سهمیه ها در کنکور سراسری ، سهمیه جانبازان ، مناطق ، ایثارگران و نحوه ی اختصاص سهمیه ها بر اساس ضوابط و مصوبات مربوطه در سازمان سنجش آموزش کشور معمولا جزو سوالات عمده ی دانش آموزان درزمان انتخاب رشته  است.   ، داوطلبان با توجه به شرایط خود می توانند  متقاضی یکی از سهمیه هاا شوند.

تغییر در سهمیه ها ی کنکور ، پروژه ای که سازمان سنجش و وزارت علوم دنبال می کنن و قراره تو کنکور سراسری  ، برای انتخاب رشته اعمال بشه. البته امسال سهمیه ی سیل زدگان هم اضافه شده!

سهمیه ها در کنکور سراسری

در حال حاضر ۱۹ سهمیه ی فعال برای داوطلبان کنکور سراسری دانشگاه ها اعمال و استفاده میشه .

در بیشتر رشته ها شاید ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاهها به داوطلبان دارای سهمیه های اختصاص یافته .

افراد عادی فقط می تونن از ۵۰ درصد باقی مونده ظرفیت استفاده کنن!!!

این درصد  ( به گفته ی یکی از مسئولان وزارت بهداشت )تو وزارت بهداشت  و رشته های پزشکی به گونه ی دیگری هست .

یعنی شاید حدود ۳۵ درصد ظرفیت به افراد فاقد سهمیه تعلق بگیره !  (۳۰ درصد مناطق محروم ،۲۵ درصد شاهد و ایثارگر ، ۵ درصد ایثارگران ، چند درصد هم استعدادهای درخشان و نخبگان )

اعمال سهمیه و نارضایتی:

سهمیه ی ۵ درصدی ایثار گران و ضریب اون که در سال ۱۳۹۶ اعمال شد ، باعث نارضایتی زیادی شد و تو دانشگاهها اختلاف سطح علمی دانشجویان کلاس را تشدید کرد.

( بنا به آماری که از انتخاب رشته ی سال ۹۶ دیده شده تاثیر این سهمیه ۵ درصدی از سهمیه منطقه ۳ هم بیشتر بوده ).

اساس سهمیه ها در حال حاضر اینطوره که ، متقاضیان استفاده از این سهمیه باید ۷۰ درصد نمره ی آخرین فرد قبولی در این رشته که از سهمیه ها استفاده نکرده را کسب کنن تا جزو قبولی ها قرار بگیرن .

این سهمیه ی ۵ درصد ، مربوط به همسران و فرزندان جانبازان با درجه ی جانبازی کمتر از ۲۵ درصد و فرزند و همسر رزمندگانی که حداقل ۶ماه حضور در جبهه را در سوابق خودشون دارن ، میشه.

البته درصورتی که سهمیه ی ۲۵ درصد شاهد هم پر نشه ( که پر نمیشه ، چون دارندگان سهمیه ی شاهد فقط حدود ۵ درصد کل داوطلبان هست ) ،

اضافه ی اون به ایثارگران میرسه!وزارت علوم درخواست تغییر این سهمیه بندی رو به مجلس داده و کارهای مقدماتی اون هم انجام شده .حالا باید دید این تغییرات چه قدر مورد تایید قرار می گیره و یا چه چیزهایی به اون اضافه میشه.

سهمیه ها در کنکور

 

تغییرات در سهمیه ها :

قراره:ظرفیت خالی مونده از هر سهمیه به سهمیه ی دیگه داده نشه و برای سهمیه ی آزاد بمونه.

هر سهمیه با خودش در رقابت قرار بگیره نه سهمیه های دیگه .معیار ۷۰ درصد نمره ی آخرین فرد قبولی به ۸۰ درصد افزایش پیدا کنه .و…

قبولی بر اساس سوابق تحصیلی:

مسئولین می گن می خوان نحوه ی پذیرش دانشجو دردانشگاه را تغییر بدهند. (حذف کنکور ).

اما حذف کنکور به اون معنی که مردم عادی فکر می کنن نیست.

قرار بود سهم سوابق تحصیلی در قبولی در حدود ۸۵ درصد باشه که گویا اینطور شده.( سهم نمره کنکور کمتر بشه )برای رشته ها و دانشگاههای پر متقاضی همچنان باید یه آزمون ورودی باشه ( مثل همه جای دنیا ) فقط نحوه ی برگزاری آزمون فرق می کنه .

این کار نیاز به هماهنگی کامل آموزش و پرورش ، سازمان سنجش و آموزش عالی داره ( که مسئولین تو مصاحبه هاشون می گن این توافق دو ساله اجرایی شده و یه کارگروه داره کار می کنه).امیدوارم اگه قراره سیستم معیوب فعلی عوض شه ، جاش یه مدل که عدالت آموزشی داشته باشه نه مساوات جایگزین بشه!!!و سرنوشت بچه ها با یه مسابقه ی سراسر دلهره و اضطراب و…. رقم نخوره. اما انواع سهمیه ها :

سهمیه های مناطق ۱و۲و۳ :

شرکت کنندگان متقاضی سهمیه مناطق با توجه به ملا کهای زیر جزو یکی از مناطق ۱و۲ و ۳ محسوب گردیده و در کارنامه اولیه  آنها قید شده اشت..
الف )   برای داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه (اعم از ترمی واحدی و سالی واحدی )، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال آخر دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی.
ب ) برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان.
ج) در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق متفاوت باشد، سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین می شود.
د) فارغ التحصیلان دوره های کاردانی (فوق دیپلم) پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای،

بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان ،  یا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان)، جزو یکی از سهمیه های مناطق ۱  و۲ و یا ۳ محسوب می شوند.
داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند، جزو منطقه ۳ تلقی می شوند.
و ) کلیه داوطلبان معلول (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولین جسمی حرکتی) جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند.

سهمیه های رزمندگان ، ایثارگران و خانواده شهدا:

سهمیه شاهد و ایثارگر شامل جانبازان انقلاب اسلامی، شاهد، رزمندگان ، آزادگان و سهمیه خانواده شهدا می شود .
سهمیه ۲۵ درصد مربوط به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان ، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان می شود.
سهمیه ی ۵ درصد مربوط به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان ، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان می باشد.
جانبازان (با جانبازی ۲۵ تا ۶۹ درصد )،

همسران (شهدا، مفقودین، آزادگان، جانبازان با جانبازی ۵۰ درصد به بالا )

و آزادگان جزو سهمیه رزمندگان محسوب و تابع ضوابط مربوط به این سهمیه میباشند.
داوطلبان مشمول سهمیه شاهد و ایثارگر، فقط یک بار می توانند با استفاده از سهمیه مر بوط در رشته های تحصیلی دوره روزانه (از سال ۱۳۶۸ به بعد ) پذیرفته شوند، این داوطلبان مجاز به استفاده مجدد از سهمیه نمی باشند.

توضیحات تکمیلی:

لازم به توضیح است داوطلبانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر در دوره های شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی، نیمه حضوری و مجازی آزمون سراسری پذیرفته شوند ، در صورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.

داوطلبان واجد شرایط استفاده از تسهیلات مربوط به فرزند و یا همسر جانباز ۲۵ تا ۴۹ درصد در صورتی که مجاز به انتخاب رشته گردند، لازم است در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی بند مربوط به فرزند و یا همسر جانباز ۲۵ الی ۴۹ درصد را علامت گذاری نمایند.

مصوبه ی وزارت علوم :

وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

کلیه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۲ این قانون را موظف کنند

در اعطای سهمیه ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، بورس‌های تحصیلی داخل و خارج از کشور، فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های دکتری تخصصی ۲۵ درصد از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد اختصاص دهند.

بر اساس تبصره این ماده، مقرر شد کسب حداقل ۷۰ درصد حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی الزامی باشد. این میزان در خصوص رشته‌های پزشکی نیز ۷۰ درصد حد نصاب شرایط علمی است.

سهمیه مناطق محروم :

حداقل ۴۰ درصد از ظرفیت هر یک از کدرشته های ناحیه ای، قطبی و کشوری دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی واقع دراستان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، که گیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی استان های فوق تخصیص می یابد.

سهمیه ی داوطلبان شهرستان های بم، زرند، دورود و بروجرد :

داوطلبان بومی شهرستا ن های: بم، زرند، دورود و بروجرد به شرط داشتن ۳ سال سکونت در این ها یا یکی از بخش های تابعه و یا فوت پدر یا مادر در زمان وقوع زلزله، می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط در این دفترچه انتخاب نمایند .

بدیهی است در صورت پذیرفته شدن در این کدر شته ها، داوطلبان می بایست گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به مؤسسه قبولی خود ارائه نمایند در غیر اینصورت قبولی آنها لغو میگردد.

سهمیه داوطلبان شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت، عنبر آباد، کهنوج، رودبار، قلعه گنج و منوجان ):

بر اساس مصوبه شصتمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری، داوطلبان بومی شهرستان های مذکور که سه سال آخر تحصیلات دوره متوسطه آنان (سال دوم، سوم و پیش دانشگاهی ) دراین شهرستان ها یا یکی از بخش های تابعه بوده ، می توانند کدرشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوط در این دفترچه انتخاب نمایند .
بدیهی  است در صورت پذیرفته شدن در این کدر شته ها، داوطلبان می بایست گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به مؤسسه قبولی خود ارائه نمایند در غیر اینصورت قبولی آنها لغو میگردد.

تعهد خدمت :

ضمناً پذیرفته شدگان مشمول تسهیلات این طرح باید متعهد شوند که به مدت دو برابر مدت تحصیل در مناطق محروم استان خود خدمت نمایند.

سهمیه داوطلبان شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان :

در راستای اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مبنی بر اختصاص سهمیه برای داوطلبان شهرستان ابوموسی، ۴۰ % از ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی دانشگاه های استان هرمزگان، به این دسته از داوطلبان اختصاص دارد .البته کسب حدنصاب ۷۵ % گزینش آزاد الزامی است .
تبصره ۱- ملاک بومی جهت استفاده از این سهمیه ها ، سکونت مستمر به مدت ۳ سال در شهرستان ابوموسی، باشد.
تبصره ۲- چنانچه داوطلبان واجد شرایط حدنصاب لازم را در رشت ههای دانشگاه های استان هرمزگان کسب ننمایند، بصورت ۱۰۰ % در دانشگاه پیام نور
ابوموسی جایابی و معرفی می شوند.

سهمیه های  بهیاران :

طبق مصوبه ۳۷ جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی  حداکثر ۱۰ % ظرفیت هر یک از رشته محل های پرستاری درکلیه استان های کشور (بر حسب میزان متقاضیان هر کدرشته محل ) به بهیاران واجد شرایط اختصاص می یابد.

سهمیه ها ی بهیاران در رشته پرستاری در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی محل اشتغال متقاضیان معتبر می باشد، بدیهی است تعریف استان بومی، استان محل بومی بهیار بر اساس مندرجات کارنامه می باشد.

لذا دارندگان دیپلم بهیاری مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و یا بهیاران دارای دیپلم مورد تأیید ، که بند های ۲۴ و ۲۶ تقاضانامه ثبت نامی را علامت گذاری وتکمیل نموده و در آزمون شرکت کرده اند، چنانچه مجاز به انتخاب رشته شده باشند، در صورت انتخاب رشته های پرستاری با نمره کل حاصل از نمرات دروس عمومی و تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی و احتساب نمره درس تخصصی بهیاری گزینش می شوند.

ضمناً گزینش این داوطلبان برای سایر رشته ها، با نمره کل بدون احتساب دروس تخصصی بهیاری می باشد. سهمیه بهیاران ۵ درصد از ظرفیت پذیرش رشته ی پرستاری است.

سهمیه های  آموزگاران:

حدود ۸۰ درصد از ظرفیت رشته راهنمایی و مشاوره به سهمیه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش اختصاص می یابد.

سهمیه های  کارمندان :

حدود ۱۰ درصد از ظرفیت رشته های نوبت دوم (شبانه) به کارمندان رسمی وزارت علوم، تحقیقا ت و فناوری ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی وپژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به بومی استان مربوط اختصاص می یابد.

در رشته های گروه آموزش پزشکی حدود ۲۰ % از ظرفیت پذیرش رشته های نوبت دوم (شبانه) در هر رشته به کارکنان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی وخدمات بهداشتی و درمانی استان اختصاص می یابد که یا دارای شرایط بومی باشند و یا حداقل سه سال سابقه یکی از انواع استخدام در همان استان را داشته باشند.

تبصره و استثنائات :

تبصره ۱- حداکثر سن برای سهمیه کارکنان رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به این وزارت ، ۳۵ سال تمام به هنگام ثبت نام خواهد بود.
تبصره ۲- با توجه به مصوبه جلسه  شورای دبیران شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، کارکنان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکیخدمات بهداشتی درمانی برای پذیرش در دور ه ها ی شبانه، محدودیتی از لحاظ سن ندارند.
تبصره ۳- اعطای مأموریت آموزشی به کارکنان پذیرفته شده در دوره نوبت دوم (شبانه ) و پرداخت شهریه و یا پرداخت هرگونه کمک هزینه تحصیلی ممنوع است .
تبصره ۴- مسئولیت رعایت شرط سنی و انتخاب رشته با توجه به ضوابط بومی به عهده شخص داوطلب بوده و در صورت پذیرفته شدن و به هنگام ثبت نام دردانشگاه باید مدار ک مربوط را ارائه نمایند، در غیر اینصورت قبولی وی « کان لم یکن » تلقی می گردد.

 سهمیه دیپلمه های کشاورزی :

در رشته های تکنولوژی ماشین های کشاورزی و تکنولوژی آبیاری (در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ) و رشته های کاردانی کشاورزی (در گروه آزمایشی علوم تجربی) حداقل ۳۰ % ظرفیت پذیرش آموزشکدههای کشاورزی به دیپلمه های کشاورزی اختصاص مییابد.

تذکر: شرط ورود داوطلبان به گزینش کدرشته های انتخابی برای داوطلبان سهمیه های  شاهد و رزمنده، کسب ۷۵ درصد حدنصاب گزینش آزاد می باشد. داوطلبان سایر سهمیه های فوق ا لذکر، باید ۸۰ درصد حد نصاب گزینش آزاد را کسب نمایند.

 تعهدات پذیرفته شدگان سهمیه های مختلف:

پذیرفته شدگان دوره های روزانه که از سهمیه مناطق ۲ و ۳ (بر اساس ضوابط مربوط ب ه تقسیم بندی سهمیه ها )

علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی که به عهده دارند

به دلیل امتیازاتی که در پذیرش سهمیه ای از آن برخوردار شده اند،

باید متعهد شوند که پس از گذراندن دوره تحصیلی در مقطع رشته ای که پذیرفته شده اند (برای برادران پس از انجام خدمت وظیفه عمومی )

به مدت دو برابر زمان تحصیل در هر یک از نقاط ایران (به تشخیص سازما ن های ذیربط)، نسبت به ایفای تعهد خود اقدام نمایند .

ضمناً مفاد این تعهد مانع از اجرای تعهد آموزش رایگان نبوده و کلیه پذیرفته شدگان باید تعهد آموزش رایگان را نیز پس از اتمام تعهد فوق انجام دهند.
تبصره۱:

بر اساس تصمیمات متخذه در جلسه  کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری دانشگاه ها و مؤسسا ت آموزش عالی ، پس از اعلام نتایج ، هر یک از پذیرفته شدگان دوره روزانه با سهمیه های ثبت نامی مناطق ۲ و یا ۳ که حداقل نمره سهمیه آزاد یا منطقه یک را دارا باشند، به میزان طول مدت دوره تحصیل باید تعهد خدمت بسپارند .

پذیرفته شدگان کدرشته های خاص همانند کدرشته های مخصوص داوطلبان استان یا شهر خاص، بورسیه ها و یا دور ه های مناطق محروم، تعهدات آنان بر اساس قراردادهای منعقده بین ارگان های مربوط صورت می پذیرد و مشمول موارد فوق نمی باشند.
تبصره ۲:

مدت تعهد برای استفاده کنندگان از سهمیه ها ی مناطق ۲ و ۳ در رشته های تحصیلی دوره روزانه در هیچ مورد کمتر از ۵ سال نخواهد بود.
استفاده کنندگان از سهمیه های  منطقه یک ، خانواده شهدا، جانبازان انقلاب اسلامی ، شاهد، رزمندگان و آزادگان

در رشته های تحصیلی دوره روزانه (بر اساس ضوابط مربوط به تقسیم بندی سهمیه ها) علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی که به عهده دارند

باید متعهد شوند که پس از گذراندن دوره تحصیل در مقطع رشته ای پذیرفته شده اند (برای برادران پس از انجا م خدمت وظیفه عمومی )

به مدت یک برابر مدت زمان تحصیل خود، تعهد مربوط به استفاده از آموزش رایگان را درمناطقی که وزارتخانه ها و سازما نهای ذیربط تعیین می کنند، خدمت نمایند.

کسانی که از سهمیه ها در کنکور استفاده کردند:

استفاده کنندگان از سهمیه های  مناطق ۱و۲ و ۳ و ایثارگران در رشته های تحصیلی دوره روزانه،

در صورتی که ظرف یک سال پس از پایان دوره تحصیل (بدون احتساب خدمت وظیفه عمومی برای برادران ) از انجام خدمت به نحو فوق استنکاف نمایند، وزارت ذیربط مجاز و مختار است که علاوه بر استرداد دو برابر هزینه سرانه دانشجو در طو ل مدت تحصیل ،

از تحویل مدارک تحصیلی تا انجام خدمت مذکور خودداری نماید.
بورسیه های نهادها و وزارتخانه ها موظفند بر طبق قرارداد منعقد شده از طرف سازمان یا وزارت متبوع عمل نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *