شهریه ی دانشگاه های آزاد ، پردیس ، غیر انتفاعی ، پیام نور هر سال درصدی افزایش داره و نرخ جدید اعلام میشه . بچه ها برای این که انتخاب رشته و دانشگاه انجام بدن نیاز دارن بدونن شهریه ی هر دانشگاه چقدره ؟ آیا خانواده از عهده ی تهیه ی این شهریه بر میاد یانه؟
شهریه ی دانشگاه
شهریه ی دانشگاه یه مشکل اساسی سر راه بچه هایی هست که می خوان ادامه تحصیل بدهند. هر چند من اعتقاد دارم دانش آموزی که وارد دانشگاه میشه باید تلاش کنه لااقل قسمتی از شهریه ی دانشگاه رو خودش بده، باید وارد بازار کسب و کار بشه . کاری که همه جای دنیا انجام می شه . دانشجویان کارهای نیمه وقت دارن . در رستوران ها، مغازه ها ، هتل ها و… اما اینجا تو ایران هنوز این اصل درست جا نیافتاده.

شهریه ی دانشگاه:

در این مقاله آخرین نرخ شهریه ی هر دانشگاه رو براتون می نویسم. البته هر سال بین 10 تا 25 درصد به این شهریه ها اضافه می شود.

شهریه ی دانشگاه آزاد :

شهریه ی دوره ی کاردانی رشته های علوم انسانی و فنی و مهندسی در حدود ترمی یک و نیم میلیون تومان و کاردانی رشته های علوم پزشکی ، در حدود ترمی سه میلیون تومان می باشد. شهریه ی دوره های کارشناسی علوم پایه ، علوم انسانی در حدود ترمی دو میلیون تومان و کارشناسی فنی و مهندسی هر ترم در حدود دو نیم میلیون تومان می باشد. شهریه دوره های هنر هم بین دو تا دونیم میلیون می باشد. اما شهریه ی دانشگاه آزاد در دوره های لیسانس علوم پزشکی در حدود ترمی پنج میلیون می باشد. در دوره های کارشناسی ارشد علوم پایه و فنی مهندسی هر ترم در حدود سه و نیم میلیون و رشته های علوم پزشکی هر ترم در حدود شش و نیم میلیون است.  در دوره های دکترا ( پزشکی . دندانپزشکی . دارو ) در حدود ترمی هشت میلیون می باشد.

 شهریه ی دوره های ظرفیت مازاد دانشگاه آزاد :

برای رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی هر ترم 14 تا 18 میلیون تومان می باشد. برای رشته های پیراپزشکی مانند : پرستاری ، شنوایی سنجی و… هر ترم بین 6 تا 8 میلیون تومان می باشد. برای رشته های علوم انسانی هر ترم بین 4 تا 5 میلیون تومان و رشته های فنی بین 5 تا 6 میلیون تومان شهریه در نظر گرفته شده است. برای کارشناسی ارشد رشته های علوم پایه و انسانی هر ترم 5 تا 6 میلیون ، برای رشته های فنی مهندسی 6تا 7 میلیون و رشته های علوم پزشکی 7 تا 8 میلیون می باشد.

شهریه ی دانشگاه های پردیس:

شهریه ی دوره های پزشکی و دندانپزشکی ترمی بین 14 تا 18 میلیون و رشته ی داروسازی و رشته های پیراپزشکی ، ترمی 6 تا 8 میلیون می باشد. شهریه هی دوره های کارشناسی علوم انسانی ، فنی و مهندسی هر ترم در حدود 5 تا 6 میلیون تومان می باشد. شهریه ی دوره های کارشناسی ارشد ترمی 6 تا 8 میلیون می باشد.

 شهریه ی دانشگاه پیام نور :

شهریه ی دوره های کارشناسی علوم انسانی هر ترم در حدود یک میلیون تومان و رشته های فنی و مهندسی در حدود یک و نیم میلیون تومان می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد ، برای رشته های علوم پایه و علوم انسانی در حدود ترمی دومیلیون و رشته های فنی و مهندسی تا سه و نیم میلیون، شهریه یک ترم خواهد بود. دانشگاه پیام نور برای دوره ی دکترا در حدود ترمی 7 میلیون شهریه دریافت می کند.

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی :

شهریه ی دانشگاه غیر انتفاعی ، مبلغی بیشتر از دانشگاه پیام نور و عموما کمتر از دانشگاه آزاد می باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها