وقتی شاد هستید، موفق می‌شوید . شاد بودن و شاد زیستن کمک می کنه بتونی از زندگی لذت ببری ، خوب و درست فکر کنی و موفق بشی.
وقتی شاد هستید، موفق می‌شوید . شاد بودن و شاد زیستن
برای همۀ ما پیش می‌آید که گاه احساس کسالت کنیم و به قول معروف، دل و دماغ انجام کاری را نداشته باشیم. این حس بویژه در ایام کنکور بیشتر حس می­شود؛ بخصوص در یکی دوماه آخر که خستگی ناشی از چندین ماه درس خواندن را به دوش می­کشی و باز هم باید به بی حوصلگی و کلافگی «نه» بگویی و با جدیت مطالعه کنی و تست بزنی.

وقتی شاد هستید، موفق می‌شوید . شاد بودن و شاد زیستن

هر شب قبل از خوابیدن، یک لیست پنج‌تایی از چیزهایی که در آن روز برایتان اتفاق افتاده و شما را برای لحظه‌ای هم شاد کرده است، تهیه کنید و از بودن یا رخ دادن آنها سپاسگزار باشید. برای تهیه این لیست، لازم نیست خیلی فکر کنید که کدام اتفاق خوب بوده است و باید ازآن  قدردانی کنید. باید قدردان همه چیزحتی اتفاق­های بد باشید؛ چون می توانست اتفاق بدتری پیش بیاید.از سوی دیگر، بدون شک، مطالعه بدون حس نشاط و شادمانی فایده‌ای ندارد و اصلاً نمی‌توان درکی از آنچه خوانده می‌شود، داشت. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مدت ها به یک صفحه از کتاب نگاه کرده باشید، اما اصلاً متوجه نشده باشید که سطرها و بندهای کتاب چه می­گویند؛ چون آمادگی و سرزندگی لازم را برای مطالعه نداشته‌اید؛ در حالی که  هنگامی که قبراق و سرحال بوده‌اید، همان صفحه یا صفحات، به نظرتان  بسیار ساده و روان بوده‌اند.حال چگونه می توان در این ایامی که گاه با اضطراب و نگرانی همراه است و زمانی خستگی و دلزدگی سراغ انسان می­آید، نشاط و شادمانی را حفظ نمود؟

قدردانی و سپاسگزاری را فراموش نکن

بسیاری از مسایل، هنگامی ارزش خود را نشان می‌دهند که از زاویۀ درست دیده شوند؛ در حالی که نگرش‌ها، دیدن این زیبایی‌ها را مشکل می‌سازد. اگر به هر مساله ای از زاویه ای درست نگاه کنید، در آن، چیزهای باشکوه و زیبایی خواهید دید. سعی کنید که همه چیز و همه کس را با چشم‌های تازه­ای ببینید که از طریق عادت، تیره و تار نشده‌اند. با به کارگیری این روش، شما می‌توانید ثروت‌های نامحدودی را کشف کنید. به خاطر داشته باشید که اگر از زاویه‌ای درست به تمام امور و اشخاص نگاه کنید، هر شخص یا هر شیء از طرف خالقتان برای شما ارمغان و پیام زیبایی به همراه خواهد داشت. فلورانس می‌گوید:
«تمام انسان ها همچون حلقه های طلایی هستند در زنجیره خیر و صلاح من.»>
برای رسیدن به این نگرش، هر شب قبل از خوابیدن، یک لیست پنج تایی از چیزهایی که در آن روز برایتان اتفاق افتاده و شما را برای لحظه‌ای هم شاد کرده است، تهیه کنید و از بودن یا رخ دادن آنها سپاسگزار باشید؛ برای مثال، از داشتن خانواده، دوست خوب، غذایی که امروز خوردید، آفتابی که امروز در آسمان دیدید، هوایی که امروز تنفس کردید، قدردانی کنید.دقت کنید که برای تهیه این لیست، اصلاً لازم نیست خیلی فکر کنید که کدام اتفاق خوب بوده است و باید از آن  قدردانی کنید. همان طور که گفتیم، باید قدردان همه چیزحتی اتفاق­های بد باشید؛ چون می‌توانست اتفاق بدتری پیش بیاید.شما با تهیۀ روزانۀ این لیست، به مغز خود آموزش می‌دهید که به مثبت­ها بیشتر توجه کند؛ چون ما در هر دقیقه، در حال دریافت اطلاعات زیادی از محیط اطرافمان هستیم؛ اما اگر به ذهنمان اهمیت آنها را یادآوری نکنیم، مغزمان به آنها بی‌توجه خواهد ماند و آن را رد خواهد کرد.حالا شما با انجام این تمرین در واقع به ذهنتان یاد می‌دهید که توجهش را روی مواردی که شما در لیستتان قرار داده‌اید، متمرکز کند و با ادامه این تمرین، مغز شما فقط همان­ها را جمع‌آوری  و در خود نگهداری می­کند.برخی از افرادی که این تمرین را به مدت ۲۱ روز انجام داده ­اند در آزمایش­ها بیان کردند که زندگی فرح‌بخش و شادتری نسبت به گذشته دارند و شب­ها خواب راحت­تر و درد و آزردگی کمتری را تجربه کرده‌اند؛ یعنی آرامش بیشتری پیدا کرده‌اندجالب اینجاست که در یک آزمایش دیگر، از تعدادی از افراد خواسته شد که تنها یک هفته به نوشتن این لیست بپردازند. بعد از آن، افراد آزمایش شده، تا شش ماه بعد احساس شادمانی بیشتر و افسردگی کمتری داشته­اند، و این تنها با تمرین کردن به مدت یک هفته بوده است!

خنده راز سلامت و شادابی

انسان خندیدن را دوست دارد. هر انسان بالغ به طور متوسط در روز ۱۷ بار می‌خندد و همین علاقه انسان به خندیدن است که باعث پدید آمدن جوک و طنز و حتی کمدی شده است.خندیدن برای ما نشاط آور است و به همین خاطر به خندیدن علاقه داریم. اما جالب است بدانید انسان ها تنها موجوداتی هستند که می خندند.خندیدن مکانیزم پیچیده ای دارد که در عین حال می تواند دوای درد بسیاری از دردها باشد و دانشمندان هنوز هم معتقدند که خنده می تواند در درمان بیماری ها مؤثر باشد.
همه ما می دانیم که خنده برای بسیاری از دردها درمان است. مهم ترین کاری که خنده برای ما انجام می دهد آن است که به اعصاب ما تعادل داده و همین موضوع از امراض مختلف جلوگیری می نماید.خنده هورمونهای استرس را بسیار کم کرده  و باعث می شود که ما کمتر عصبانی شویم و از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می‌نماید.این عمل همچنین باعث بالا رفتن سلول های پروتئین که از بیمار شدن مان جلوگیری می کند، می‌شود. بیشتر شدن بزاق دهان از ورود بیماری های عفونی از طریق دهان جلوگیری کرده و کمک بزرگی به ما می‌کند.جالب است بدانید که ۱۰۰ بار خندیدن برابر ۱۵ دقیقه دوچرخه سواری کردن است، پس خنده می‌تواند یک ورزش به حساب بیاید. اکسیژن‌خون بالا رفته  و فشار خون پایین می‌اید.به گفته پزشکان اکثر مردم احساسات منفی خود از قبیل ترس یا نفرت را در خود نگه می دارند و خنده راهی است، برای بیرون ریختن این احساسات و به همین دلیل است که افراد ترس خورده را معمولاً به رفتن سینما برای دیدن فیلم های خنده دار ترغیب می کنند.
برای بیشتر خندیدن:
چیزهایی را که برایتان جالب است و شما را می خنداند شناسایی کنید و انها  را بیشتر وارد زندگی خود کنید.
اطراف خود را از ادمهای شاد پر کنید.
خودتان سعی کنید که فرد با مزه تری باشید!! خنداندن اطرافیانتان می تواند برای شما هم مفید باشد پس از این فرصت استفاده کنید.

روی زیبایی‌های زندگی خود تمرکز کنید

اگر انسان برای مدتی به طور مداوم، ذهن و فکر خود را متوجه سوژه‌های زیبای زندگی خود بکند، به مرور زمان عادت می‌کند که همواره به زیبایی‌ها و خاطرات خوب زندگی فکر کند و اصولاً تبدیل به انسان مثبتی شود که نشاط درونی دارد و همواره احساس آرامش و شادمانی می‌‌کند. یکی از مهم‌ترین منابع برای دریافت چنین سوژه‌هایی، خاطرات خوب زندگی در گذشته و تخیل‌های قشنگ در آینده است. هنگامی که شما به خاطرات خوب گذشته فکر می‌کنید، سیگنال‌های مثبتی به ضمیر ناخودآگاه خود وارد می‌کنید و این کار به شما احساس و روحیه خوبی می‌دهد. وقتی به خیال‌پردازی‌های آینده‌تان پر و بال می‌دهید، در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید:اولاً روحیه خود را عالی می‌کنید، و ثانیاً هر آنچه را که شما به عنوان تخیل در ذهن خود تجسم می‌کنید، در دنیای واقعیات نیز می‌توانید خلق کنید، و این قدرت انسان است؛ زیرا هر پدیده‌ای که انسان در دنیای خود خلق می‌کند ابتدا در ذهن خود می‌سازد، و هر چیز که در ذهن خلق شود، می‌تواند در دنیای واقعیات نیز به وجود آید.    خود را در بهترین حالت ممکن تصور کنید و رشته و دانشگاهی را که مور علاقه شماست، به صورت مرتبط در ذهنتان تجسم کنید. همچنین خود را در شغل مرتبط با رشته مورد علاقه‌تان تصور کنید؛ در حالی که با درآمد ناشی از آن، کارهای مختلفی انجام می‌دهید. همه اینها باعث می‌شود تا شما نشاط و روحیه کافی برای مطالعه پیدا کنید و با انگیزه بیشتر و بالاتری به پیش بروید.

به خود اعتماد کرده و خود را باور نمایید

تمام موفقیت های انسان به شناخت عزت نفس او بستگی دارد. عزت نفس، یک احساس است؛ آن احساسی که انسان از خود دارد و به این معنی است که چقدر برای خود ارزش و احترام قایل هستید. عزت نفس و خودباوری، اولین ایستگاه موفقیت شماست و تمام شخصیت شما در راستای عزت نفستان شکل می‌گیرد. عزت نفس، پیش نیاز اعتماد به نفس است، و اعتماد به نفس، بروز و ظهور عزت نفس یک انسان در دنیای بیرون اوست.انسان‌هایی که تصور خوب و درستی از خود ندارند، نمی‌توانند عزت نفس و در نتیجه اعتماد به نفس خوبی داشته باشند. عزت نفس، شاخص خودباوری انسان و زیربنای اعتماد به نفس اوست. اعتماد به نفس، اولین ایستگاه حرکت‌های موفقیت آمیز در عرصه زندگی و عامل رشد و ارتقای انسان است؛ زیرا هر باوری از باورِ خود شروع می‌شود و سعادت دنیا و آخرت انسان در گرو خودباوری و اعتماد به نفس او است. خود را باور کنید، تا دیگران هم شما را باور کنند. یکی از مشکلات اصلی بسیاری از شما داوطلبان عزیز، این است که به خود و توانایی هایتان اعتماد ندارید. بیشتر شما عزیزان، خود را دست کم می‌گیرید و مدام به این نکته فکر می کنید که ممکن است سطح سؤالات کنکور از میزان اطلاعات و توانایی‌های‌تان بالاتر باشد. همین موضوع سبب می شود تا شما روحیه و انگیزه کافی و لازم را برای مطالعه و آزمون دادن نداشته باشید. به خود و توانایی‌هایتان اعتماد کنید و روی نقاط مثبت درسی و جسمی و روحی خود تمرکز کرده و آنها را برای خودتان پررنگ کنید و به خود بقبولانید که انسان توانمندی هستید و بخوبی می‌توانید از پس آزمون سراسری برآیید.

شکست ها و ناکامی های گذشته را فراموش کنید

یکی از عواملی که باعث ناامیدی انسان می‌شود و انگیزه و نشاط او را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد شکست‌ها و ناکامی‌هایی است که انسان در گذشته داشته است. به عنوان یک داوطلب کنکور، ممکن است شکست‌های درسی و ناکامی‌هایی که در گذشته داشته‌اید، باعث شود تا شما انگیزه و نشاط کافی برای مطالعه نداشته باشید.  به خاطر داشته باشید که گذشته، فقط و فقط برای یادآوری خاطرات خوش زندگی و درس گرفتن از شکست‌هاست و نه چیز دیگری، و آینده شما هیچ شباهتی به گذشته ناکام شما ندارد؛ پس شکست‌ها و ناکامی‌ها را فراموش کنید و باامید و آرزو برای رسیدن به یک آینده خوب تلاش کنید. برای دست‌یابی به این مرحله، لازم نیست که کار خاصی انجام دهید؛ فقط کافی است بخواهید و اراده کنید که شکست‌ها و ناکامی‌هایتان را فراموش کنید. انسان‌ها تحول را خود در خودشان ایجاد می‌کنند؛ پس بیکار ننشینید و برای این تحول و نشاط و شادابی خود قدم بردارید: یک گام بلند به سوی فراموش کردن ناکامی‌ها و ساختن آینده‌ای روشن.

خودت را فراموش نکن

دسته‌ای از انسان‌ها در دنیایی از غفلت و بی‌خبری از خود زندگی می‌کنند و توجه درستی به خود نداشته و در زندگی هدفی ندارند و برای آینده‌شان چیزی طراحی نکرده‌اند. همچنین این افراد هیچ رؤیایی در سر ندارند و اعتماد به نفس نداشته و خود را باور ندارند وبرای خود ارزشی قایل نیستند. این افراد اندیشه‌های بیمارگونه دارند و ارتباط درستی با انسان‌ها ندارند و منزوی هستند و روحیه خوبی ندارند و از جمع فرار می‌کنند. این دسته از انسان‌ها، انسان های ناامید و بی انگیزه هستند و هیچ چیز آنان را شادمان نکرده یا کمتر چیزی، آنها را خوشحال می‌کند و انگیزه ای برای انجام کارها ندارند. ممکن است که در میان شما داوطلبان عزیز هم کسانی با این خصوصیات وجود داشته باشند.     دسته دیگر، انسان متحول شده هستند.  این افراد در کمال هشیاری زندگی می‌کند. هر لحظه، متوجه حضور خود در جهان هستند و در دنیایی از خودآگاهی و اشراف و بصیرت لحظه به لحظه خود زندگی می‌کنند. این دسته از انسان‌ها، انسان های باانگیزه و شادی هستند و از همه زیبایی‌های زندگی لذت می‌برند. در میان داوطلبان عزیز هم کسانی هستند که چنین ویژگی‌هایی دارند. مهم نیست که تا به حال جزو گروه اول بوده‌اید؛ مهم این است که از همین الان برای یک زندگی بهتر و همین طور شرکت موفق در یک آزمون عالی، همه زیبایی‌های زندگی و درونتان را ببینید و به آن ارج نهید و به خودتان توجه کنید و احترام بگذارید و برای رسیدن به خواسته‌های معقول خود با دل و جان تلاش کنید.

 تغییر کنید

وقتی انسان رو به جلو حرکت کند و در یک شرایط خاص توقف نداشته و به قول معروف درجا نزند و به شکل مثبت تغییر کند، این رفتارها تاثیرات مثبتی بر وجود و انگیزه او خواهد گذاشت. برای اینکه فراموش نکنیم هر لحظه سیگنال مثبتی به ضمیر ناخودآگاه بدهیم تا باور جدید در ما ایجاد کند و هشیاری‌مان مرتب به ما گوشزد شود، از این اصل استفاده کنید. در دنیای خود نشانه‌هایی تعبیه کنید که این نشانه‌ها هر لحظه به ما فریاد یادآوری بزنند که: «آری، تو دیگر آدم سابق نیستی و تو انسان زیبای دیگر شده‌ای.»تمام الگوهای رفتاری خود را به نحو بهتری تغییر دهید و برای خود نشانه‌هایی ایجاد کنید که همچون علایم راهنمایی هر لحظه مسیر زندگی شما را اصلاح کنند و به شما یادآور شوند که آری شما انسان زیبای دیگری شده‌اید؛ مثلاً اگر ساعت را به دست چپ می‌بندید، این بار آن را به دست راست ببندید، یا در دکوراسیون خانه تغییر ایجاد کنید. احساس تغییر مثبت، به شما انگیزه کافی خواهد داد تا شما با نشاط و روحیه زیاد به کارهای خود بپردازید و کمتر خسته شوید. به عنوان یک کنکوری، اگر دانش‌آموز کوشا و درس خوانی بوده‌اید، به خود مدام گوشزد کنید که همچنان به صورت عالی به پیش خواهید رفت، و اگر داوطلبی کمتر کوشا هستید به خود بگویید که تغییر کرده و انسان دیگری با قابلیت‌ها و توانمندی‌های جدید گشته‌اید. مطمین باشید که این برداشت از خودتان به شما کمک خواهد کرد که انگیزه‌ای دو چندان برای درس خواندن و موفقیت کسب کنید.

احساس قدرت کنید و خود را بستایید

هر تصور و ذهنیتی که از خودتان داشته باشید، مطمین باشید که بر شما، شخصیت و نیز شرایط زندگی‌تان تاثیر خواهد گذاشت؛ پس سعی کنید که در هر لحظه، احساس خودشایستگی کنید و خود را باور کنید تا خود را زیبا ببینید. انسان‌های دیگر در شما آن را می‌بینند که شما در خود می‌بینید؛ پس اگر می‌خواهید متوجه شوید که دیگران، چه احساسی نسبت به شما دارند، کافی است که ببینید شما نسبت به خودتان چه احساسی دارید. مطمین باشید که دیگران هم همین احساس را نسبت به شما خواهند داشت. اصل خود شایستگی از اصول مهم اعتماد به نفس است؛ پس آن را با تمام وجود احساس کنید و همیشه در زندگی خود، آن را به کار گیرید.

مسؤولیت‌پذیر باشید

یکی از ویژگی‌های انسان‌های با روحیه آن است که همواره در مقابل دیگران و مسایل آنها احساس مسؤولیت می‌کنند. مسؤول بودن باعث می شود تا شما احساس بهتری نسبت به خود و زندگی‌تان داشته باشید، و این احساس بهتر، باعث ایجاد انگیزه و کار بیشتر خواهد شد. هر چه که در زندگی شما پیش می‌آید به خود بقبولانید که مسؤول آن خود شما هستید. شکست‌های خود را بپذیرید و درصدد رفع آنها برآیید و به خود بگویید که هیچ فردی جز خودم در پیش آمدن این شرایط مقصر نبوده است، و این من هستم که می‌توانم همه چیز را تغییر دهم.

بیش از حد توانتان کار نکنید

همه ما با سخت‌کوشی، خواهان تامین خواسته‌هایمان هستیم، اما مهم این است که تعادل را در زندگی خود حفظ کنیم.‌ اگر برای شما کنکور فعلاً مهم‌ترین اصل و هدف زندگی است، بهتر است که جایگاه همه چیز  را در زندگی خود تا روز  برگزاری کنکور با این اولویت تنظیم کنید؛ با این همه، به خاطر داشته باشید که هر انسانی، توان خاصی دارد و اگر بیش از حد به خود فشار وارد آورد، ممکن است که زود خسته شده و از پا درآید، و خستگی، یکی از دشمنان اصلی نشاط و شادابی است. خستگی باعث می‌شود تا یادگیری شما به صورت کامل انجام نگیرد یا مجبور باشید که زمان زیادی را برای یادگیری مطالب صرف کنید؛ پس خودتان و خصوصیات جسمی و روحی خودتان را بشناسید و بیش از حد توانتان کار نکنید. مهم نیست که دوستان، همکلاسی‌ها یا فامیل‌های شما چقدر کار می‌کنند؛ مهم این است که شما چقدر توان دارید و چقدر از این توان به صورت بهینه استفاده می‌کنید.

ورزش کنید

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و انجام قدری فعالیت بدنی روزانه، از پیاده روی آرام گرفته یا حتی کار بیرون، فشار و اضطراب را تخفیف می‌دهد و روحیه را شاداب نگه می‌دارد.‌ ورزش و تمرینات بدنی، افراد را از احساس برتری طلبی، رها می‌کند و توانایی‌های سرکوب شده ذهن آنها را ترقی می‌دهد. همین امر به جلوگیری از افسردگی منجر می‌شود. برای اشخاص متفاوت، ورزش‌های مناسب آنها وجود دارد. در این میان، تمرینات کششی و یوگا برای تخفیف فشار بسیار مناسبند؛ البته ورزش کردن بیرون از منزل فواید مضاعفی دارد؛ برای مثال، نور آفتاب در بهبود روحیه و تخفیف افسردگی مفید است. همچنین دیدن افراد همسال و گپ و گفت با آنها می‌تواند در شادابی و نشاط شما مؤثر باشد؛ پس ورزش را فراموش نکنید؛ حتی اگر برای یک ربع ساعت هم باشد.

خوردن چه غذاهایی باعث نشاط می شود؟

برخی از غذاها حس شادمانی و نشاط را برمی­انگیزد. رمز این غذاها در داشتن موادی مثل چربی امگا ۳، فولیک اسید، سلنیوم و ویتامین ب ۱۲ است.
شیر: شیر، سرشار از تریپتوفان‌و آمینو اسید است که مغز برای ساختن سرتونین‌به آنها احتیاج دارد. سرتونین، یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و موجب خوشحالی و آرامش ما می‌گردد. داروهای ضد افسردگی هم به همین نحو عمل کرده و سرتونین مغز را ذخیره می‌کنند. شیر که حاوی آنتی اکسیدان، ویتامین دی و ویتامین ب ۱۲ است، مانع ایجاد استرس و پیری می‌شود؛ پس روزانه یک لیوان شیر بنوشید که هم باعث نشاط بیشتر می‌شود و هم برای استخوان‌ها مفید است؛ فقط توجه داشته باشید که بهتر است شیرکم چرب باشد.
شکلات: شکلات، خوراکی مورد علاقه خیلی از ماست. شکلات، بخصوص شکلات تلخ، سطح سرتونین و دوپامین‌را در مغز افزایش می‌دهد. شکلات حاوی آنادامین نیز است. این نوع ماده شیمیایی در مغز باعث بهبود حال عمومی فرد شده و حس شادی را ایجاد می‌کند. دانشمندان معتقدند که مواد شیمیایی دیگری که در شکلات وجود دارند موجب می‌شوند که آنادامین برای مدت بیشتری در مغز باقی بماند و باعث افزایش و تقویت اثرات مثبت آن روی فرد شود. شکر موجود در شکلات هم هورمون دیگری به نام اندورفین‌ را در بدن افزایش می‌دهد که موجب شادی و کاهش استرس می‌شود؛ البته بهتر است که در خوردن آن زیاده روی نکنیم.
کربوهیدرات‌ها: موادی مثل برنج، نان، ذرت، رشته و پاستا، به دلیل داشتن کربوهیدرات، سبب افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند و احساس آرامش را در فرد ایجاد می‌کنند؛ البته برای جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون باید در انتخاب کربوهیدرات‌ها دقت کرد. کربوهیدرات‌هایی مثل نان‌های سبوس‌دار، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار و سبزیجات، چون سطح قند خون را ثابت نگه می‌دارند و سبب افزایش آن نمی‌شوند‌، سالم‌ترند؛ در ضمن  آهسته‌تر هضم می‌شوند و ما برای مدت بیشتری احساس سیری می‌کنیم.
ماهی های چرب مثل سالمون و ساردین و سرخو: این غذاها سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ هستند که می‌توانند حالت نشاط را در ما ایجاد کنند. یک تحقیق در فنلاند نشان داده است که افرادی که ماهی بیشتری مصرف می‌کنند کمتر دچار افسردگی می‌شوند؛ حتی از مقدار زیاد امگا ۳ برای درمان افسردگی  استفاده می‌شود. بیشتر ماهی‌ها دارای ویتامین ب ۶ و ب ۱۲ نیز هستند که موجب تولید سرتونین می‌شوند. غذاهای سرشار از امگا ۳ نه تنها موجب شادی می‌شوند، بلکه برای سلامتی مغز و قلب هم مفید هستند.
موز: موز حاوی تریپتوفان است؛ پروتیینی که در بدن به سرتونین تبدیل می‌شود. کربوهیدرات موجود در مغز نیز باعث افزایش انرژی شده و پتاسیم آن از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند.
سبزیجات:اسفناج، سرشار از یکی از انواع ویتامین‌های گروه ب به نام فولات یا  فولیک اسید‌ است که سطح سروتونین خون را در حد معینی نگه می‌دارد و باعث  بهتر شدن روحیه فرد می‌شود. کلم بروکلی یکی دیگر از سبزیجات سرشار از ویتامین ب (فولیک اسید) است که با استرس مبارزه می‌کند؛ علاوه بر اینها، کلم بروکلی به عنوان غذای ضد سرطان شناخته شده است. گل کلم نیز که حاوی مقدار زیادی ویتامین ث است، از کاهش دوپامین که نشاط آور است، جلوگیری می‌کند.
لوبیا و دانه سویا: این مواد دارای مقدار زیادی فیبر قابل حل، اسید فولیک و امگا ۳ هستند؛ سه ماده‌ای که در ایجاد حس نشاط در انسان، بسیار مؤثر شناخته شده‌اند.
آجیل: آجیل‌ها مثل گردو، سرشار از پروتیین، مواد معدنی بخصوص سلنیوم و چربی امگا ۳  و همچنین دارای ویتامین ای وآنتی اکسیدان برای مقابله با استرس هستند. قابل توجه دانش‌آموزان کنکوری! آجیل موجب تقویت کارکرد مغز نیز می‌شود.
قهوه: یک تحقیق در برزیل نشان داده است کسانی که روزانه یک لیوان قهوه با شیر می‌نوشند، کمتر دچار افسردگی می‌شوند. کافیین به عنوان یکی از معروف‌ترین مواد نشاط آور شناخته شده است. قهوه، موجب افزایش انرژی، هوشیاری بیشتر و تقویت حافظه می‌شود، و البته در کنار این مزایا مضراتی نیز دارد. نوشیدن مقدار زیاد قهوه موجب تپش قلب و اضطراب و در نتیجه بی‌خوابی  می‌شود.
بستنی: و بالاخره خبر خوش اینکه بستنی جزو یکی از مواد نشاط‌آور شناخته شده است. یک مجموعه از محققان مغز و اعصاب در مؤسسه روان‌پزشکی لندن، از مغز افراد حین خوردن بستنی وانیلی اسکن گرفتند و  متوجه اثری فوری در بخش‌هایی از مغز (مثل قشر اوربیتو فرانتال‌) شدند که هنگام لذت بردن و شادی در انسان فعال می‌شوند. در نهایت، هر غذایی که خوشمزه باشد و فرد با آرامش آن را بخورد و از خوردن آن لذت ببرد، می‌تواند تولید اندورفین را در بدن تحریک کند و موجب شادی فرد شود. اندورفین، حس درد را نیز کاهش می‌دهد و به عنوان مسکن طبیعی در بدن عمل می‌کند؛ پس سعی کنیم همواره از غذایی که می‌خوریم، لذت ببریم. هر غذایی که خوشمزه باشد و فرد با آرامش آن را بخورد و از خوردن آن لذت ببرد، می تواند تولید اندورفین را در بدن تحریک کند و موجب شادی فرد شود

شادترین کشورهای جهان را بشناسید

کسانی که به دنبال شادی و خوشبختی بیشتر در زندگی هستند باید به شمال اروپا مهاجرت کنند، و تا می‌توانند از کشورهایی مانند مصر و کشورهای بحران‌زده منطقه یورو دوری کنند.براساس گزارش جهانی، دانمارک، نروژ، سوئیس، هلند و سوئد شاد‌ترین کشورهای جهان هستند. این مطالعه برروی ۱۵۶ کشور جهان انجام گرفته و براساس آن کشورهای روآندا، بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، بنین و توگو غمگین‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌روند.رتبه ایالات متحده در میان کشورهای شاد جهان هفده است،‌اما این کشور هنوز پشت سر کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، امارات و مکزیک قرار دارد. همچنین رتبه بریتانیا ۲۲،‌آلمان ۲۶ و چین ۹۳ اعلام شده‌است. براساس این گزارش ۱۰ کشور شاد جهان به ترتیب عبارتند از دانمارک، نروژ، سوئیس،‌ هلند، سوئد، کانادا، فنلاند، اطریش،‌ ایسلند و استرالیا. با وجود اینکه زمین طی ۵ سال گذشته به مکانی شاد‌تر و بخشنده‌تر تبدیل شده‌است، مشکلات سیاسی و اقتصادی درصد زیادی از میزان خوشی را در برخی از کشورها کاهش داده‌است.رتبه کشورهایی مانند ایتالیا، یونان، پرتغال و اسپانیا به دلیل تاثیر بحران‌های منطقه یورو تا حد قابل توجهی کاهش یافته درحالی که مصر، میانمار و عربستان تحت تاثیر شدید رویداد‌های سیاسی و اغتشاشات مدنی قرار گرفته‌اند. بیشترین میزان رکود شادی به کشور مصر اختصاص یافته‌است. بزرگترین عامل از بین رفتن شادی در کشورها کاهش احساس آزادی برای تصمیم‌گیری درباره رویداد‌های زندگی در میان انسان‌ها است. کشورهایی که درتلاش برای افزایش شادی مردمان خود هستند باید بودجه زیادی را صرف درمان بیماری‌های روانی کنند، که یکی از بزرگترین موانع در مسیر ارتقا شادی در میان انسان‌ها است. به گفته این گزارش، انسان‌ها می‌توانند به دلایل مختلفی از جمله فقر، بیکاری، شکست‌های خانوادگی و بیماری‌های روانی غمگین شوند،‌اما در یک جامعه میانگین، بیماری‌های روانی مضمن یکی از اثرگذارترین عوامل ناشاد بودن افراد است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها