد در حاشیه قسمت هائی که مایلید به آنها برگردید،علامت تیک بگذارید.

 

مثلاً فرض کنید مدرسه شما برایتان یک کلاس  تقویتی در درس ریاضی برگزار کرده است.اگر شما بدانید که این کلاس در چه ساعتی و چه موقع به اتمام می رسد با تمرکز حواس و با دقت به سخنان آن گوش می دهید اما اگر ندانید که چند ساعت برای شما کلاس گذاشته شده است آن وقت ذهن شما همواره درگیر این مطالب خواهد بود که کلاس در چه ساعتی به پایان می رسد در نتیجه شما نمی توانید با دقت کامل به سخنان دبیرتان گوش  فرا دهید و درک خوبی از آن داشته باشید زیرا این یکی از ویژگی های مغز می باشد که همیشه به دنبال زمان اتمام کار می باشد. پس قبل از خواندن این مطلب را در نظر بگیرید.

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

حالا زمان آن رسیده که فصل را با حداکثر سرعتی که بتوانید نکات و مفهومات را بفهمید،مطالعه کنید. پس از هر صفحه یا هر ایده اصلی،به یادداشت های خود مراجعه کرده و جزئیات کمکی را به آنها اضافه کنید. بیشتر از یک صفحه بدون اینکه چیزی بنویسید و ثبت کنید نخوانید.این یک اصل مهم در درک و بخاطر سپردن مطالب کتاب های درسی است.بطور مداوم با خلاصه کردن متن در یادداشت های خود به زبان خودتان،نسبت به مطلب واکنش نشان دهید.روش خواندن عبارت را در خود ایجاد کنید،بزودی خواهید دید که کسل کننده ترین کتاب ها جالب خواهند شد.

عادت خط کشیدن زیر نکات به ظاهر مهم را کاهش دهید.از ماژیک و یا وسایل مشابه جهت علامت گذاری و خط کشی استفاده نکنید.یک چنین روش مطالعه و درس خواندنی ابتدائی و ناپخته است چون شما تا تمام فصل را نخوانید در موقعیتی نیستید که بتوانید در مورد اینکه کدام نکات مهمتر هستند قضاوت کنید.این امر،یادگیری را به تعویق می اندازد:با این روش شما بجای فهمیدن مطلب،صرفا آنرا رنگ آمیزی می کنید.

وقتی به دانش آموزان پیشنهاد می شود که به جای خط کشیدن زیر متن کتاب آنها را یادداشت کنید توجیهی که می آورند این است که با این کار وقت کمتری صرف می شود تا اینکه بخواهیم نکات را یادداشت نمائیم. در جواب این خوانندگان باید گفت  وقتی شما یادداشت برداری می کنید و مطالب مهم را بصورت نمودار یا خلاصه در جای دیگری  می نویسید در این حالت شما کلمات کلیدی را یادداشت می نمایید که در حافظه شما بهتر می ماند و احتمال فراموشی آن بسیار کم می باشد اما زمانی که شما فقط زیر مطالب خط می کشید عملا هیچ سودی از این کار نخواهید برد و فقط یک کار بیهوده انجام می دهید.زمانی که شما کلمات کلیدی را یادداشت می کنید مغز فعالانه در جستجوی  درک مطلب با تمامی مطالب کتاب خواهد بود.

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

خط کشی و علامت گذاری،به تمامی مطلب وزن و اهمیت یکسانی می بخشد.تمرکز حواس را بهم می زند. آیا تا به حال سعی کرده اید کتاب کهنه ای راکه با ماژیک خط کشی و رنگ شده بخوانید؟

بجای این کار از یک مداد استفاده کرده و ایده های مهم را علامت گذاری کنید.هر وقت مطلبی در نظرتان مهم جلوه کرد یک علامت تیک( √ )در حاشیه صفحه در طرفی که آن نکته قرار دارد بگذارید با این کار،نکته مشخص شده و اثر علامت دائمی نخواهد بود.بعدا یعنی در زمان مرور مطالب می توانید قسمت های علامت زده را ارزیابی مجدد کرده و آنها را در جای خود باقی گذاشته،پاک کرده و یا تیک دیگری برای تاکید بگذارید(√√)این سیستم یکی از با ارزش ترین ابزارهایی است که می توانید بکار ببرید چون نه تنها قابل انعطاف است بلکه کم خرج می باشد.خواندن را فصل به فصل ادامه دهید و آنچه را که مهم است با علامت تیک مشخص کنید و به یادداشت های خود اضافه نمایید تا اینکه مطلب تمام شود.

مطالعه پس از تدریس دبیر و مطالعه ی کامل

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.