بلاگ

شهریور ۱۸, ۱۳۹۶

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

الف ) چرا یاد نمی گیریم :

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد حرف خیلی از بچه هاست .بسیاری از دانش آموزان این موضوع را بیان می کنند که ما درس می خوانیم ولی آن رایاد نمی گیریم .در کل باید بدانیم که مطالب موجود در ذهن و مطالب جدید بر هم اثر می گذاردند این اثر ممکن است در جهت تقویت یا تضعیف هم باشند پس می توان گفت اثر آموختنی های برهم بر دو گونه است :

۱- تاثیر مثبت آموختنی ها

۲- تاثیر منفی آموخته ها

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

تاثیر مثبت آموختنی ها :

اگر بتوان رابطه ای بین مطالب جدید و مطالب قبلی ایجاد نمود مطالب زودتر یاد گرفته می شود و بایاد گرفتنی این مطالب ، مطالب قبلی هم یاد آوری می شود .

 

تاثیر منفی آموخته ها :

تاثیر منفی آموختنی ها به دو گونه است : گاهی اوقات اثر مطلب قبلی باعث یاد نگرفتن مطلب جدید می شود یعنی آموخته قبلی تمامی اطلاعات جدید وارد شده را تحت الشعاع قرار می دهد ( منبع موثر قبلی )

در برخی اوقات اثر مطالب جدید قوی تر از مطالب قبلی است و باعث از بین رفتن مطالب قبلی می شود مانند اینکه بعد از فیزیک و ریاضی دوباره فیزیک خوانده شود که باعث می شود فیزیک اولی به یاد نیاید ( منبع موثر بعدی )

برای استفاده از تاثیرات مثبت آموختنی ها برهم وجلوگیری از تاثیرات منفی آنها برهم باید به تشابه آموختنی ها دقت نمود شدت تاثیر و مخلوط شدن بستگی به تشابه دارد اگر بتوان وجه مشترک و تمایز را تشخیص داد آنگاه تشابه عامل مثبت خواهد بود .

اما چیزی که کاملاً مشخص است ، این موضوع می باشد که مطالب مشابه را در فواصل زمانی کوتاه مطالعه ننمائید .

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

 

چرا به یاد نمی آوریم :

در بسیاری از مواقع در هنگام آزمون مطمئن هستید که مطلب را خوانده اید وحتی زمان مطالعه و یا جای مطلب را در کتاب به یاد می آورید اما اصل موضوع را به یاد نمی آورید آیا تابه حال فکر کرده اید چرا ؟ معمولاً  به یاد نیاوردن مطالب به دلایل زیر می باشد :

۱-یاد گرفتن ناقص :

اغلب دانش آموزان با خواندن در س و قرار دادن آنها در حافظه کوتاه مدت این طور تصور می کنند که مطلب را فرا گرفته اند ، اما زمانی که می خواهند مطلب را به یاد آورند ( یاد در زمان آزمون ) فرآیند به یاد آوردن به درستی انجام نمی شود .

۲- نبودن محرک مناسب :

برای به یاد آوردن مطالب داشتن یک محرک لازم است گاهی اوقات با شنیدن یک صدا به یاد موضوع خاصی می افتید . در حقیقت آن موضوع خاص در زمانی اتفاق افتاده که صدای مورد نظر وجود داشته پس صدا محرکی برای یاد آوری آن اتفاق است .

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

۳-سرکوب اطلاعات :

سرکوب اطلاعات به طور ناخود آگاه اتفاق می افتد مثلاً کسیکه فیزیک دوست ندارد فراموش می کند تکالیف محوله راانجام دهد ویا کسی که دائما تصور مشکل بودن درس(در اثر القائات خود،دوستان،دبیران و…)را دارددرآن درس نمیتواند موفق شود.

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

۴- تجربه نامطلوب :

در برخی اوقات انجام یک کار یا به یاد آوردن یک موضوع ایجاد احساس نا مطبوع می کند در نتیجه توسط مغز به طور غیر عمدی از ذهن دور می شود زیرا انسان به طور غیر ارادی از هر چیزکه برایش رنج وعذاب و اضطراب ایجاد کند دوری می نماید .

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

۵- نبودن انگیزه :

کمبود انگیزه باعث می شود مطالب آموخته شده نیز از یاد برود مانند بعد از امتحان که نبودن انگیزه باعث به یاد نیاوردن موضوعات می شود شما باید به درس یا مطلبی که می خوانید علاقه داشته باشید در غیر این صورت محرک و انگیزه ای برای علاقمند شدن ایجاد کنید.مثلاً به هدف خود از خواندن آن مطلب بیندیشید،تأکیدات و اندیشه های مثبت را به کار گیرید. ی توانید به خود بگوئید:« وقتی که خواندن این درس را تمام کنم می توانم کاری را که از آن بیشتر لذت می برم انجام دهم.»اندیشه های منفی بکار نبرید و یا خود را تهدید نکنید،مثل اینکه:«اگر در این درس نمره الف نگیرم،بورس تحصیلی خود را از دست خواهم داد.» اگر روحیه ای پذیرا و نگرشی مثبت در خود خواهید ایجاد در خواهید یافت که درک مطلب آسانتر می شود چون با خودتان در حال مبارزه نخواهید بود.مطالعه کردن با حالت مبارزه یا نبرد و تقلا درست مثل وحشت زدگی و دستپاچه شدن موقع شنا کردن است.رمز کار در خونسرد بودن و آرامش داشتن است.

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

۶-گذشت زمان :

قدرت نگهداری مطالب با گذشت زمان به تدریج کاهش می یاید به همین دلیل مرور مطالب را توصیه می کنیم .

از عوامل دیگری که بسیار در یاد سپاری مطالب مؤثر است، مرور مطالب است. تأکید می کنم مرور مطالب دوباره خواندن آنها نیست هر بار مرور نباید بیش از ده تا پانزده دقیقه به طول انجامد. این مرورها باعث می شوند که مطالب به طور کامل در ذهن شما جایگزین شوند و بدین ترتیب از بخاطر سپاری کامل آنها مطمئن می شوید.

اگر دروس خاصی را بطور مدام مطالعه می کنید استفاده از برنامه زمانی یکسان در هفته بسیار مناسب است بدین معنی که در تمام هفته ها آن درس خاص را در یک روز و ساعت معین مطالعه کنید. استفاده از این روش بخصوص در مورد یادگیری زبانهای خارجه بسیار موثر است. زیرا این امر سبب شرطی شدن مغز و فکر شما خواهد شد و بدین ترتیب بطور ناخودآگاه قابلیت فراگیری و بخاطر سپاری شما افزایش می یابد

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

توجه کنید

توجه و هوشیاری اولین گام برای یادآوری بهتر است. اینکار را با مشاهده دقیق آن قسمت از صفحه که اطلاعات در آنجا قرار دارد آغاز کنید. دقت کنید اطلاعات چگونه ارائه شده است و توجه بیشتری به وسائل کمک بصری مبذول دارید. تعجب آور است که بسیاری از مردم حتی از رنگ دیوارها و پرده خانه خود بی خبرند و یا شماره اتومبیل خود را نمی دانند. دانستن این چیزها ممکن است زیاد هم مهم نباشد ولی عادت به دقیق بودن نسبت به آنچه که در اطرافمان می گذارد می تواند کمک زیادی به بهبود و تقویت حافظه بنماید.

 

اطلاعات را درست بفهمید

اطمینان حاصل کنید که اطلاعات داده شده را درست فهمیده اید. این امر ظاهراً یک دستورالعمل ساده است ولی بخصوص در مورد به یاد آوردن آمار و ارقام، افراد بیشتر به اهمیت و نقش اعداد و ارقام توجه می نمایند و بندرت روی خود اعداد تمرکز و توجه می کنند. وقتی در یک مجلس با اشخاص جدیدی آشنا می شوید دقت کنید که اسامی آنها را بفهمید و طرز تلفظ آنها را یاد بگیرید. سپس برای رفع ابهام و نیز ثبت بهتر در حافظه اسامی انان را تکرار کنید.

 

روحیه مثبت در خود ایجاد کنید

به خود بگوئید که می توانید مطالب را بخاطر بیاورید، اینکار در شما خوش بینی و روحیه قوی ایجاد می کند. داشتن اعتماد بنفس باعث تسهیل و تشدید فرآیندهای ذهنی قویتری از طریق باز شدن مجاری فکری که قبلاً مسدود بودند می شود. ما فقط کاری می توانیم انجام دهیم که اعتقاد به توانائی انجام آن را در خود داشته باشیم.

نیاز به یادآوری

اکثر مواقع، برای بخاطر آوردن مطالب انگیزه لازم در ما وجود دارد. ولی شما زمانی که تمایل خود را برای بخاطر آوردن تشدید کنید، مطالب در حافظه خیلی قویتر ثبت می شوند و آنها را ساده تر بیاد    می آورید. اگر در یک مهمانی با کسی آشنا شوید و آن شخص مورد توجه علاقه شما واقع شود، تمایل و خواست شما برای بیاد آوردن اسم و شماره تلفن صحیح وی قوی خواهد بود. به همین تربیت وقتی می دانید که باید روی مطالب یک کتاب امتحان دهید تلاش شما نیز بطور قابل ملاحظه ای افزایش   می یابد.

چرا یاد نمی گیرم | چرا یادم نمیاد

اگه در این زمینه  سوالی دارین اینجا کلیک کنین

و

اگه دنبال مطالب بیشتری هستین اینجا کلیک کنید

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.