اردوی نوروزی ، اردوی مطالعاتی عید، در دانشگاهها و پانسیون ها! عید موقعیت مناسبیه برای اینکه هر چی خوندیم جمع و جورش کنیم و هر چی نخوندیم بخونیم.


اردوی نوروزی برای چیه ؟ مگه نمیشه تو خونه درس خوند؟ اصلا لازمه تو عید هم خودمون رو بکشیم؟ از اول سال خوندیم الان خسته شدیم یه ذره استراحت کنیم  ویه مسافرت بریم دوباره شروع می کنیم به خوندن. در ضمن خونه ی ما ساکته ، من تو خونه با برنامه می خونم. برنامه یعنی نظم در انجام کارها و بدونی چی کار قراره بکنی ؟ این کار تا کی تموم میشه ؟

اردوی نوروزی

برای چی و چه هدفی این کار رو انجام می دی ؟دوست خوبم یه کار کن که وقتی تعطیلات تموم شد ، نگی کاشکی …..هر کاشکی که از دستت بر میاد انجام بده. تجربه ی این چند سال نشون داده که در خونه نمیشه خوند!!!! همه ی کسانی که می خوان در خونه درس بخونن ، اول خیلی با انگیزه و قوی شروع می کنن اما بعد از عید با قیافه ی شطرنجی و نادم و پشیمان بر می گردن !!!!! پس حواست رو جمع کن.

در ایام اردوی نوروزی مطالعاتی چطوری  بخونیم؟

برنامه ی هردانش آموز مختص به خودش باشه، قرار نیست همه یه جور پیش برن اما سه  مدل برای جمع بندی عید و جود داره:


روش اول :  با تست جمع بندی انجام بده ، یعنی برای هر قسمت و مبحث ۳۰ تست  ترکیبی بزن و بعد رفع اشکال کن. ( پایه باشه بهتره اما اگه سال دوازدهم هم بخونی گناه نکردی ، خوب هم هست )


روش دوم : مبحثی درس بخونی ، یه سری از مبحث ها که می تونی و با مشورت با دبیر یا مشاورت اساسی بخونی و جمع و جورش کنی ( بخونی و تست بزنی )


روش سوم :  ترکیبی پیش برو، بعضی مباحث را با خواندن جمع و جور کن و بعضی مباحث که خوندی تست بزن!

اردوی نوروزی چه زمانی باشه بهتره ؟

۳ فروردین تا ۱۲ فروردین از صبح تا ۸ شب اجباری و ۸ تا ده شب هم اختیاری ( البته برای یه هفته قبل عید و یه هفته بعد از تعطیلات برنامه ی مطالعاتی داشته باشی خیلی خوبه)

هدف از اردوی نوروزی و اردوی مطالعاتی عید چیه ؟

جمع بندی و قابل استفاده کردن هر چی تا حالا خوندیم . و خوندن مطالب خرده ریزی که ترازمون رو ببره بالا.

اردوی نوروزی کجاتشکیل بشه خوبه؟

در دانشگاه ها، مدارس، مراکز آموزشی یا توخونه!

چه خدماتی در اردوی نوروزی ارائه میشه :

در اردو علاوه بر مکان مطالعه و برنامه ی درسی ، ناظرین برای ایجاد نظم و کنترل حضور دارن و دانش آموزان قدیمی و رتبه های برتر سالهای قبل ، هم برای رفع اشکال حضور دارن. ممکنه چند نوبت هم همایش داشته باشن با حضور مشاورین و رتبه های برترو جمعی از مشاوران و کارشناسان خبره  .

در اردوی نوروزی غذا چی کار کنیم ؟

بهتره غذایی که مامانت پخته بیاری . اما اگه نشد بیاری میشه از غذای رستوران دانشگاه که کیفیت خوبی داره استفاده کنی و  یا از منو های رستوران ها و آشپزخونه های مورد اعتماد که بهت می دن خودت سفارش بده. البته اگه از غذا و صبحانه ای که مامان درست کرده استفاده کنی، بهتره!

اردوی نوروزی بری بهتره ، درس خوندن در ایام عید سخته!

می شه گفت دانش آموزا در برخورد با ایام عید سه دسته هستن:
دسته ی اول:

زیاد دلشون نمی خواد بخونن و نمی خونن. این دسته میرن دنبال عشق و حال و تعطیلات و دید و بازدید. اینها به امید هستن که بعد از عید باانگیزه و با انرژی برگردن و …
دسته ی دوم:

 این گروه تصمیم دارن در منزل بخونن. این گروه اگه برنامه ی دقیق داشته باشن ، برنامه پذیر باشن و یکی باشه که کنترلشون کنه می تونن موفق بشن . به شرط اینکه یه جا برای مطالعه داشته باشن که از اهل خونه و فامیل دور باشه !!!!

در غیر اینصورت هر چقدر مصمم هم باشن ، دید و بازدید ، حال و هوای عید و عوامل ناشناخته ی موجود نمی ذاره درست بخونن و بعد عید با عذاب وجدان فراوان بر می گردن سراغ برنامه !!! اما اگه واقعا یه جا برای مطالعه داشته باشید می تونید با برنامه درس بخونید و یا از برنامه ریزی اردوی مجازی استفاده کنین . برای این دسته برنامه ریزی و اردوی آتلاین رو پیشنهاد می کنیم.
دسته ی سوم :

این گروه تصمیم می گیرن برن اردو! اما کجا؟ اگه اردوی مدرسه میرین باید حواستون جمع باشه. اردوی مدرسه باید خیلی مرتب و با برنامه باشه . چون تجربه ثابت کرده اردوهای مدارس به جز در موارد خاص  نظم و بازدهی لازم رو ندارن . روزهای اول همه هستن و کم کم مدیر و مشاور نا پدید می شن و اردو با سرایدار مدرسه ادامه پیدا می کنه.

در اردوی مدارس تعداد دانش آموزا کمه و همه با هم دوست هستن و احتمال اینکه از ظهر به بعد به جای درس خوندن استراحت کنین و برای هم خاطره تعریف کنین زیاده.ضمن اینکه اردو یعنی قرار گرفتن در محلی به غیر محل فعلی !!!!

شما تو خونه اتون که اردو نمی زنین ! میرین یه جای بیرون از خونه !!!! اما اگه اردوی خارج از مدسه میرین ، دقت کنین جایی که میرین منظم باشه ، سابقه و تجربه ی برگزاری اردو داشته باشن و برنامه ی دقیق هم ارائه بدن. ما با تجربه ی ۲۰ ساله سعی می کنیم این فضا را در دانشگاه تهران براتون فراهم کنیم. علاوه بر نظم و برنامه ریزی دقیق ، میاین در محیط دانشگاه تهران یه انگیزه و دید جدید هم پیدا می کنین. با تعداد زیادی دانش آموز هم در تماس هستین که از مدارس مختلف اومدن و می تونین چیزهای جدید یاد بگیرین.

برنامه ی مطالعاتی در اردوی نوروزی :

من فکر می کنم اگه پایه بخونی بهتره .  بهتره از ساعت ۷/۳۰  صبح شروع کنی تا ۸ شب و همه ی درس ها رو بخونی! اما حالا تو برنامه ی  اردوی نوروزی تو به جای ساعت ۷/۳۰ قراره از ۷/۴۵ یا ۸ درس خوندن شروع بشه ، و یا به جای اینکه ۸ شب تموم شه ، ۸/۳۰ یا ۹ تموم شه خیلی مهم نیست.فقط منظم بخون .

یه چیزی هم که در طول سالهای قبل و اردو های مطالعاتی (  اردوی نوروزی ) قبل ثابت شده ، این واقعیته که ، اگر بخوای مدلی که در طول سال ( مدل فرسایشی ) درس می خوندی ، تو عید هم ادامه بدی ، اوضاع خیل خوب پیش نمیره و….  شاید بهتره هر مبحث رو با تست پیش ببری!

یعنی تو یه تایم ۱/۳۰ ساعته که مربوط به یه مبحثه ، از اون مبحث ۳۰ تا تست بزنی ( در مدت ۴۵ دقیقه ) و بعد در مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت اونو بررسی و رفع اشکال کنی .

ثابت شده این روش ، جزو بهترین روش هابرای اردوی نوروزی است . بعضی ها می گن اقا بلد نیستیم چه طور تست بزنیم ؟ تست بزن چه بلدی ( دمت گرم!) چه بلد نیستی ( فدای سرت ) . وقتی تست ها رو رفع اشکال می کنی یه چیزایی یاد می گیری!

اگه این کار رو همین طوری رها کنیم که وقت تلف کردیم ! اما ما به تدریج چند بار روی این مبحث بر می گردیم و تکمیلش می کنیم. اگه تو برنامه  اردوی نوروزی یه مبحث هست که دبیرتون درس نداده و نرسیدین به موضوع ، عیب نداره استرس نگیر ! به جاش یه موضوع دیگه بخون و یا تسلطت رو روی همون موضوع هایی که خوندی بیشتر کن! اما چرا  می گیم پایه ؟

چون اولا پیش یک  ( قسمت اول سال دوازدهم ) رو یه مقداری قبلا خوندی و یه مقداری هم با پیش ۲(  قسمت دوم دوازدهم )  برای امتحان پایان ترم می خونی و پایه این وسط می مونه!!! از طرفی هدف ما آزمون جامع ۳۱ فروردین سنجش هست(یا ۲۲ فرودین گزینه  ).اما اگه پیش دانشگاهی و دوازدهم  هم بخونی ، آسمون روی زمین نمیاد و بد بخت نمی شی!!!
در درجه ی اول ، مهم انجام کاره !هر چه قدر کارت رو انجام بدی ، هم حجم کارهات کم می شه ، هم استرست کم می شه، هم خیالت راحت می شه و هم ادامه ی کار برات راحت تر میشه.پس خیالت راحت ، اختلاف بین برنامه های مختلف خیلی زیاد نیست ( مثل اختلاف بین کتاب های مختف ) فقط یه کاری بکن که بعد عید ، با قیافه ی شطرنجی ، نادم و پشیمان بر نگردی مدرسه!

بررسی کن چه کارهایی انجام دادی و چه کارهایی مونده ( چک لیست مطالعه )برنامه ریزی یعنی بررسی صادقانه ی عملکرد گذشته و حرکت برای رفع اشکالات و کمبود ها. پس درس بخون ، سعی کن طبق برنامه ، نشد از روی یه برنامه ی دیگه ، فقط بخون . بزار پیشرفت کنی و حالت خوب بشه.اما ما سه تا پیشنهاد هم داریم .

برنامه ی مطالعاتی در اردوی نوروزی سطح A   ( دانش آموزانی که می خواهند تا ۵۰ درصد بزنن)

این دانش آموزان بهتره در ایام عید این مطالب رو جمع و جور کنن :
ادبیات ( آرایه و قرابت ) . عربی ( ترجمه و چندتا از قواعد ) . زبان ( گرامر و لغت ) . دین و زندگی ( دهم و ترم ۱ دوازدهم ). فیزیک ( نوسان و موج – فیزیک اتمی – فیزیک هسته ای ) . شیمی ( سال دهم و ترم ۱ دوازدهم ) . زیست ( دهم و یازدهم ) . ریاضی تجربی ( حد و پیوستگی – مشتق – تایع  و تصاعد) . دیفرانسیل ( حد و پیوستگی – مشتق – تابع – انتگرال – لگاریتم ) گسسته ( آمار و احتمال یازدهم ) . هندسه ( بردار – خط و صفحه – ماتریس – معادله خط )

برنامه ی مطالعاتی در اردوی نوروزی سطح B   ( دانش آموزانی که می خواهند تا ۷۰ درصد بزنن)

این دانش آموزان بهتره در ایام عید این مطالب رو جمع و جور کنن :
ادبیات ( املا و لغت  ) . عربی ( کل قواعد و تحلیل صرفی ) . زبان ( گرامر و لغت ) دین و زندگی ( یاز دهم و دوازدهم ) . فیزیک ( مغناطیس و القا- فیزیک دهم  ) . شیمی ( سال یازدهم ) . زیست ( دوازدهم ) . ریاضی تجربی (  آمار و احتمال- توابع – مثلثات) . دیفرانسیل (  دنباله . ترم ۱ دوازذهم – کاربرد مشتق . آمار ) گسسته ( نظریه اعداد – ترکیبات ) . هندسه ( مقاطع مخروطی)

برنامه ی مطالعاتی در اردوی نوروزی سطح C   ( دانش آموزانی که می خواهند  بالای۷۰ درصد بزنن)

این دانش آموزان بهتره در ایام عید این مطالب رو جمع و جور کنن :
ادبیات (  دستور زبان فارسی ) . عربی ( تست های متن ) . زبان ( متن ) . دین و زندگی ( درس های بد قلق) . فیزیک (  حرکت و دینامیک) . شیمی (  ترم ۲ دوازدهم ) . زیست (  ژنتیک و گیاهی) . ریاضی تجربی ( هندسه – مقاطع مخروطی ) . دیفرانسیل (  اختیاری ) گسسته (  گراف ) . هندسه (  هندسه پایه )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *