مقالات

مثبت اندیش باش

مثبت اندیش باش ، افکار منفی را دور بریز ! حتما نتیجه می گیری. چون داری تلاش می کنی ، ممکنه طول بکشه ، اما حتما درست میشه.
مثبت اندیش باش
«اصلاً اين چه وضعيه؟ چرا اين طوري مي‌شه؟ چرا با اينکه اين همه درس خوندم بازم نتونستم نمره خوبي در آزمون بگيرم؟ نکنه شيوه خوندنم ايراد داشته؟ نکنه کنکورم همين طوري بشه؟» و هزاران فکر منفي ديگر که در عرض چند دقيقه توانست افکار ش را درهم بريزد. هر چه به کنکور نزديک مي‌شويم، افکار مختلف، ذهن بعضي از کنکوري‌ها را به هم مي‌ريزد.

مثبت اندیش باش ، افکار منفی را دور بریز، تو می تونی

اين مساله، بخصوص الان که بسياري از کنکوري‌هاي عزيز در حال تست زني سرعتي به شيوه آزمون يا مشغول گذراندن آزمون‌هاي آزمايشي هستند، بيشتر احساس مي‌شود. احساس منفي و نگراني درباره کنکور، ممکن است که به صورت کم يا زياد بر عملکرد شما کنکوري‌هاي عزيز تاثير بگذارد و علاوه بر اينکه وقت شما را بگيرد، باعث کاهش يادگيري‌تان شود. به همين دليل در اين مقاله قصد داريم تا راهکارهايي را به شما ارايه دهيم که با اين افکار منفي و احساس آزار دهنده مقابله کنيد و سرحال و با انرژي تا کنکور بخوبي برنامه مطالعاتي خود را ادامه دهيد.از جمله اين راهکارها مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

انجام چه کاری در اين شرايط جواب می دهد؟ مثبت اندیش باش

حتي زماني که احساس مي‌کنيد هيچ کاري از دستتان بر نمي‌آيد، به دقت فکر کنيد؛ مطميناً يک راه پيدا مي‌کنيد که به شما کمک کند. همين موضوع هم جاي بسي خوشحالي دارد. حال چگونه مي‌توانيد آن را به کار بنديد و ارتقا دهيد؟ با مطرح کردن اين سؤال، خودتان را از دايره منفي‌گرايي‌هايي نظير «واقعاً نااميد کننده است»، نجات داده‌ايد و مي‌توانيد روي نکات مثبت تمرکز کنيد. به اين طريق، شما راهي را پيدا کرده‌ايد که بتوانيد از نااميدي‌ها نجات پيدا کنيد. يادتان باشد که تا روز آخر مانده به کنکور، وقت داريد تا با انجام برخي از کارها، مثلاً تست زني بيشتر، مرور مجدد مطالبي که در آنها ضعيف هستيد و اشکال داريد و … به بهتر شدن وضعيتتان در کنکور کمک کنيد.

هر کاری را که با موفقيت انجام داده‌ايد، يادداشت کنيد مثبت اندیش باش

يکي از کارهايي که مي‌توانيد انجام دهيد اين است که روي پيشرفت‌ها و کارهايي که تاکنون در جهت آمادگي براي کنکور داشته‌ايد، فکر کنيد و فعاليت‌ها و کارهايي را که کرده‌ايد، تحسين کنيد؛ حتي اگر از نگاه شما يا ديگران جزيي باشد. بايد بدانيد که اين تلاش حتماً کمک مؤثري براي شما خواهد بود. نگاهي به برنامه خود بيندازيد و فقط روي نقاط مثبت تمرکز کنيد؛ اينکه از زمان شروع به مطالعه، هر درس را چقدر مطالعه کرده، چقدر مرور داشته و چه مطالب جديدي ياد گرفته‌ايد. به خاطر داشته باشيد که فقط و فقط به نکات مثبت کار و تلاشتان در طي آمادگي براي کنکور و پيشرفت‌هايتان تمرکز کنيد و مجالي براي بروز افکار منفي نگذاريد. در روزهاي باقي مانده تا کنکور، به طور روزانه، اين کار را انجام دهيد تا اگر در آزمون‌ها يا تست زني دچار مشکل شديد روحيه شما آسيب نبيند و براي ادامه کار، انرژي داشته باشيد.

