بلاگ

تیر ۱۷, ۱۳۹۶

چه جوری درس بخونم

چه جوری درس بخونم؟

چه جوری درس بخونم

چه جوری درس بخونم

چگونه مطالعه کنیم ؟

چه جوری درس بخونم ؟تجربه ثابت کرده ، برای یک مطالعه موفق باید:

به محض نشستن(بهتر است پشت میز و صندلی باشد) وبدون تفکر به چیزی مطالعه را شروع کنیم تا به ذهن فرصت درگیری با مطالب متفرقه داده نشود . مطالعه را با مطالب آسان تر و جالب شروع نماییم ابتدا نگاهی گذرا به موضوع می اندازیم این نگاه گذرا همان مطالعه سریع مانند خواندن روزنامه و بدون توجه به مطالب و مفاهیم می باشد وپس از پایان این مطالعه، به خواندن برای ثبت جزئیات ، باذهنی هوشیار و با علاقه می پردازیم .

در پایان هر پاراگراف سر را به عقب تکیه داده وبرای از بین بردن خستگی چشم به اجسام دور دقت کرده وبا تمرکز روی آنها خستگی چشم را از بین می بریم .

 

چه جوری درس بخونم – جدی گرفتن مطالعه :

بمحض قرار گرفتن در مکان مطالعه مثلاً پشت میز و شروع ساعت مطالعه طبق برنامه شروع به مطالعه کرده و از این دست و آن دست کردن بپرهیزید. از بازی کردن با خودکار ، این طرف و آن طرف نگاه کردن ، بازی با انگشتان و خلاصه رفتارهایی که نشان دهنده عدم تمرکز می باشد بپرهیزد . متأسفانه بخش اعظمی از دانش آموزان اینگونه حرکات انحرافی را در هنگام مطالعه از خودشان بروز می دهند.

درک زمان و رعایت بازدهی مطالعه: بایستی مطالعه دارای راندمان چه از نظر حجم مطالعه و چه از نظر کیفیت باشد. مثلاً برای مطالعه مبحث لگاریتم ، کافی نیست که ۶ ساعت وقت گذاشته شود. حال دانش آموزان می توانند این زمان رابین ۴ تا ۸ ساعت تغییر دهند و در پایان این مدت بر مبحث مورد نظر تا اندازه ای احاطه پیدا کنند. بطور خلاصه منظور آن است که بایستی ارزش وقت و امکانات را دانست و از کند خوانی بیش از اندازه و یا سرسری خواندن پرهیز کنید .

چه جوری درس بخونم – تقسیم ساعت :

بایستی ساعات هر جلسه درسی رابین (خواندن جزوه حل مسائل و تستها چک کردن جواب تستها ،نمره دادن بخود، رفع اشکال و برطرف کردن اشتباهات درسی که باعث زدن جوابهای غلط شده است) تقسیم نمود. نمراتتان را در دفترچه گزارش روزانه قید کرده، مراقب باشید که حتماً نمراتتان سیر صعودی داشته باشد از آنجا که درنهایت نتیجه کار توسط امتحان کنکور مشخص می شود و یکی از اهداف مهم ، موفقیت در امتحانات کنکور می باشد، یکی از مهمترین عاملها شناخت سوالات و نوع سوالات و ویژگی آنها می باشد. برای این کار بایستی پس از حل سوالها تنها ، نیم نگاهی به صورت ظاهری نکات مهم و سایر ویژگی های آنها کرد. هدف آن است که بتوانیم پس از مدتی مثلاً در مبحث لگاریتم ده تست متنوع و خوب در ذهن داشته باشیم  یا بتوانیم روی کاغذ بیاوریم و یا مثلاً در مبحث «عدسی و آینه ها» در درس فیزیک بتوانیم ۱۰ تست متنوع و خوب بنویسیم . با یک مثال این مطلب را توضیح می دهیم : تجربه به ما نشان داده است دانش آموزانی که در دروس اختصاصی بالای ۸۰% نمره خام می آورند، قادرند هر کدام حدود ۲۰۰ تست درست و متنوع از مطالب مربوط به آن درس را از حفظ ارائه دهند (با راه حل و جواب) این دسته از دانش آموزان به ما می گویند که بیش از نیمی از تستهای کنکور برای آنها آشنا بوده چرا که قبلاً تستهای کاملا شبیه آنها را زده بوده حتی به خاطر دارند.

علت بیان فوق آن است که این دانش آموزان ساعی ، نه تنها تعداد زیادی تست زده اند ، بلکه با این تستها دقیق برخورد کرده و پس از حل راجع به ویژگی این تستها فکر نموده اند.  به جدول ها ، نقشه ها و منحنی ها ، زیرنویس ها و اشکال با دقت کافی برخورد کنید. خیلی از مواقع اشکال ، بیان دیگری از موضوع درسی می باشند. حسن دیگر اشکال آن است که بخودی خود اطلاعات و روابط فراوانی را در حجم و جای کوچکی می توانند عرضه کنند. دقت درآنها نه تنها ما را در درک بهتر مبحث درسی کمک می کند، بلکه گاهی بودن دقت در آنها نمی توان به سوالات جواب داد

از چرا گفتن نترسید ، سعی کنید هیچ قسمت و یا کلمه ای از مطلب درسی برایتان گنگ نماند ، چرا که امکان دارد همین کلمه ای که معنی آنرا نفهمیده اید، در صفحات بعد باعث نامفهوم  ماندن مبحث عمده ای گردد. در برخورد با فرمول ها و استنتاجها هم سعی کنید در حد توان علت پیدایش استخراج آنها را بیابید.

چه جوری درس بخونم – برنامه و الگوهای درسی

برای کسب موفقیت در هر کار و هدفی احتیاج به برنامه ای مدون و اصولی داریم. برنامه ای مطابق با هدف و کاری که می خواهیم انجام دهیم. برای موفقیت در کنکور سراسری هم نیاز به برنامه ای منسجم می باشد. برنامه ای که بتواند ضامن موفقیت ما از میان بیش از یک میلیون و پانصد هزار داوطلب کنکور باشد هدف از هر برنامه ای تنظیم و رشد تواناییها در پروسه عمل است هدف ما هم از برنامه های درسی ذیل آن است که انشاء الله همراه با گذشت ایام  نزدیکی به ایام برگزاری کنکور توانسته باشیم جدا از کسب توانایی روز افزون علمی به محورهای اصلی زیر دست یابیم.

الف – تسلط کامل بر مطالب و متون و تمرینات کتابهای درسی

ب – حل تستهای متنوع و تستهای کنکور سالهای قبل.

ج – تسلط داشتن هنگام زدن تست، احتراز از زدن جوابهای غلط و تنظیم زمان که عامل عمده ای می باشد.                                                                                                                 د – مرور چندین باره کتابهای درسی و تنظیم مطالعه روی تمام دروس مطابق اهمیت آنها در کنکور. مخصوصاً دوره با تست

هـ – کسب اعتماد به نفس و از بین بردن دلهره های کاذب و زیان بار.

بدیهی است که بازدهی این برنامه در اجرای دقیق آن عملی میباشد. هر چند طبیعتاً این برنامه هم مانند هر برنامه یا پروسه دیگری برای اجرای دقیق آن احتیاج به زمان ، صبر و پشتکار دارد و داوطلب در تطابق خود با این برنامه در اوائل اشکالاتی خواهد داشت. اما کوشش و پشتکار باعث خواهد شد که داوطلب به سرعت تواناییهای لازم را جهت تطابق خود با برنامه درسی یافته پیشرفت کرده و انشاء الله موفق گردد.

سعی کنید  مطالعات خود را دریک مکان انجام دهید. محیط آشنای یک اتاق و عادت به آن ، به مرور باعث ایجاد خوی آشنا و در نتیجه تمرکز حواس می شود ، بطوریکه کم کم نسبت به فضای اطراف بی توجه شده ، فقط در مطالعه غوطه ور شوید

تا آنجا که امکان دارد سعی کنید در محلی که دیگران هم در آنجا حضور دارند ، مطالعه نکنید، خواه حضور دیگران به صورت استراحت باشد و یا کارهای دیگر ، هر چه هست باعث از بین رفتن تمرکز می شود.

سعی کنید هنگام مطالعه هیچ عامل خارجی بجز مطالعه و مفهوم مورد مطالعه شما را تحت تاثیر قرار ندهد. این اندیشه که آدامس جویدن، گوش دادن به موسیقی سبک می تواند باعث ایجاد تمرکز حواس شود کاملاً رد است. چرا که موسیقی در انواع مختلف آن تمرکز شنوایی و یا سایر احساسها را بخود جلب کرده ، نمی تواند با مطالعه هم آهنگ باشد . دقت شود که موسیقی تند باعث خستگی و موسیقی سبک هم حداکثر باعث استراحت می شود که هر دو این وضعیت ها با شرایط مطالعه متفاوت است.

سعی کنید در ساعات معینی از روز به مطالعه درس معینی بپردازید ، چون عادت اندیشیدن به موضوع مشخص در تاریخ مشخص سبب آمادگی ذهنی در آن هنگام شده و آمادگی ذهنی مستقیماً باعث تمرکز حواس و تمرکز حواس نیز باعث ازدیاد یادگیری ، بخاطر سپردن و بخاطر آوردن می شود.

هنگام مطالعه ، در عین آسوده بودن از نظر نشستن ، بایستی از لمیدن ، دراز کشیدن ، قدم زدن و … اجتناب ورزید.  دقت شود که گاهی این گونه مطالعه تنها باعث سردرد ، ضعف  چشم، و … می شود. (نمونه آن، خواندن کتاب در اتوبوس

از مطالعه بلافاصله پس از خوردن غذای سنگین خودداری کنید. چرا که خوردن غذای سنگین باعث هجوم خون به معده در نتیجه رسیدن خون کمتری به سایر اجزای بدن از جمله مغز می شود و به همین علت است که بعد از غذا تمایل به استراحت بیشتر می شود.

بهتر است پس از هر یک ساعت و۳۰ دقیقه مطالعه مدت ۱۵ دقیقه استراحت در نظر بگیریم تا مغز تجدید قوا نماید( استراحت باعث می شود سرعت مطالعه بیشترشود). پس از پایان هر بار مطالعه موضوعی را که در دفعه بعد می خواهیم مطالعه نماییم مشخص می کنیم.زمان مطالعه بستگی به خود شخص دارد اما مسلما در زمانهایی باید مطالعه شود که در گیری ذهنی کمتر است. اگر در زمان مشخص شده( که بهتر است یک ساعت مشخص باشد) حوصله یک درس را ندارید حتما کتاب دیگری مطالعه نمایید.باین که  مدت زمان مفید برای هر بار مطالعه بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت است اما می توان برای پیوستگی موضوع در دفعه اول مطالعه هر مطلب این مدت را افزایش داد زیرا مطالعه موضوع جدید تعمق و تفکر بیشتری نیاز دارد.

چه جوری درس بخونم – هیچ گاه در حالات زیر مطالعه نکنید:

پس از ورزش

بلا فاصله پس از بیداری از خواب

در هنگام گرسنگی وخستگی

در هنگام راه رفتن

زمانی که منتظر کسی هستید

زمانی که بی حوصله هستید یا در فکر انجام کار دیگری می باشید

 

چه جوری درس بخونم

در مطالعه سر سری خواندن باعث بازگشت دوباره و اتلاف وقت می شود .در مطالعه دروس بهتر است موضوع را بفهمید نه این که آن را حفظ نمایید. (اگر مطلب مطالعه شده را توانستید به طور خلاصه بیان نمایید و از آن سئوال طرح کنید ،مطلب را یاد گرفته اید در غیر این صورت مطلب را حفظ نموده اید)

بارها شنیده ایم که دانش آموزان می گویند : دیگر حال وحوصله خواندن این کتاب را ندارم یا آنقدر از این کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نیست و یا هرچه قدر می خوانیم مثل اینکه کمتر یاد می گیریم ویا ۱۰ بار خوانده ام وتکرار کردم ولی باز هم یاد نگرفتم راستی مشکل چیست ؟آیا برای یادگیری درس واقعاً باید ۱۰ بار کتاب را خواند ؟ آیا باید دروس خود را پشت سرهم مرور کرد ؟و آیا باید دهها بار درس را تکرار کرد تا یاد گرفت ؟ مطمئناً اگر چنین باشد مطالعه کاری سخت و طاقت فرسا است اما واقعیت چیز دیگری است . واقعیت آن است که این گروه از فراگیران روش صحیح مطالعه را نمی دانند ومتاسفانه در مدرسه ودانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند .در مطالعه پر خوانی(بیش از حد خواندن) بسیار بد و در مقابل تند خوانی(عبارت خوانی به جای کلمه خوانی) بسیار مفید است. عدم تمرکز، نگرانی و اضطراب،عدم رعایت شرایط مطالعه، عدم آگاهی از فنون مطالعه و ضعف دیدباعث سرعت کم در مطالعه(کند خوانی)  می شود.

یادگیری و مطالعه رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند تا جایی که می توان این دو را لازم وملزوم یکدیگر دانست .

چه جوری درس بخونم

وقتی خسته،خواب آلوده،افسرده،یا دچار درد و ناراحتی هستید درک مطلب کاری دشوار است.برخی از دانش آموزان و دانشجویان از این امر شکایت دارند که وقتی ساعت۳ بعد از نصف شب چیز می خوانند درک آنها پایین است.در چنین موقعی خیلی ها حتی قادر به فهمیدن مطالب روزنامه هم نیستند. بسیار مهم است که نه تنها درعین هوشیاری باشید بلکه آرامش و خونسردی خود را هم حفظ کنید.  سعی کنید راحت باشید و با مطالب کتاب همسازی و هماهنگی داشته باشید.وضعیت شما هنگام مطالعه در درک مطلب تأثیر قطعی دارد.هر وقت امکان دارد،پشت میز تحریر بنشینید.در موقع درس خواندن راست بنشینید،کتاب باید بطور مسطح و هموار روی میز قرار گرفته و فاصله آن تا چشم پانزده اینچ(حدود ۴۰ سانتیمتر)یا بیشتر باشد.هر قدر وضعیت شما هنگام درس خواندن سست تر و شل تر باشد،عواقب آن سریعتر به سراغ شما خواهند آمد:چرت زدن،عدم تمرکز حواس یا خواب رفتن.اگر درک،سرعت و نگهداری مطلب می خواهید،هوشیار بنشینید و در مورد انجام کار خود جدی رفتار کنید.

چه جوری درس بخونم

 

اگه در این مورد سوالی داری اینجا بپرس

 

و

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کن

بلاگ, مقالات , , ,
درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.