مشاوره

تکنیک تست زدن در منزل

چطوری تست بزنم ؟ تکنیک تست زنی در کنکور  و روش های ویژه ی حل تست ، برای بچه های کنکوری همیشه جاذبه داره

چطوری تست بزنم ؟ تکنیک تست زنی در کنکور  و روش های ویژه ی حل تست ، برای بچه های کنکوری همیشه جاذبه داره و دوست دارن راه میان بر برای حل تست داشته باشن. و در مشاوره درسی تا حدودی گفته میشه.

تست زدن در مراحل مختلف درس خوندن متفاوته. تست در حین درس خوندن. تست بعد از مطالعه . تست برای جمع بندی و..این مقاله روش تست زدن در منزل رو بهت می گه تا برای آزمون آماده بشی. برای آشنایی با تکنیک تست زنی در کنکور و آزمون تستی کلیک کن.

 چطوری تست بزنم ؟ تکنیک تست زنی و روش های ویژه ی حل تست

بعد از این که دروس مطالعه شد ، حال نوبت به بررسی یاد گرفته ها و آزمون می باشد. چطوری تست بزنم ؟ هدف از حل تست در مقاطع مختلف متفاوت است،

تکنیک تست زدن

 تست آموزشی ( تثبیت ) :

تستی که همراه درس حل می شه برای یادگیری دقیق مطلب  . در این مرحله زمان مهم نیست.

تعداد تست  که در این مرحله حل میشه  کمه .(تست طبقه بندی شده و موضوعی). میشه از هر موضوع 4-5 تست حل کرد تا راه بیافتی. حل و بررسی تست های حل شده اولویت داره .

اگه لازمه از روی تست رونویسی کن تا یه مسیر تو ذهنت باز شه. من می گم برای تست های حل شده وقت بیشتری اختصاص بده. تست های حل شده رو که بررسی می کنی ، کنارش نامه بنویس( دیوار نویسی) .

از زبون خودت بنویس : اینجا این جوری شده چون….. حالا این عدد رو….. تکنیک تست زنی برای اینه که راندمان کارت بیشتر بشه.

تست مفهومی ( تمرین ) :

تستی که بعد از اتمام یک مطلب حل میشه! این تست ها  برای  رفع اشکاله .  بر طرف کردن نکات مبهم (تسلط بر دروس) در این مرحله اتفاق میافته . تست های این مرحله حتما باید درجه بندی باشه.

اول آسون ، بعد متوسط ، بعد سخت.

بهترین کار اینه که در این قسمت تست هایی انتخاب شه که شبیه تست های حل شده قسمت قبله! اینجا  تعدادتست ها میشه  بیشتر از مرحله قبل باشه. میشه  در این مرحله تست زدن  با زمان رو هم  انجام  بدی.

این تست ها بهتره یکی دو روز بعد از مطالعه انجام بشه(درس های عمومی و اختصاصی با هم فرق داره، همچنین آدم ها)

تست مهارتی ( تسلط):

تستی که بعد از اتمام درس حل می شه . این تست ها باید حتما  با زمان حل شه. تعداد این تست ها برابر تعداد تست در آزمون باشه. این تست ها برای جمع بندی  مطالب و افزایش سرعت زده میشه.

پس حتما باید با زمان انجام گیرد.این تست ها رو نباید جدا کرده باشی. یعنی همه جور تست داشته باشه.( تست جامع از تمام مطالبی که تا به حال مطالعه شده).اما باز هم اول تست خهای آدرس دار بزن.

تست کنکور سراسری. تست کنکور آزاد. تست کنکور آزمایشی ودر آخر تست تالیفی! به نظرم بهتره به طور رندوم تست بزنی. مثلا تست هایی که رقم یکان اونها 7 است. یا تست های مضرب3 . یا از هر صفحه تست بالای صفحه و…

حافظه ی دائم نه حافظه موقت :

در آزمون های تستی جزئیات مهم هستن. جزئیات از حافظه ی دائم قابل استفاده هستن ، نه موقت.پس در منزل به دفعات زیاد به یک مطلب مراجعه کن تا به حافظه ی دائم منتقل بشن.

بی خود به اسم عمقی خوندن وقت تلف نکن.برای انتقال به حافظه دائم علاوه بر تکرار، خلاصه نویس هم بسیار مفید است.نکات و اشکالات رو بررسی کن. دنبال تشابهات بگرد. ارتباط بین مطالب ایجاد کن.

 چطوری تست بزنم ؟ ارزش کدوم تست بیشتره:

تمامی تست ها در یک درس ارزش برابر دارند.  پس اول سئوال هایی را حل کن، که راحت تر هستند. با این کار در مجموع تعداد تست بیشتری حل می شه .

