مقالات

تغذیه مناسب برای کنکور

تغذیه ی مناسب برای کنکور ، مطالعه و آزمون باید چه طوری باشه ، چی بخوریم ، چی نخوریم ، چه قدر بخوریم؟ تا بتونیم از حداکثر توانایی هامون استفاده کنیم.

تغذیه

تغذیه مناسب در اين دوران بسيار مهم است و به داوطلبان كنكور توصيه مي شود در اين روزها هيچ وعده غذايي را از برنامه خود حذف نكنند .بسياري از داوطلبان كنكور ، در دوران مطالعه، به وعده غذايي صبحانه اهميتي نمي‌دهند در صورتي كه نخوردن اين وعده غذايي مهم، عوارض بي شماري از جمله افت شديد قند خون، سستي و بي حالي، عصبانيت، بي‌حوصلگي، افسردگي و عدم انگيزه مطالعه و در نتيجه افزايش ميزان استرس فرد را به دنبال دارد.

تغذیه برای کنکور-دوپينگ غذایی برای امتحان

آرزوي اينكه روزي قرصي، شربتي، حتي آمپولي پيدا شود كه آدم بزنه توي رگ و بعد كتاب دست بگيره و هر چي مي خونه ، حالا نه تا آخر عمر، اقلا تا يك هفته بعد ، مو به مو تو كله اش جا بگيره، هنوز محقق نشده. به نظر نمي رسه دانش مندان، با وجود تمام تلاش و پشتكاري كه به خرج مي دن_ وما هم برايشان دعا مي كنيم_ بتوانند ظرف چند روز آينده از كلاه جادويشان چنين داروهايي را در بياورند. آدميزاد به اميد زنده است و ما هم چشم اميدمان را از اين عزيزان محقق بر نمي داريم، اما آيا واقعا نمي شود از يك روش ديگر ، مثل تغذيه مناسب در چند روز آينده ميزان يادگيري را افزايش داد؟همون دانشمندا مي گن : داوطلبان شركت كننده در آزمون سراسري بايد سعي كنن با رعايت تنوع و تعادل غذايي، ميزان انرژي لازم بدن خود را تاميين كنند، چرا كه كمبود انرژي، مانع تمركز داوطلب در دروس مي شود. البته استرس و اظطراب ناشي از كنكور در روزهاي پاياني باعث پرخوري و كم خوري داوطلبان ميشه! اما داوطلبان بايد با تغذيه كامل از همه گروه هاي غذايي و مصرف بيشتر ميوه ها و سبزيجات از اين امر جلوگيري كنند.تغذیه در دوره قبل از امتحان مي تواند موجب تقويت قدرت فكري، آرامش اعصاب و روان و افزايش قدرت ايمني بدن شود.

برای غذايتان هم مثل مطالعه تان برنامه ريزی كنيد

متخصصان تغذیه به داوطلبان كنكوري و اصولا همه در ايام امتحانات، هشدار مي دهند كه در زمان كار يا مطالعه غذا نخورند و براي غذا خوردن زمان خاصي را در نظر بگيريد تا با آرامش بيشتري غذا بخوريد.علاوه بر وعده هاي غذايي چند ميان وعده هم بايد به برنامه غذايي اضافه شود. همچنين آب ميوه ، ميوه، شير و لبنيات و ويتامين هاي گروه Bبايد در برنامه شان باشد.براي كنكوري ها بايد مصرف 5 تا 6 وعده غذاي سبك جانشين 3 وعده غذاي سنگين و حجيم در روز شود.غذاي پر حجم خواب آلودگي و كسالت را به همراه دارد و مانع درس خواندن دانش آموز مي شود. مسئله مهم ديگر اين است كه استرس ، مشكلات گوارشي را تشديد مي كند و در اين دوران شيوع مشكلات گوارشي مانند يبوست ، درد و نفخ شكم بيشتر ميشود كه مصرف ميوه و سبزي در رفع اين مشكلات بسيار موثر است.به اين ترتيب تمايل به مصرف مواد غذايي بسيار شيرين مانند شكلات هم تا ميزان زيادي كاهش مي يابد و مواد مغذي مورد نياز بدن هم تامين مي شود.جلوی تلویزیون ، کامپیوتر ، و در حین کار غذا نخورید.

صبحانه يادتان نرود

در ايام امتحانات ، مصرف صبحانه بسيار ضرورت دارد، چون تحقيقات نشان داده در صورت نخوردن اين وعده غذايي، ميزان تمركز ذهني و قدرت انتقال معلومات در هنگام امتحان كاهش مي يابد.استفاده از مواد غذايي مغذي مانند پنير ، گردو ، خامه ، عسل، كره و مربا( درصورت عدم چاقي جوان كنكوري) مفيد است.بايد 25% از كل انرژي و پروتئين دريافتي از طريق صبحانه تامين شود. به دليل وجود استرس در اين دوران، استفاده از صبحانه كامل كه شامل شير و تخم مرغ است هم براي تامين پروتئين مورد نياز و جلوگيري از افت قند خون كمك كننده است، گذشته از اين مصرف يك ميان وعده غذايي در ساعت 10 صبح ، در صورت عدم صرف صبحانه كامل در افزايش بازدهي و كارايي مفيد است.

  تغذیه ی مناسب ، فقط قند نخوريد ، همه چيز بخوريد

كنكوري ها هر چه به روز كنكور نزديك مي شوند ، گاهي با اين فكر كه خوردن يك غذاي كامل وقت عزيزشان را مي گيرد، گاهي هم با تصور اين كه اين روزها بدنشان بيش از هميشه به مواد قندي نياز دارد، خوردن شيريني و تنقلات را سر لوحه زندگي قرار مي دهند ، غافل از اين كه اين جور مواد غذايي ممكن است انرژي زا باشند ، اما همه نيازهاي بدن ما را برآورده نمي كنند و به همين دليل ، بعد از مدتي احساس خستگي بيشتري براي كنكوري ها به ارمغان مي آورد.به علت وجود اين باور غلط كه مغز انرژي خود را از قندها تامين مي كند مادران فرزندان خود را به خوردن مواد قندي تر غيب مي كنند، در حالي كه استفاده از قندهاي ساده موجب ترشح انسولين شده و با ورود اين قندها به سلول هل ، داوطلبي كه عادت به مصرف مواد قندي زياد پيدا كرده ، سر جلسه كنكور دچار افت قند مي شود. پس مصرف قند اضافي ضرورتي ندارد ، چرا كه قند مورد نياز براي فعاليت مغز از طريق تجزيه نشاسته موجود در غلات تامين مي شود، لذا افرادي كه دچار افت قند خون مي شوند، فقط نيازمند رژيم هاي پر پروتئين و مصرف محدود تر قند در طول شبانه روز هستند. در اين دوره مصرف گوجه فرنگي هم بسيار مفيد مي باشد.

 كربوهيدرات پيچيده بخوريد

داوطلبان كنكور بايد از مصرف غذاهاي حجيم و سنگين پرهيز كنند،غذاهاي سرخ كرده و پر چرب باعث پر شدن معده و احساس سنگيني در معده شده و متعاقب آن ممكن است اختلال در خواب براي فرد ايجاد كند.مصرف كربوهيدرات هاي پيچيده مانند نان ،برنج، سيب زميني و حبوبات در اين دوران لازم است زيرا قند كربو هيدرات هاي پيچيده تدريجا وارد خون مي شود، در نتيجه اگر فرد دچار افت قند خون شود از اين طريق جبران مي شود.

 تغذیه ی مناسب ،لبنيات را فراموش نكنيد،مخصوصا ماست

مصرف روزانه يك ليوان شير براي ايجاد آرامش در طول دوران آمادگي براي امتحان موثر است.لبنيات به ويژه ماست كه حاوي كلسيم است ، در سيناپس هاي عصبي و براي انتقال پيام هاي عصبي به عضلات نقش مهمي دارد كه البته اين خاصيت در ماست به دليل وجود اسيد لاكتيك بيشتر است، به همين دليل هم مصرف آن شب ها و قبل از خواب توصيه مي شود.

 تغذیه ی مناسب . ماهی بخوريد

اين هم توصيه متخصصان تغذیه است: مصرف هفته اي دو بار ماهي كه حاوي اسيدهاي چرب امگا 3 هستند مي تواند در افزايش قدرت يادگيري فرد موثر باشد.

 دوپينگ با ويتامين ها، اما به اندازه كافی

ويتامين ها براي تقويت ذهن ( نه عقل) مفيدند. البته ماجرا اصلا شوخي نيست. متخصصان تغذیه توصيه مي كنند در ايام امتحانات، به مواد غذايي سرشار از ويتامين B,C,D عنايت ويژه اي شود. سبزيجات ، گوجه فرنگي ، فلفل دلمه ، فلفل فرنگي و مركباتي مانند پرتقال،ليمو شيرين و ترش، توت فرنگي، و كيوي به علت داشتن ويتامين C در تقويت قدرت فكري و آرامش اعصاب نقش به سزايي دارد. ويتامين هاي گروه D هم در آرامش و تقويت حافظه موثر ند.ويتامين هاي گروه D در جوانه ها ، غلات سبوس دار ،حبوبات ، شير و لبنيات، جگر، گوشت قرمز و تخم مرغ به مقدار زياد وجود دارد.(مصرف مكمل هاي گروه B مانند ب كمپلكس و مولتي ويتامين با دوز پايين در ساعات 7 و 8 شب براي داوطلبان مفيد است). دارويي كه روزهاي قبل از كنكور داوطلبان مي توانند بعد از صبحانه مصرف كنند، يك قرص ويتامين D يا C( جويدني يا جوشان ) است كه سيستم عصبي داوطلبان را تقويت كرده و آنها را سر حال مي كند .

مراقب آهن باشيد

تحقيقات نشان داده كم خوني بر روي تمركز ذهني افراد تاثير مستقيم دارد. به همين دليل، هر نوع كم خوني را بايد قبل از شروع امتحانات با مصرف مكمل هاي آهن اصلاح كرد.البته اصلاح كم خوني كار يكي دو هفته نيست، اما بالاخره ماهي را هر وقت از آب بگيري شايد تازه باشد! بنا براين افراد مبتلا به كم خوني و فقر آهن بايد از جگر ، گوشت قرمز و مرغ استفاده كنند.موثرند كه به اندازه كافي مصرف شوند و اگر مصرفشان بي حساب و كتاب باشد، عوارض شان بيشتر از فوايدشان است

تغذیه ی کنکوری‌ها برای کاهش استرس ؟

کنکور، غول سال‌های گذشته جوانان ایرانی اگرچه در سال‌های اخیر به یک تفریح برای جوانان قبل از ورود به دانشگاه تبدیل شده و فقط تعدادی از شرکت‌کنندگان هستند که برای کسب صندلی بهتر در دانشگاه با یکدیگر به رقابت می‌پردازند اما هستند هنوز هم کسانی که در شب‌های کنکور استرس می‌گیرند. برای اینکه در روزهای منتهی به کنکور بتوان بر استرس غلبه کرد باید روی خورد و خوراک و تغذیه دقت شود . افراد کنکوری غذایی را بخورند که بر استرسشان اضافه نکند. تغذیه موضوعی مهم در کاهش استرس است. اگرچه برای دوری از استرس روش‌های مختلفی وجود دارد اما از غذا نباید غافل شد. سروتونین یک ماده شیمیایی آرامش‌بخش است و در مقابل کورتیزول و آدرنالین دو هورمون استرس هستند که کاهش آنها و افزایش سروتونین بسیار در کاهش این بحران روحی که به مرور بسیار به بدن آسیب می‌رساند کمک می‌کنند. یک رژیم غذایی سالم باعث تقویت سیستم بدن، کاهش فشار خون و کم‌کردن اثر استرس می‌شود.
یکی از موضوعات مهم این است که بتوان از طریق غذاهای دارای کربوهیدرات‌دار، سروتونین جذب کرد. بهترین مواد غذایی برای این کار غلات سبوس‌دار، نان جو، پاستا و ماکارونی است. البته باید دقت کنید که غذاهای دارای کربوهیدرات‌های ساده را به اندازه کمی مصرف کنید. به عنوان مثال قند و نوشابه دارای ضرر است اما مصرف کم آن در روزهای منتهی به کنکور توصیه می‌شود.

شیر و دانه خوراکی بخورید

افرادی که دارای استرس کنکور هستند نباید به هیچ‌وجه مصرف شیر را فراموش کنند. کنکوری‌ها صبح‌ هنگام بیدار شدن از خواب و قبل از خواب حتما یک لیوان شیر گرم بخورند. مغز‌ها را نباید به هیچ‌وجه از سبد غذایی فرد کنکوری حذف کرد. پسته، گردو و بادام منبع غذایی چربی‌های سالم هستند و باید روزانه یک مشت مصرف شود.

آواکادو و اسفناج بخورید

پشت کنکوری‌ها باید برای جذب آهن و دوری از استرس و پایان خستگی و سردرد، سویای پخته با سبزیجاتی مانند اسفناج مصرف کنند. سبزیجات خام مانند کرفس و هویج هم در کاهش استرس موثر هستند. اگر احساس می‌کنید که فشار خون شما بالا می‌رود و باعث استرس می‌شود، آواکادو بخورید. این میوه از موز پتاسیم بیشتری دارد.

ورزش کنید

ورزش‌های هوازی از مهم‌ترین راهکارهای ذخیره اکسیژن است. هرچه اکسیژن در بدن بیشتر وجود داشته باشد، استرس از فرد دور‌تر می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم کنکوری‌ها در روزهای باقی‌مانده روزی نیم‌ساعت حداقل ورزش کنند.

چند وقت است که احساس می کنید دیگر خودتان را دوست ندارید. تاریخ های خیلی مهم را فراموش می کنید، مثل تاریخ تولد دوستتان!روشن و آشکار است که بدنتان نشانه هایی از خود بروز می دهد که گویی در کارش اختلالی پیش آمده است.

تغذیه و رفع مشکلات

قبل از اینکه به یک روانکاو مراجعه کنید، بلند شوید و نگاهی به داخل فریزرتان بیندازید. اگر فقط پنیر، پیتزا و شیرهای پرچرب است، باید بگویم که اشکال کار، برنامه غذاییتان بوده است.چیزی که می خورید نقش بسیار مهمی در تنظیم وضعیت سلامتی روانی شما دارد. یک برنامه ی غذایی سالم برای تقویت سیستم دفاعی بدن، خوش هیکل نگاه داشتن شما و جلوگیری از ابتلا به سرطان مورد نیاز است. ممکن است ادعا کنید که این را می دانستید.اما چیزی که ممکن است ندانید این است که مواد غذایی مصرفی شما و مواد شیمیایی تشکیل دهنده ی آنها روی وضعیت روانی شما نیز تاثیر می گذارد.

کمبود انرژی

بیشتر مواقع پس از صرف غذا احساس خستگی می کنید و حتی حال بلند شدن از جایتان را هم ندارید؟ ببنیید چه غذاهایی شما را در این زمینه کمک می کند.

چه بخورید:

گوشت قرمز . سبزیجات با برگ های سبز تیره . سبزی و بنشن . حبوبات . مرغ و ماکیان .

این غذاها چطور انرژی مورد نیاز بدنتان را تامین می کنند؟

گوشت قرمز، سبزیجات برگ دار و بنشن و سبزی، همه حاوی مقدار قابل توجهی آهن هستند، معدنی معدنی مهمی که باعث می شود سلول های خونی قرمز اکسیژن کافی به مغز و بافت های بدن برسانند و هوشیاری ذهنی را به همین ترتیب افزایش دهد. کمبود آهم ممکن است باعث تنبلی، کندی، خستگی و کم خونی شود و مقاومت بدن را در برابر استرس و بیماری ها کاهش دهد. غذاهایی که حاوی میزان زیادی آهن هستند باید همراه با غذاهایی استفاده شوند که حاوی ویتامین C (مرکبات) هستند چون این ویتامین به جذب آهن در بدن کمک می کند.گوشت قرمز، مرغ و حبوبات انرژی بدن را بالا می برند چون حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند و ذخیره ی تیروسین (ماده ی شیمیایی که در پیام رسانی به مغز دخیل است و هوشیاری، تحرک و تیزفهمی بر عهده ی اوست) رادر بدن بالا می برند.

ضعف حافظه

اخیراً خیلی زود همه چیز را فراموش می کنید. دلیل آن چیست نمی دانید اما بهتر است غذاهای زیر را امتحان کنید تا تاثیر آن را مشاهده کنید.

چه بخورید:

گل کلم . زرده ی تخم مرغ . سیب .آوکادوو.کلم بروکلی . گوجه فرنگی . میگو

این غذاها چطور حافظه را تقویت می کنند؟

گل کلم و زرده ی تخم مرغ هر دو حاوی کولین هستند که یکی از مواد مغذی مهم است که به تولید انتقال دهنده ی عصبی استیل کولین (نقشی مهم در ارتباطات سلول های عصبی دارد و بیماران آلزایمری از کمبود این ماده رنج می برند) کمک می کند. افزایش استیل کولین قدرت تمرکز شما را بالا برده و حافظه تان را تقویت می کند. سیب، آوکادو و کلم بروکلی حاوی مقدار زیادی بور هستند که ماده ی معدنی مهم در تمرکز و تقویت حافظه ی کوتاه مدت است. گوجه فرنگی و میگو منابع خوبی از آنتی اکسیدان سلنیوم و لیکوپن هستند. آنتی اکسیدان ها در نگهدری حافظه نقشی اساسی دارند چون به خنثی کردن رادیکال های آزاد که باعث از بین رفتن حافظه و اختلالات حافظه می شوند کمک می کنند.

اضطراب و افسردگی

اگر آرامش برایتان به شکل یک رویا درآمده است، شاید بهتر باشد که یک دوش آب گرم بگیرید، یا شاید هم نیازی به آن نباشد، کمی کربوهیدرات مصرف کنید.

چه بخورید:

برنج قهوه ای . پاستا (ماکارونی) . سیب زمینی شیرین

این غذاها چطور به شادتر کردن شما کمک می کند؟

سیب زمینی شیرین و سایر کربوهیدرات های پیچیده حاوی آمینو اسید تریپتوفان هستند.  که به تولید انتقال دهنده ی عصبی سِروتونین (مربوط به تمدد اعصاب، آرامش، خوش بینی و سلامت عمومی است) کمک می کند.
برای افزایش تولید سروتونین می توانید از کربوهیدرات های کامل و کم-گلیسسمیک (منظور برنج سفید یا نان سفید نیست) استفاده کنید چون کربوهیدرات های ساختار پیچیده زمان بیشتری برای تجزیه نیاز دارند.

اعصابتان را تقویت کنید….

ویتامین ها و مواد مدنی بسیاری که به تقویت اعصاب و روان شما کمک می کنند در مواد غذایی بسیاری وجود دراند و استفاده از آنها بسیار آسان تر از استفاده از هر نوع دارویی است. از این مواد غذایی تا جایی که می توانید استفاده کنید، تا اثرات مثبت آن را ببینید .

تغذیه نامناسب شما را پیر میکند

هر آن‌چه می ‌خورید بر پوست ‌تان تاثیر می‌گذارد؛ خوب یا بد.‌ با این‌ که کمی زیاده‌‌روی در خوردن خوراکی‌‌های مضر نمی ‌تواند یک شبه پیرتان کند، عادت به رژیم غذایی نامناسب می ‌تواند به فرآیند پیر شدن پوست‌تان شتاب دهد.

شکر:

دلایل متعددی وجود دارند که باعث می‌شوند رژیم غذایی مملو از شکر، شما را پیرتر نشان دھد. وقتی که قند اضافی وارد بدن می‌شود، به کلاژن‌ھای پوست وصل شده و آن را سفت و غیر قابل انعطاف نشان می‌دھد. از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست جوان باعث ایجاد چروک‌ھای عمیق در آن شده و پوست را پیرتر نشان می‌دھد.

نمک:

نمک باعث کم شدن آب بدن می‌شود. در این حالت، شما دچار احساس خستگی می‌شوید و در نتیجه، ظاھر شما نیز خسته به نظر می‌رسد. به علاوه، نمک زیاد به بروز بیماری‌ھای کلیوی و بالا رفتن فشار‌خون، کمک می‌کند و با متابولیسم استخوان، تداخل پیدا می‌کند.

چربی‌ھای ترانس:

ھمانند شکر، چربی‌ھای ترانس اضافی نیز پوست را سفت و غیر قابل انعطاف می‌کنند. این چربی‌ھا، سرخرگ‌ھا و رگ‌ھای خونی کوچک را مسدود و سفت می‌کنند و در نتیجه، پوست، پیر به نظر پیر می‌رسد.

خوراکی‌ھای شیرین:

شکر موجود در خوراکی‌ھای شیرین، باعث بروز التھاب در بدن شده و پوست را چروکیده و پیر نشان می‌دھد.

شیرین کننده‌ھای مصنوعی:

شیرین کننده‌ھای مصنوعی مثل آسپارتام با بروز سردرد و دردھای مفاصل در ارتباط ھستند و می‌توانند اشتیاق شما را برای خوردن شیرینی‌جات، افزایش دھند.

قھوه:

قھوه و سایر خوراکی‌ھای کافئین‌دار نیز باعث از دست رفتن آب بدن می‌شوند و پوست را خسته نشان می‌دھند.

نوشیدنی‌ھای گازدار:

نوشیدنی‌ھای گازدار به این دلیل که حاوی مقدار زیادی شکر ھستند، باعث از دست رفتن آب بدن می‌شوند. این امر باعث خستگی بدن و خسته به نظر رسیدن صورت می‌شود. به جای نوشیدنی‌ھای گازدار از آب استفاده کنید. سعی کنید که روزانه ھشت لیوان آب بنوشید.

نوشیدنی‌ھای انرژی‌زا:

این گونه نوشیدنی‌ھا ھشت برابر بیشتر از نوشیدنی‌ھای گازدار باعث تخریب مینای دندان می‌شوند و در نتیجه، دندان‌ھا زرد و غیر سالم به نظر می‌رسند.

کربوھیدرات‌ھا:

مصرف بیش از حد کربوھیدرات‌ھا می‌تواند به تخریب کلاژن و فیبر موجود در پوست منجر شود.

غذاھای سرخ شده:

غذاھای سرخ شده باعث از بین رفتن کلاژن پوست می‌شوند و پوست را چروکیده و خسته نشان می‌دھند.

تغذیه و خوراکی های مفید:

گریپ فروت :

گریپ فروت میوه‌ای از خانواده مرکبات است که منبع فوق العاده ویتامین‌ها، فیبر و سایر مواد مغذی است.به گزارش خبرنگار مهر، گریپ فروت میوه‌ای است با خواص ضداکسایشی که دارای قابلیت تقویت دستگاه ایمنی و همچنین قدرت کاهش کلسترول و هضم غذا است.به گفته کارشناسان تغذیه ، گریپ فروت تامین کننده ویتامین A و C، فولات (B۹)، فیبر، کولین، لیمونین و لیسوپن است. افزودن این میوه به رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می‌کند. در ادامه به برخی فواید این میوه اشاره می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی با تغذیه :

به گفته کارشناسان تغذیه ، نصف یک گریپ فروت متوسط ۵۹ درصد ویتامین C روزانه بدن را تامین می‌کند. ویتامین C در سیستم ایمنی بدن نقش دارد و به خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد بدن کمک می‌کند.

سلامت قلب با تغذیه :

ویتامین C با کاهش ریسک بیماری قلبی عروقی مرتبط است. طبق مطالعه سال ۲۰۱۵ محققان، افرادی که میوه و سبزیجات زیادی مصرف می‌کنند ۱۵ درصد کمتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند. هر چقدر میران ویتامین C در پلاسمای خون بیشتر باشد، نرخ بروز بیماری قلبی کاهش می‌یابد.

اثر تغذیه بر  سنگ کلیه:

به گفته محققان دانشگاه ویسکانسین، اسیدسیتریک موجود در گریپ فروت می‌تواند مانع از تشکیل سنگ کلیه شود و حتی سنگ‌های کوچک در حال تشکیل را تجزیه می‌کند. هر چقدر میزان اسیدسیتریک ادرار بیشتر باشد، بیشتر در مقابل تشکیل سنگ کلیه‌های جدید مصون خواهید بود.

سرطان:

ویتامین C و بتاکاروتن منجر به کاهش بروز سرطان مری می‌شوند. مطالعه محققان نشان می‌دهد مکمل ویتامین C تاثیری همچون شیمی درمانی بر سلول‌های سرطان مری دارد و حتی ویتامین C موجب افزایش تاثیر شیمی درمانی می‌شود. گریپ فروت قرمز و صورتی، بعد از گوجه فرنگی، یکی از بهترین منابع لیسوپن است. لیسوپن با کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است. همچنین لیسوپن در کاهش ریسک ابتلا به سرطان معده هم نقش دارد. لیمونین موجود در آن به کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه کمک می‌کند.

جبران کم آبی بدن:

گریپ فروت ۹۱ درصد آب دارد از اینرو به جبران کم آبی بدن کمک می‌کند.

هضم غذا:

فیبر و آب موجود در گریپ فروت به هضم غذا کمک کرده و در کاهش یا پیشگیری از یبوست نقش دارد.

کاهش وزن:

گریپ فروت به طور طبیعی حاوی مقادیر زیاد فیبر است که در ایجاد حس سیری نقش دارد و می‌تواند منجر به جلوگیری از پرخوری شود. فیبر همچنین به تثبیت سطح قند خون کمک کرده و مانع از افزایش آن که در گرسنگی نقش دارد می شود.

کلسترول:

گریپ فروت حاوی فیبری موسوم به پکتین است که در کاهش سطح کلسترول بد LDL و پایین آمدن تری‌گلیسیریدها نقش دارد. به گفته محققان مصرف گریپ فورت به مدت ۳۰ روز موجب کاهش سطح کلسترول LDL می‌شود.

بینایی چشم:

ویتامین A که گریپ فروت منبع خوب آن است، برای داشتن بینایی خوب ضروری است.

استحکام استخوان‌بندی بدن با خوردن روزانه «پیاز»

از پیاز به‌عنوان یک داروی ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود. مالیدن آب پیاز به صورت از ایجاد لکه‌ها جلوگیری می کند و از مخلوط آب پیاز و عسل می توان به عنوان یک کرم ضد چروک استفاده کرد. پیاز سرشار از ویتامین C، کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، گوگرد و اسید فولیک و مقدار کمی آهن، مس و روی است که تاکنون تحقیقات زیادی برای اثبات خواص آن صورت گرفته است.خوردن پیاز در پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است؛ چرا که پیاز با جلوگیری از کاهش مواد معدنی به ویژه کلسیم موجود در سلول‌های استخوانی از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. پژوهشگران دانشگاه برن سوئیس، ترکیبی در پیاز شناسایی کرده‌اند که از کاهش حجم استخوان و پوکی آن جلوگیری می کند. این ماده در پیشگیری در کاهش نیافتن مواد مصرفی به ویژه کلیه سلول های استخوانی تأثیر زیادی دارد.
پیاز، قند خون و کلسترول را پایین می آورد، بوی آن میکروب های مضر را از بین می برد، قند خون را کاهش می دهد، از ابتلا به سکته جلوگیری می کند، قلب را فعال می کند و کلسترول را کاهش می دهد، گردش خون را تقویت می کند، به سبب داشتن آنتی اکسیدان، تنش و نگرانی را از بین می برد، الیاف غذایی آن دستگاه هاضمه را تقویت می کند، پیاز از سرطان ریه جلوگیری می کند چون مواد شیمیایی موجود در پیاز خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد، مواد فلاونوید از دچار شدن به انواع بیماری ها جلوگیری می کند و به وفور در پیاز یافت می شود، پیاز برای پوست بسیار مفید است، زیرا خون را تصفیه می کند و در نتیجه رنگ چهره زیبا تر و جذاب تر می شود.همچنین پیاز به دلیل داشتن گوگرد باعث افزایش رشد موهای سر می شود. پیاز به دلیل داشتن آهک، دندانها را محکم می کند و باعث استحکام استخوان بندی بدن می شود. بنابراین خوردن پیاز در کودکان مبتلا به نرمی استخوان و سالمندان مفید است.
اگر سرما خورده‌اید، چند پیاز را برش داده و در نقاط مختلف خانه قرار دهید. پیاز مانند یک دستگاه تصفیه هوا از ابتلای سایر اعضای خانواده به این بیماری جلوگیری خواهد کرد. همچنین اگر خارج خانه غذا می خورید، پیاز را همراه آن مصرف کنید، زیرا ماده ای در پیاز وجود دارد که از مسمومیت غذایی حاصل از خوردن گوشت مانده جلوگیری می کند.وی خاطر نشان کرد: اگر شخصی به دلیل مصیبت وارده دچار حملات عصبی شده، پیازی را به دو نیم کرده و جلوی بینی او بگیرید. همچنین پیاز به دلیل داشتن ماده گلوکوزین که مشابه هورمون انسولین است، قند خون را تنظیم می‌کند. خوردن نصف پیاز متوسط در روز ۳۰ درصد از مقدار کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد و به جای آن باعث افزایش کلسترول خوب خون می‌شود پیاز منبع غنی نوعی اکسیدان است که از بروز سرطان در افراد جلوگیری می‌کند. این گیاه خوراکی از بیماری آب مروارید در چشم نیز جلوگیری می‌کند .

یه مشاور

یه مشاور از سال 1370تا به حال در زمینه ی آموزش و خدمات کمک آموزشی فعالیت داره. موسسات اوناد ، آرمان پوینده ، نام آوران که در زمینه ی خدمات کمک آموزشی ، مشاوره و تدریس فعالیت داشته و دارند جزو فعالیت ها ی ما می باشد. کنکور در جزیره ی کیش از سال 1384 تا 1396 با مدیریت و برنامه ریزی این مجموعه پیش رفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا