روش مطالعه درس زیست شناسی به همراه منابع و کتاب های مفید زیست شناسی

  • چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ ۱۲:۰۴
  • توسط محمد گنجی

روش مطالعه درس زیست شناسی با توجه به ضریب بالای زیست برای بچه های رشته ی تجربی خیلی مهمه. الفبای زیست شناسی رو باید خوب یاد بگیرید مثل مطالب مرتبط به باکتری ها، قارچ ها ،آغازیان، جلبک ها و... بعد به مطالعه هر فصل بپردازید.

روش مطالعه درس زیست شناسی به همراه منابع و کتاب های مفید زیست شناسی
سوالات زیست شناسی ترکیبی و مفهومی مطرح می شن به طرح مطالب مرتبط را در همه کتاب های زیست سال های دبیرستان با هم بخونید و ارتباط مفهومی هر مطلب را پیدا کنید.

چند نکته کاربردی درباره جمع بندی نکات درس زیست شناسی

افرادی موفق هستند که کتابهای زیست پایه و سال چهارم رو هر چه بیشتر و بهتر بخونند و مطالعه کنند. اهمیت مرور درس زیست شناسی بسیار بالاست است .این نکته را در نظر بگیرید که هیچ کتاب کمک درسی جایگزین کتاب درسی نیست.
در درس زیست شناسی قوانین ثابت و قاطع وجود ندارد بلکه موارد استثنا خیلی زیاد هستند پس به کلماتی مثل گاهی، اغلب، بعضی، برخی ،...دقت کنید و موارد استثنا مربوط به این عبارت ها را به خوبی مطالعه کنید.
در سالهای گذشته از تصاویر کتاب‌های درسی و نام گذاری ها و توضیحات زیر عکس ها سوالات مفهوم ای مطرح شده است پس بهتره به نکات مهم و دقیق عکسها و توضیحات زیر آنها خیلی دقت کنید.
همینطور بخش‌های فعالیت و آزمون در کتاب درسی خیلی اهمیت دارد و سوال های زیادی در کنکورهای سراسری و آزاد در سال‌های گذشته از این قسمت ها مطرح شده است.
باید اسامی جانداران مختلف را خوب یاد بگیرید و توضیحات مربوط به هر دسته و گروه را در کنار آنها در کتاب درسی یادداشت کنید لازمه این کار خوندن و جمع آوری اطلاعات از کتاب زیست سه سال دبیرستان است.
باید نام دانشمندان نتیجه پژوهش ها و دستاوردهای آن ها و اختراعات شون رو در زمینه زیست شناسی که در کتاب گفته شده به خوبی یاد بگیرید و به حافظه بسپارید.
درس زیست شناسی برخی مبحث ها بسیار مهم هستند و تقریباً همه سال از آنها سوال مطرح شده است مثل: چرخه زندگی قارچ ها و هورمون های گیاهی و انواع مختلف حواس جانداران وآزمایش های دی هیبریدی یا مقایسه ویژگی های پروکاریوتها و بازدانگان با نهاندانگان یا انواع بافت های گیاهی و جانوری و چرخه ضربان قلب و چرخه جنسی زنان.
بهترین منبع برای آمادگی و تسلط در تست زنی سوالات سراسری کنکور داخل و خارج از کشور هست و همین طور بررسی و تحلیل گزینه های غلط هر یک از سوالات.

مبحث ژنتیک و روش مطالعه درس زیست شناسی


با توجه به بودجه بندی این مبحث در سوالات کنکور سراسری و همین طور داشتن عملکرد مناسب در روش مطالعه برای داوطلبان،برای مطالعه این مبحث یک روش مطالعه سه مرحله‌ای به شما ارائه می‌کنیم:
مرحله اول
مبحث ژنتیک از یک سری اصول ثابت و خاص پیروی می‌کند لازم هست که داوطلب اول  همه اصول و از کتاب درسی به دقت مطالعه کنه و تمام قسمت های آن ها رو جز به جز بررسی و تحلیل کنه.و اونها رو به ترتیب در یک ستون یادداشت کنه و فقط نکات و موارد مهم را در نظر بگیره.از طرفی باید موارد استثنا و نکته های تستی رو هم به موارد و خلاصه 
برداری و یادداشت برداری اضافه کنه.
مرحله دوم

در ستون دوم ویژگی ها و تعریف هر یک از اصول رو بنویسه.که بهتر هست از مفاهیمی که در کتاب درسی گفته شده استفاده کنه.

مرحله سوم
داوطلب تلاش کنه که با استفاده از بررسی ستون اول و دوم و به دست آوردن ارتباط منطقی این دو ستون ، یک تعریف کلی از این نکته به همراه ارتباط آن با سایر نکته های گفته شده در ستون سوم بنویسه.
استدلال شخصی داوطلب درباره این نکات و مقایسه آن با کتاب درسی لازم است. با انجام دادن این کار داوطلب تسلط پیدا میکنه و با بررسی هر سه ستون می تونه پست های ژنتیک را به خوبی پاسخگوباشه.

برای داشتن تسلط بیشتر روی درس زیست نکات زیر را در نظر بگیرید:

 هر روز یک تا یک و نیم ساعت این درس را مطالعه کنید
حتماً کتاب یک بار روزنامه وار بخونید.
 هر روز فقط یک عنوان را مطالعه کنید.
هر روز مطالب روز قبل را مرور کنید بعد عنوان جدید را مطالعه کنید.
نکات مهم رو در کتاب درسی بنویسید یا یک دفتر مجزا برای خلاصه نویسی تهیه کنید.
تست هایی که از هر مطلب میزنید رو مرور کنید و اگر نکته جدیدی داشت حتماً یادداشت کنید و یاد بگیرید.
هر مطلبی را که میخونید برای خودتون با زبان خودتون خلاصه کنید.
در زمان های مرده حتما این مطالب را مرور کنید و مرور هرچه بیشتر باعث تسلط شما و به دست آوردن ارتباط بین مطالب با هم دیگه میشه.
برای این درس همیشه تست زیاد حل کنید.