این کار باعث ایجاد اعتماد به نفس و روحیه بالا تر میشه. پس روی هیچ مسئله ای حتی اگه مطمئنید می تونین حل کنین، زیاد وقت نذارین.کسی بعدا بهت جایزه نمی ده که آفرین تست سخته رو حل کردی.

آدم عاقل کار راحت تره رو انجام می ده. تست راحت تر رو بزنی ، هم وقت کمتر تلف میشه . هم ذهنت کمتر خسته میشه . هم اعتماد به نفست میره بالا!

کی تست بزنیم؟

تا وقتی یه درس رو یاد نگرفتی ، تست های حل شده رو بررسی نکردی، تست جدید نزن! ( البته یه جا استثنا داریم ).  تست زدن هیچ وقت نباید بلافاصله بعد از مطالعه باشه.بهتره یکی ، دو روز از مطالعه بگذره تا با سوادت تست بزنی! نه با مطالبی که تو حافظه ی موقت ذخیره کردی!

چند تا تست بزنم؟

همون طور که در قسمت انواع تست گفتم، تعداد تست در هر مرحله فرق می کنه. برای یادگیری( تست آموزشی) می تونی هر بار 4-5 تست رو بررسی کنی. برای تمرین و تسلط بهتره تعداد تست با آزمون برابر باشه.

یعنی قبل عید ، هر درس اختصاصی در هر نوبت 30 تا عمومی 20 تا. اما بعد عید و با نزدیک شدن به کنکور، تعداد تست برابر تعداد تست آزمون سراسری باشه. نظر بیشتر دوستان مطلع در زمینه ی کنکور اینه که: دروس اختصاصی در هفته حدود 90 تا 120 تست. دروس عمومی هم در هفته 100 تا 150 تست.

با زمان تست بزنم یا بدون زمان؟

برای تست های آموزشی زمان زیاد مهم نیست. اما نه دیگه یه ساعت رو یه تست وقت بزاری! به ما می گفتن تست رو بلد نیستی کلنجار برو حلش کنی! اما این کار اشتباهه!!!!

اگه تستش رو نتونستی تو 4-5 دقیقه حل کنی ، پس باید یه چیزی برای حل این تست یاد بگیری. بعد بیای سراغش. وقتی زیادی برای یه تست وقت میزاری ، هم حل نمی کنی و هم در دفعات بعد مغزت بهت پیغام می ده” بی خیال تو نمی تونی ” .

برای تست های تمرین و تسلط ، حتما علاوه بر رعایت کردن تعداد تست ، زمان بندی رو هم در نظر بگیر. ( معمولا برای هر تست عمومی حدود یک دقیقه و هر تست اختصاصی حدود یک و نیم دقیقه).تست زمان دار باعث میشه دقت و سرعتت افزایش پیدا کنه.

چطوری تست بزنم  ؟ سیستم دو خودکار:

وقتی تست زمان دار می زنی دوتا خودکار لازمه. اول با خودکار آبی در زمان مشخص شده تست بزن. زمان که تموم شد تست زدن رو با خودکار قرمز ادامه بده. تا جایی که بلدی تست بزن. ( بدون زمان) تست ها که تموم شد دوتا درصد بگیر.

در صد تست هایی که با خودکار آبی زدی( این مهارت تست زنی رو نشون می ده) . یکی هم درصد تست هایی که با خودکار آبی و قرمز زدی. ( این سوادت رو نشون می ده). در ابتدا این دو خیلی باهم فرق دارن.

با تمرین این دو درصد به هم نزدیک می شن . اگه این کار رو تمرین کنی ، از جلسه کنکور میای بیرون نمی گی فلان تست رو بلد بودم اما نزدم.

چه جوری  تست جدا کنم؟

این یه مشکل اساسی برای بیشتر بچه هاست. می گن 30 تا تست بزنم که به بودجه بندی نمیرسم!!! به قول دوست خوبم دکتر نکویی: گُلم درست تست بزن! درست تست زدن چیه؟ برای هر بار تست زدن باید از همه مدل تست حل کنی.

مثلا از یه مبحثی  می خوای تست بزنی. تو کتاب ببین چندتا تست داره. مثلا 300 تا!!! خب تست ها رو ده تا درمیون بزن تا به تست 300 برسی.

اینطوری از همه ی مباحث تست زدی. بعضی از بچه ها می گن” این به چه درد می خوره” . یه عالمه تست که نکته داره موند! آره اگه اینجا کار رو رها کنیم ، مفت نمی ارزه! اما ما دفعه ی  بعد هم همین کار رو می کنیم . یعنی در چندین نوبت این کار رو می کنیم. پس به تدریج کار رو تکمیل می کنیم. اما دانسته هامون ماندگاره!

تست جامع هم بزنید!

زمان انجام آزمون حدود 4 ساعت است.  بعضی ها به بیش از یک ساعت در یک جا نشستن عادت ندارند . همین امر باعث ایجاد خستگی میشه . مفهوم سئوالات خوب درک نمیشه . پس یک جا نشستن و مطالعه را تمرین کنید .

یه کار خوب اینه که از هر درس یه سری تست رو نگه دار ، جمع صبح با هم بزن. یعنی تست عمومی و اختصاصی باهم! در همون زمان کنکور ، یعنی حدود 4 ساعت!

بعد از تست زدن تحلیل آزمون یادت نره! به مطلبی که درباره ی تحلیل آزمون نوشتم مراجعه کن. همیشه تست ترکیبی کمک می کنه ، تسلطت زیاد بشه.

اگه در تست زنی کند هستی:

چطوری تست بزنم ؟ در حل تست ابتدا باید به حل درست توجه کنی.  بعد به سرعت حل تست . اول یه کار رو انجام بده ، بعد به فکر خوب انجام دادنش باش. یعنی اول به فکر قدرت باش بعد سرعت!

اول خوب تمرین کن ، بعد به فکر مسابقه باش! اگه درصدی که می زنی زیر 30 درصده، پس مشکلت سرعت نیست . به اندازه ی کافی تسلط نداری!

باید بیشتر بخونی . بیشتر تست حل شده بررسی کنی و… اما اگه بالای 30-40 درصد می زنی و وقت کم میاری ، پس کند هستی . باید یکی از روش های این مقاله رو استفاده کن.

در آزمون های خونه هم، جای درس ها رو عوض نکن!

چطوری تست بزنم ؟ هر چند خیلی فرق نداره که جای تست ها رو عوض کنی. اما اونم یه روشه! ولی من با جابه جا کردن درس ها در آزمون موافق نیستم.

به نظر من ، باروش علامت گذاری پیش برید. به همان ترتیب دفترچه شروع به حل تست کنید. اگه تست ها رو علامت گذاری کنین ، ناخودآگاه درسی که بیشتر بلدی ، بیشتر تست می زنی. روش علامت گذاری پایین همین مقاله هست.در منزل هم با همین روش پیش برو تا برات یه عادت بشه.

در تست زدن دزدی نکنید!

دزدی کار بدی است! همه می دونیم. اما باز دزدی می کنیم. دزدی های روزمره رو کار ندارم. تو درس خوندن و تست زنی دزدی نکنین! اگه وقت یه درس تموم شد ، باید ولش کنی بری سراغ درس دیگه.

نگی حالا که می تونم فلان درس رو بزنم پس الهی به امید تو!!! دوست خوبم ، اگه تست یه درسی رو زدی ، دیگه بلد نبودی! وقت اضافی داشتی! می تونی وقت اضافه رو بدی به درس دیگه! اما اگه از قبل وقتش رو بگیری….

نسبت درس و تست موقع مطالعه در منزل:

اولا بیشتر به کیفیت تست ها اهمیت بده. تست شما و مسابقه ی کی بیشتر زده ؟ رو بی خیال! اولی که درس می خونی 90 درصد زمان برای مطالعه، 10 درصد برای تست زدن. هر چی در یه مبحث میری جلوتر ، مسلط تر می شی!

سهم مطالعه کم می شه . در عوض سهم تست بیشتر میشه. نزدیک آزمون 90 درصد زمان مال تست زدنه! یه زمانی هم می تونی بدون مطالعه تست بزنی. وقتی فرصت کافی برای درس خوندن نداری، اول تست بزن! آره بدون اینکه بخونی تست بزن. هر چی بلد بودی و حل شد ، دمت گرم. هر چی بلد نبودی رو بخون!

 دانش آموز نباید در مورد تست اظهار نظر کنه!

وقتی این جمله رو در کلاس می گم، بعضی ها دلخور می شن. ناراحت نشو! اگه می خوای موفق بشی، نه فکر کن تستها سخت هستن ، نه فکر کن آسون هستن !

اگه می تونی حل کنی ، دمت گرم ! اگه نمی تونی حل کنی ، فدای سرت ، بعدا می خونی و یاد می گیری. فقط الان نتونستی حل کنی. این طوری هر چی بلدی می زنی. راضی هم خواهی بود. در منزل هم همین طور.

بعضی ها می گن : این تست فلان جاست آسونه! تست قدیمیه آسونه! تست فلان کتابه خوبه! بی خیال ! به تست زدن به عنوان یه ابزار برای درک بهتر و یادگیری بیشتر نگاه کن. از تست به عنوان مقیاس  برای تشکیل دادگاه استفاده نکن.وقتی مقایسه می کنی. وقتی سر جلسه تست راحت حل شه شک می کنی. فکر می کنی داری اشتباه حل می کنی !!

برای حل تست ، هر چی بلدی بدست بیار:

در بیشتر تست ها ، بهتره کار نداشته باشی طراح چی می خواد. هر چی می تونی بدست بیار. بعد ببین این چیزایی که بدست آوردی چه ربطی به خواسته ی تست داره. با این روش بین 60 تا 100 درصد حل تست رو انجام می دی ، بعد به خواسته ی مسئله توجه می کنی.

یادت باشه معمولا جمله ی اول تست اون چیزی که خودت می دونی رو بهت می گه. پس شاید بشه از روی اون گذشت. جمله ی آخر تست هم ، مهم ترین جمله ی تست هست. چون معلوم می کنه هدف چیه و چی می خواد.

درحل تست،  کنجکاوی نکن ( بهتره بگم فضولی نکن):

سرت به کار خودت باشه. کار نداشته باش دوستت چندتا تست زده ، تند تست می زنه یاکند. زود تر از تو کارش تموم میشه یا دیرتر! باهوش و مسلطه یا سیاهی لشکر! یه فضولی دیگه هم بده! وقتی یه تست رو می خونی به تست بعدی ، یا شاید قبلی ، کار نداشته باش.

دوست خوبم ، مطمئن باش اگه یه سوال رو نمی تونی حل کنی ، یه عالمه آدم دیگه هم هستن که نمی تونن حل کنن یا بر عکس. یعنی به طور خلاصه بگم: دچار خود بزرگ بینی و یا خود کوچک بینی نشو! فلسفه طرح تست هم به تو ارتباطی نداره، اگه می تونی حلش کن. غلط دیکته نگیر.

 چطوری تست بزنم ؟ حواست رو جمع کن :

ببین جمله ی سوال مثبته یا منفی؟ هر چند تا سوال چک کن درست وارد کردی تو پاسخنامه یانه؟ اگه تستی رو نزدی تو پاسخنامه یه علامت بزار که اشتباها در خونه های اون پر نکنی. چک کنی چیزی رو جانندازی. اما هر گز چک نکن درست حل کردی یا غلط. چون به خاطر استرس تست درست رو پاک می کنی اشتباه می زنی!!! حواست باشه اگه جواب 2 در میاد اشتباها گزینه ی 2 رو نزنی!!!

سوال سخت و طولانی رو حتی اگه بلد بودی رد کن برو. آخر سر اگه وقت اضافی آوردی برگرد حل کن. همیشه همه چی بر وفق مراد نیست! سرعت بلای جون دقته! وقتی می خوای سریع رد شی ، به یه سری از نکات توجه نمی کنی!

تا قبل عید اگه رو جواب شک داری نزن!

چطوری تست بزنم ؟  اگه شک داری روی جواب،  تست نزن! می دونی چرا؟ چون دو حالت داره : یا درست زدی ، دچار توهم می شی که بلدی. پس نمی خونی. اگر هم اشتباه زده باشی که هم نمره ی منفی می گیری!

هم اعتماد به نفست ازبین میره. اما برای بعد عید داستان فرق داره. با استفاده ا زسواد ، مهارت ،  آمار و احتمال ، کلک و… باید بتونیم تست بیشتری بزنیم. پس یه روش باهوشانه یاد می گیریم.در این نوشته می خوایم با این برنامه  چطوری تست بزنم ؟ رو یاد بگیریم.

تمرینات تست زنی را به موقع شروع کن

تست زنی باید در سه مقطع انجام شود.  البته با رعایت تکنیک های تست زنی !مقطع اول که همزمان با شروع مطالعه مباحث درسی است یعنی اینکه مبحثی که خوانده می‌شود باید تستهای همان مبحث را زد.

مقطع دوم زمانی که مباحث و کل کتاب تمام می‌شود و باید تست همه مباحث را زد و مقطع سوم در حقیقت بعد از عید نوروز است . زمانی است که کل دروس تمام شده باشد .

حالا باید تست سالهای قبل را زد. این تستها ترکیبی است.  تست کنکور سالهای قبل باعث می شه که شخص عادت کنه ، در یه زمان تست دروس مختلف را بزند . قاطی هم نکنه.  یعنی به راحتی بتواند در یک زمان تست ریاضی ، شیمی ، فیزیک ، ادبیات و … را بزنه.  در این میان آنچه در ذهن دارد گم نکنه.

با انواع سوالات تستی آشنا باش

علاوه بر مطالعه دقیق، آنچه در کنکور اهمیت دارد آشنایی با نوع سوالات تستی است. مسلما کسی که با شیوه پاسخ به سوالات تستی آشنایی داشته باشد در آزمون بهتر عمل می‌کند. تا افرادی که هیچگونه آشنایی نداشته باشند . این امر با تمرین آسان می‌شود. یعنی تکنیک های تست زنی در کنکور رو بدونه! شرایط آزمون رو بارها تو خونه تمرین کنه.

حدس و گمان:

در تست هایی که در خانه می زنی، به هیچ وجه شانسی نزن! وقتی شانسی می زنی ، اگه اشتباه باشه که اعتماد به نفست رو از دست می دی. اگه درست در بیاد ، دچار توهم می شی که بلدی. در هر دو صورت ضرر می کنی. برای آزمون هم قبل عید مطلقا شانسی نزن. بعد عید اگه آمار و احتمال یاد گرفتی و… شاید بتونیم یه کارهایی بکنیم.

دو روش برای تست زنی در جلسه ی آزمون:

روش اول- ذخیره ی زمان:

چطوری تست بزنم ؟ در این روش،  از ابتدای دفترچه سوالات شروع به پاسخگویی کن، از هر درس یه ذره زمان نکه دار! یعنی اگه یه درس 15 دقیقه وقت داره، فرض من ده دقیقه وقت داری. تو ده دقیقه تست ها رو بزن.

برو سراغ درس بعد. همین طور تا آخر دفترچه! اینجوری از هر درس یه تعدادی تست زدی. همه ی تست ها رو هم مرور کردی . حالا برمی گردی و با زمانی که ذخیره کردی دوباره تست ها رو بررسی می کنی. تست هایی که می تونی حل می کن . ازبقیه هم رد می شی. پس داریم یاد می گیریم :  چطوری تست بزنم ؟

روش دوم  – علامت گذاری :

چطوری تست بزنم ؟  در این روش دانش آموز یه بار همه ی تست ها رویه بار بررسی می کنه . مطابق این چیزی که در ادامه می گم ، علامت گذاری ( یا بهتره بگیم اولویت بندی می کنیم)  .در هر دو صورت سئوالات دفترچه به چهار دسته تقسیم می شوند:
1-سئوالاتی که دانش آموز برای حل آنها نیاز به فکر کردن ندارد: این سئوالات شامل سئوالاتی می باشد که دانش آموز قبلا آنرا دیده یا حل نموده. این سئوالات را بلافاصله حل می نمایید.
2- سئوالاتی که برای حل آنها به زمان کمی نیاز دارید: در برخورد به این سئوالات کنار آنها علامت( √)قرار داده و از آن رد می شوید.
3- سئوالاتی که برای حل آنها به زمان زیاد نیاز دارید: در برخورد به این سئوالات کنار آنها علامت (+ )قرار داده و از آن رد می شوید.
4- سئوالاتی که حل آنها را بلد نیستید یا در نگاه اول چیزی به ذهنتان نمی رسد: در برخورد به این سئوالات کنار آنها علامت ( -) قرار داده و از آن رد می شوید.
با این روش تا انتهای دفترچه پیش می روید(کلیه دروس عمومی و سپس اختصاصی)در این عمل از هر درس دو یا چند تست زده شده و بقیه دارای علامت می باشند. سپس به ابتدای دفترچه بازگشته و به سراغ تست ها با علامت ( √) رفته و تمام این تست ها را تا آخر دفترچه حل می نمایید . سپس به سراغ تست ها با علامت ( +) رفته و در نهایت اگر زمان اضافه باقی ماند تست ها با علامت ( -) را حل می نمایید.
اگه سوالی درزمینه ی چطوری تست بزنم ؟ داری پایین صفحه بنویس تا بهت جواب بدم.

یه مشاور

یه مشاور از سال 1370تا به حال در زمینه ی آموزش و خدمات کمک آموزشی فعالیت داره. موسسات اوناد ، آرمان پوینده ، نام آوران که در زمینه ی خدمات کمک آموزشی ، مشاوره و تدریس فعالیت داشته و دارند جزو فعالیت ها ی ما می باشد. کنکور در جزیره ی کیش از سال 1384 تا 1396 با مدیریت و برنامه ریزی این مجموعه پیش رفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا