روش برنامه ریزی درسی برای دانش آموزان کنکوری

  • شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ ۱۹:۰۵
  • توسط محمد گنجی

تعداد داوطلب های کنکور  روز به روز بیشتر می شود و همین امر باعث سخت‌تر شدن رقابت بین دانش آموزان میشه . برنامه  مطالعاتی به دانش آموزان کمک می‌کند که چطور به خونن؟ چه چیزی رو بخونن ؟چطور برنامه ریزی کنند ؟تا بتوانند در کنکور موفق بشه.

یک دانش‌آموز باید برای خودش یک لیست از کارهایی که باید انجام بده تهیه کند و هر کاری که توانایی انجام رو داره در این لیست مشخص کند .

روش برنامه ریزی درسی برای دانش آموزان کنکوری

در یک برنامه مطالعاتی درسی ترتیب درس ها و مدت زمان مطالعه هر درس باید مشخص باشد. داشتن یک برنامه مطالعاتی یکی از مواردی هست که باید در لیست کارهای شما قرار بگیرد شما در لیستی که تهیه کردید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خودتون رو مینویسی .

اینکه هدف گذاری شما چی هست ؟تصمیم داریم چه کاری انجام بدین؟  به کجا برسید؟ برای اهداف بلند مدت خودتون حاضر هستید چه کارهایی انجام بدید؟ چه توانایی ها و ابزارهایی برای رسیدن به اهداف دارید ؟ و در آخر اینکه هدف بلند مدت خودتونون به هدف های کوچیک که قابلیت در دسترس بودن بیشتری دارند تقسیم کنید.

برنامه ریزی یعنی بررسی صادقانه عملکرد گذشته:

درباره برنامه ریزی و  نداشتن برنامه درست مطالعه درسی نظر من این هست که باید یک بررسی صادقانه روی عملکرد گذشته دانش آموز داشته باشیم چون همه ما برای برنامه ریزی به آینده توجه می کنیم ، مثلاً میپرسیم دانش آموز تجربی چه درس هایی بخونه؟ چه انتخاب رشته  ای قراره در آینده انجام دهد؟

در جواب بیشتر  افراد  میگن که قراره پزشک بشه ، پس باید خیلی درس بخونه و یک برنامه مطالعاتی قوی داشته باشه که مدام در طول شبانه روز مشغول مطالعه و تست زدن باشد .

اما در حقیقت اینطور نیست برای نوشتن یک برنامه مطالعاتی دانش آموز اول باید عملکرد هفته گذشته خودش را بررسی کند و ببینه چه درس هایی خونده و چه کارهایی انجام داده و در این هفته جدید یکسری از اشتباهات هفته گذشته را جبران و اصلاح کنه و اکنون اوضاع را نسبت به هفته قبل بهتر کند به اصطلاح اینکه با دیروز خودش مسابقه بده.

تنظیم ساعت بیولوژیک:

دانش‌آموز باید سعی کنه ساعت بیولوژیک بدن خودش رو تنظیم  کنه، ساعت خواب و بیداری ،زمان درس خواندن، غذا خوردن  و … هر روز باید در یک محدوده زمانی مشخص اتفاق بیفته و حدود اون ثابت باشه  .اینطور ساعت بیولوژیک بدن تنظیم میشه مثلاً این که حدود ساعت ۱۲ شب بخوابه و حدود ساعت ۶ و نیم صبح بیدار بشه. بیشتر دانش آموز ها عقیده دارند که برای درس خواندن احتیاج به یک برنامه خیلی خوب و  بی نقص دارن. باید بهشون گفت که بهتره اول شروع به درس خواندن کنند، کمیت درس خواندن را بالا ببرن و بعد کیفیت  درس خوندن به مرور بالا میره.

دنبال برنامه ی توپ و بی نقص می گردی؟

داشتن یک برنامه خوب و   بی نقص فقط یک بهانه است  . برنامه اصلی و اولیه کنکور و ساختار اون برای همه دانش‌آموزان یکسانه اما به مرور زمان این توانایی ها و خصوصیات فردی هر دانش‌آموز هست که  باعث میشه که اون برنامه تغییر کند ولی با این وجود بعضی از دانش‌آموزان هستند که مدام دنبال یک برنامه مشخص و شخصی برای خودشان هستند.  یک سری از دانش‌آموزان با توجه به روش نادرست مشاوره بعضی از مشاوره ها عادت کردند از یک ساعت مشخص تا ساعت مشخص دیگه چه کتابی رو بخونن؟ کدوم صفحه رو بخونن و چه تعداد تست بزنند.

اول تعیین کن قراره چی بخونی! 

برای برنامه ریزی کردن برای مطالعه دانش آموز  باید بدونید اول چقدر درس خونده و چقدر باقی مونده؟ برای این کار یک دفترچه چک لیست درست میکنید که هر چیز و هر مرحله ای که خوندین رو در آن علامت بزنید فقط باید به ترتیب و درست پیش ببرید. باید اول درس بخونین بعد سوالات و مسائل حل شده دبیر و دوباره حل کنید، بعد سراغ تست های مشابه از کنکور سراسری و آزاد بریم .

تست های کنکور اگر زیاد بود آنها را به سه قسمت تقسیم می کنیم.قسمت اول تست های سال ۸۰ تا ۸۵ قسمت دوم تست های سال ۸۵ تا ۹۰ قسمت سوم تست های سال ۹۰ تا ۹۸  بعد از زدن این تست ها و بررسی آنها به سراغ تست های کنکور های آزمایشی آزمون های سنجش، قلم چی، گاج و گزینه 2میرید و در آخرین مرحله تست های تالیفی را بررسی می‌کنید. بررسی کردن تست های تالیفی برای اینکه کمبود های کنکور های برگزار شده را جبران کنید ، هست.
در زمینه مطالعه درسی گزارش نویسی یکی از پرکاربرد ترین تکنیک ها محسوب میشه. هر شب بعد از اینکه مطالعه دروس تموم شد باید نتایج مطالعه رو خیلی صادقانه در یک جدول بنویسید تا بدونید عملکرد روزانه و هفته شما به چه صورت بوده .با انجام این کار برای هفته آینده بهتر برنامه ریزی میکنید.

گزارش مطالعه رو بنویس

گزارش نویسی باید جزو کارهایی باشه که ما روزانه انجام میدیم نه اینکه فقط آخر هفته ها انجام بدیم . یکی از فایده های این کار اینه که به ما کمک می کنه تا ببینیم متناسب درس می خونیم یا نه و یا اینکه چقدر وقت آزاد داریم و وقت تلف شده ما به چه میزان است.
تا این مرحله کار را شروع کردیم و حالا دانش آموز تجربی میدونه چه چیزی باید بخونه و چه جوری باید شروع به درس خوندن کنه. حالا باید یک برنامه مطالعاتی بنویسیم.

یک برنامه کامل و درست برای رسیدن به حداکثر آمادگی مورد نیاز در کنکور هست .یک برنامه خوب به ما کمک میکنه تا کارها  نظم و ترتیب بگیرن.دانش آموزها همیشه درصد  گرفتن یک برنامه مطالعاتی خیلی خوب هستند و فکر می‌کنند رتبه های برتر برنامه‌های مطالعاتی خاصی دارند همین فکر باعث سردرگمی و پریشانی اونها میشه و به خاطر همین به مشاور خودشان مراجعه می‌کنند و از آنها می‌خوان که برنامه را تغییر بدن.

با تغییر برنامه و گرفتن یک برنامه جدید مشکلات دانش آموز ها زیاد هم میشه چون معمولاً خیلی از دبیر ها و دوستان دانش آموز  با وجود این که در این زمینه اطلاعاتی ندارند چیزهایی که از بقیه شنیدن را تغییر و تحول می دهند و به دانش آموز بیچاره پیشنهاد می کنند. مثل اینکه :رتبه های برتر شبانه روز درس میخونم و یا اینکه در سال کنکور همه چیز باید تعطیل بشه و فقط درس بخونم باید از خواب و خوراک بزنی واقعاً چقدر از این حرف‌ها صحیح است؟
همه ما می دانیم که هدف های بزرگ کارهای بزرگ می طلبند باید سعی کنیم  کارهای  بزرگ و صحیح انجام بدیم  نه کارهای زیاد.

مطابق برنامه ی آزمون ها پیش برو

برای نوشتن یک برنامه مطالعاتی باید سعی کنید مطالبی که در  هفته مطالعه کردیم رو بر اساس بودجه بندی کنکور آزمایشی که در آن شرکت می‌کنیم مثل  گاج ،قلمچی ،گزینه دو یا سنجش تقسیم بندی کنیم . وقتی  که مطالعه می‌کنیم باید سریع با دقت و عمقی بخونیم و وقت خودمون رو هدر ندیم.

مطالعه باید روی یک منبع خاص و به خصوص باشه اگرکتاب و جزوه رو خوندین  و در کنکور آزمایشی مطالبی مطرح می‌شود که توی جزوه و کتاب نیستند به یک منبع جدید احتیاج دارید در غیر این صورت به منبع دیگری احتیاج نیست چون داشتن اون  منبع فقط وقت تلف کردن است.  

تا زمانی که به تست ها و مسائل حل شده جزوه و کتاب  تسلط نداریم بهتر است سراغ تست جدید نریم. باید دقت کنیم که حل کردن و بررسی تست های حل شده در زمان مطالعه درس بدون در نظر گرفتن زمان هست. اگر بعد از اینکه درس رو خوندیم و تست های حل شده را خاصی دوباره تست بزنید باید تستهای اختصاصی در هر نوبت 30 دقیقه و تست های عمومی در نوبت ۲۰ دقیقه تحلیل و بررسی بشن. داشتن یک برنامه مطالعاتی سالانه مستلزم برنامه ریزی بر اساس تقویم اجرایی هست.
در زمان مطالعه درسی در فصل تابستان و پاییز باید کتاب های سال دوازدهم و یکی از پایه های ا دهم یا یازدهم را مطالعه کنید .در دی ماه فقط  سال دوازدهم را جمع بندی می کنید.

 اواخر دی‌ماه تا تعطیلات عید مطالعه سال دوازدهم و ادامه پایه انتخاب شده صورت می‌گیرد .هفته آخر اسفند و فروردین جمع بندی کل پایه انجام میشه .از پایان فروردین ماه تا ۱۰ خرداد مطالعه سال دوازدهم و جمع بندی اون. خردادماه جمع بندی کلی و تست جامع انجام بدید.

 عجله برای تمام کردن دروس نداشته باش


باید بدونید که لازم نیست همه دروس تا عید تموم بشه اصلا نباید این جمله رو عملی کنید و آن را جدی بگیرید. در برنامه مطالعاتی خودتون میتونین جای درس ها را در یک روز عوض کنید ولی هیچ کدام را حذف نکنید اگر یکی از درسها در یک روز خونده نشد تا پایان هفته شما بدهکار هستید تا اون درس رو مطالعه کنید.

اگر دانش آموزی هستیم که به مدرسه میره و روزهای تعطیل پنجشنبه جمعه نیز می‌کنیم برنامه این دو روز رو با روزهای تعطیل خودتون عوض کنیم. مطالعه درس ها رو به دقت و صحیح انجام بدیم ولی بدون این که لازم نیست مدام درسها را بخونید بلکه بیشتر تست بزنید اگر تستی رو بلد نبودید فقط همون موضوع مربوط به تست رو دوباره بخونید.
در رابطه با تست زدن جامع در خرداد ماه باید دقت کنیم که تست جامع یعنی سوالات کنکور سالهای قبل و حتما باید صبح اینتسا زده باشند و در شرایط شبیه سازی شده به کنکور باشیم که درس خونده باشید و چه در سن خورده باشیم تست جامعه از ساعت ۸ تا ۱۲ربع زده میشه بعد از اون یک استراحت کوتاه می کنید و تستهای اختصاصی را رفع اشکال می کنیم به همین ترتیب این پروسه هر روز اتفاق می افتد.