بلاگ

شهریور ۲۴, ۱۳۹۶

پیش مطالعه قبل از تدریس معلم

پیش مطالعه قبل از تدریس معلم

پیش مطالعه قبل از تدریس معلم

پیش مطالعه قبل از تدریس معلم

پیش مطالعه قبل از تدریس معلم یه روش خوبه ! برای این که از زمان کلاس استفاده بهینه نمود بهتر است قبل از تدریس معلم به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه مطالبی را که قرار است معلم تدریس نماید بررسی نمائید . در این بررسی هدف ما فهمیدن کل موضوع یا حفظ و یادگیری نیست بلکه فقط قصد داریم با آمادگی نسبی نسبت به موضوع در کلاس درس حاضر شده و از مطالب بیان شده توسط دبیر استفاده بهینه نمود .باید در کلاس سراپا گوش بوده وسعی شود از حافظه بینایی و شنوایی حداکثر استفاده را نمود .

اما در این کار باید به نکات زیر هم دقت نمود :

الف ) در کلاس درس نباید دائماً مطالب ارائه شده توسط دبیر را با مطالبی که قبلاً خوانده شده مقایسه نمود .زیرا این عمل باعث می شود که به جای این که پیش مطالعه در استفاده از کلاس شما را کمک کند ، به ضرر شما خواهدبود .

با این کار دانش آموز به جای بهره برداری از کلاس دائماً ذهن خود را مشغول یافتن نقاط مشتر ک بین مطالب مطالعه شده ومطالب بیان شده توسط دبیر و یا تفاوت های این دو می نماید و از موضوع اصلی که همان شنونده خوب بودن است دور می شود .

در کلاس خوب به مطالب دبیر گوش کنید(انسان همه ی صدا های پیرامون خود را می شنود اما فقط به برخی از آنها گوش می دهد)  وپس از مراجعه به منزل به کنکاش و بررسی مطالب بپردازید .

پیش مطالعه قبل از تدریس معلم

ب ) نباید در کلاس دانش آموز با طرح سئوالات مختلف بر پایه مطالب خواند ه شده قبلی در پی اظهار وجود باشد ( برخلاف آنچه دبیران ومعلمان از دانش آموزان می خواهند ) زیرا با این کار دانش آموز به جای توجه به گفته های دبیر ، مدام به دنبال طرح سئوال ودر نتیجه ، در گیری ذهنی خواهد بود .

البته برای هر دو مورد ، زمان تجزیه تحلیل مطالب ، طرح سئوالات جدید ، حضور موثر در کلاس و… در زمانی است که برای حل تمرین و رفع اشکال توسط دبیر اختصاص می یابد .

نکته دیگری که دانش آموزان در هنگام حضور در کلاس و یادداشت برداری باید به آن توجه کنند این است که اگر در نوشتن عقب بمانند به جای نوشتن از روی دفتر دوستان ، جای خالی برای مطلب فوق در نظر گرفته تا بعدا نوشته ها را کامل کنند و از ادامه مطلب همگام با دبیر حرکت کنند.

پیش مطالعه قبل از تدریس معلم

میزان درک شما از مطلبی که می خوانید بستگی به چند عامل دارد.این عوامل عبارتند از زمینه قبلی شما نسبت به آن درس یا موضوع مورد مطالعه،مهارتهای مطالعه شما و سازمان و نحوه ارائه مطلب.

وقتی که مطالعه کننده احاطه لازم به معانی لغات و واژه ها و زمینه لازم در مورد متن مورد مطالعه را نداشته باشد عملاً نیز هیچ درکی صورت نمی گیرد.درک مطلب عمدتاً به این بستگی دارد که شخص درباره مطلب چه مقدار اطلاعات قبلی دارد و تا چه حد آنرا می داند.

داشتن زمینه قبلی،آشنائی شما را به معانی لغات و واژه های مورد استفاده در متن افزایش می دهد و شما با مطلب مأنوس تر می نماید، لذا تا می توانید درباره موضوع مورد مطالعه اطلاعات قبلی بیشتری بدست آورید.

در این صورت،درک و تجزیه و تحلیل مطلب تقریباً خارج از مرحله آگاهی صورت گرفته و با سرعت زیادی انجام می پذیرد. وقتی که شخص با زمینه قبلی وسیعی مطالعه می کند،زمانی فرا می رسد که می تواند مطلب را حتی قبل از وقوع آگاهی ارادی بخواند.

سرعت مطالعه یک دانشجوی سال اول رشته حقوق ممکن است۷۰تا ۲۰۰ کلمه در دقیقه باشد،در صورتیکه یک وکیل کارآزموده می تواند همان مطلب را خیلی سریعتر بخواند.

دلیل این امر داشتن زمینه و اطلاعات قبلی است.بنابراین دومین عادتی که باید کسب کنید که منجر به افزایش درک مطلب می شود اینست که در مورد آن درس،زمینه و اطلاعات قبلی لازم بدست آورید.

دو روش عالی برای رسیدن به این هدف عبارتند از گوش کردن به کنفرانس ها و سخنرانی ها و مطالعه سایر مطالب ساده تر درباره آن درس و گوش کردن دقیق به گفته های معلم درکلاس می باشد. دقت کنید به تمامی درس معلم در کلاس با تمامی وجود گوش فرا دهید.در ضمن به مطالبی که قبلاً گفته شده و مطالبی که در ادامه گفته خواهد شد دقت کنید و سعی کنید آنها را خوب بکار گیرید تا فهم بهتری از خواندن مطلب داشته باشید.(مانند خواندن با دست یا ایجاد علاقه در حین خواندن)

پیش مطالعه قبل از تدریس معلم

اگه سوالی در مورد مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید اینجا کلیک کنید

و

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

بلاگ, مقالات , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.