روی عملی کردن آرزوهای خود تمرکز کنيد مثبت اندیش باش

گاهي چنان غرق مطالعه و مسايل مربوط به کنکور مي‌شويم که يادمان مي‌رود هدف اصلي از شرکت در آن چيست. به همين دليل هم با کمترين موضوعي، دچار نااميدي و ياس مي‌شويم. به جاي اينکه يک آزمون يا به ياد نياوردن يک مبحث درسي، شما را به هم ريخته و نااميد کند، هدف اصلي‌تان را در ذهن خود تجسم کنيد و با خود بگوييد که انتظار داريد چه اتفاق متفاوتي رخ دهد. روي هدفتان تمرکز کنيد و بدون اينکه به افکار منفي در ذهنتان مجال جولان دهيد، با انرژي ادامه دهيد.

به راه حل‌های ساده فکر کنيد مثبت اندیش باش

به جاي اينکه با صحبت منفي ديگران يا يک آزمون نه چندان خوب که داده‌ايد و يا چند تست منفي که زده‌ايد، دچار ناراحتي و اضطراب شويد، براي اينکه در مدت باقي مانده انرژي خود را حفظ کرده و با توان عالي به پيش برويد، به راه حل‌هاي ساده براي جبران مشکل خود فکر کنيد. چند راه حل براي خود بنويسيد و آن وقت بهترين اين راه حل‌ها را انتخاب کنيد؛ مثلاً شما به عنوان داوطلب گروه آزمايشي علوم انساني، پس از زدن تست‌هاي آمار و با وجود اينکه قبلاً درس آمار را بخوبي مطالعه کرده‌ايد در آزموني که از خود گرفته‌ايد، نتوانسته‌ايد بخوبي به تست‌هاي درس آمار و رياضي پاسخ دهيد. به جاي استرس و نگراني سعي کنيد به اين سؤال پاسخ دهيد که چه کاري بايد انجام دهيد. براي پاسخ به اين سؤال، چند راه حل را در نظر بگيريد؛ مثلاً در مدت باقي‌مانده، در اين درس، تست‌هاي بيشتري بزنيد و به طور گسترده‌اي رفع اشکال کنيد؛ يا اينکه تصميم بگيريد مباحثي را که در آنها اشتباهات زيادي داريد، به طور کلي از تست زني در کنکور حذف کنيد. تنها دانستن اين مطلب که شما مي‌توانيد راه حل‌هاي متفاوتي را پيشِ رويتان بشماريد، به شما کمک مي‌کند که احساس بهتري پيدا کنيد.

اهل عمل باشيد مثبت اندیش باش

بساري از داوطلبان عزيز، وقتي يک يا چند بار در آزمون‌هاي آزمايشي يا تست‌زني نتيجه خوبي کسب نمي‌کنند، معمولاً شور و اشتياق اوليه خود را از دست مي‌دهند و ديگر حتي تمايلي ندارند که به کنکور فکر کرده و درس بخوانند. اين موضوع، بخصوص الان که شما در اواخر راه هستيد، مي‌تواند بسيار آسيب‌زا باشد. به جاي نااميدي و استرس، به کارهايي که مي‌توانيد در اين مدت براي رفع مشکلتان انجام دهيد فکر کنيد. شما بيشتر مسير را پيموده‌ايد، و چه خوب وچه بد، مهم اين است که براي روزهاي باقي مانده يک تصميم خوب بگيريد و بدون اينکه اجازه دهيد مسايل کوچک، شما را خسته و ناراحت کند، دست به عمل بزنيد. منتظر چه هستيد؟ بلند شويد و از همين الان، درست است از همين الان، کارهايي را انجام دهيد که در کنکور شما تاثير مثبت داشته باشد. نگوييد: «زمان کمي دارم»؛ فقط به آنچه مي‌توانيد انجام دهيد فکر کنيد و همه آن کارها را با برنامه‌ريزي در زمان باقي مانده انجام دهيد. همين که تصميم به عمل کردن گرفتيد، احساس بهتري به سراغ شما خواهد آمد.
همان طور که توماس اديسون گفته است: «بسياري از افراد شکست خورده کساني هستند که متوجه نبوده‌اند تا چه اندازه به اهداف خود نزديک شده‌اند.» مساله ديگري که ممکن است اتفاق بيفتد، اين است که شما وقت زيادي را صرف نگراني مي‌کنيد. نگراني، يکي از بدترين راه‌هاي اتلاف انرژي است و اجازه نمي‌دهد که شما به سمت جلو حرکت کنيد. تنها کاري که بايد انجام دهيد، اين است که اهل عمل باشيد. زماني که مجدداً توانستيد به سمت جلو حرکت کنيد، آن وقت متوجه مي‌شويد که ديگر دليلي براي نگراني‌هايتان وجود ندارد.

نتيجه مثبت را تجسم کنيد مثبت اندیش باش

بيشتر آن وقتي را که مي‌خواهيد صرف نگراني، ترس و منفي بافي کنيد، صرف مثبت انديشي کنيد. اين درست همان چيزي است که شما بايد به آن برسيد. خودتان را ببينيد که کنکور را بخوبي پشت سر گذاشته و به آرزوها و اهدافتان رسيده‌ايد. روي اين کار وقت بگذاريد. اين امر به شما اميد مي‌دهد تا راهتان را با انرژي و با احساس مثبت ادامه دهيد.تاييدات مثبت را از ياد نبريد. وقتي به هدف خاصي مي‌رسيد، معمولاً جملات و عبارات مثبت را از افراد مختلف خواهيد شنيد. اين عبارت‌ها معمولاً کوتاه، قابل باور و مشخص است؛ پس بهتر است که اين جملات را بارها براي خودتان تکرار کنيد تا نوع ديگري از افکار دروني براي شما ايجاد شود. گام بعدي اين است که تمام اين تاييدات را با صداي بلند و با شور و شوق بگوييد. حواستان باشد که خواندن از روي جملات و کلمات مثبت بدون هيچ حسي، فايده‌اي ندارد.

مثبت باقی بمانيد مثبت اندیش باش

معمولاً موارد مختلف، به آن اندازه‌اي که آنها را در ابتداي کار مي‌بينيد، بد نيستند. گاهي اوقات چيزها بدتر از آنچه که هستند به نظر مي‌رسند؛ تنها به اين دليل که ما خودمان خسته هستيم و از نظر ذهني آمادگي نداريم. کمي استراحت و احساس اميد و انرژي، مي‌تواند اوضاع را عوض کند. يکي از ويژگي‌هاي افکار منفي، طولاني بودن و کامل شدن آنهاست. فکرهاي منفي اين قدر در ذهن باقي مي‌ماند و دنبال هم مي‌چرخد تا يک ماجراي تلخ و منفي بزرگ در ذهن شکل بگيرد، اما از حالا به بعد، سعي کنيد که اين تمرين را انجام دهيد. فکرهاي شاد و مثبت را مانند يک فيلم طولاني و نشاط ‌انگيز دنبال کنيد. برخي از تجسم‌ها بسيار مفيد خواهد بود و بايد تا مي‌توانيد داستان را ادامه دهيد و بگذاريد که ساعت‌ها زمان شما را به خودش اختصاص دهد؛ در ضمن، خيلي بهتر است اگر اين داستان را درباره خودتان بسازيد و تصور کنيد که به هدف‌هايتان رسيده‌ايد. در مورد کنکور شما نيز مساله به همين سادگي است؛ فقط کافي است که مثبت فکر کنيد و مثبت باقي بمانيد تا انرژي‌هاي مثبت به شما کمک کنند تا مطالعات و دانسته‌هايتان براحتي در ذهنتان جاري شوند و شما موفق شويد. يادتان باشد که افکار مثبت مي‌تواند افکار منفي و در نتيجه استرس و اضطراب را از شما دور کند؛ پس مثبت باقي بمانيد.

زياد فکر و خيال نکنيد مثبت اندیش باش

داشتن کمي استرس براي داوطلبان طبيعي است و مي‌تواند خلاقيت را در آنها ايجاد کند و موجب افزايش کارايي در امور تحصيلي‌شان شود. اضطراب هنگامي نگران کننده است که در عملکرد شما تاثير منفي داشته باشد، و البته مرز بين اضطراب طبيعي و غيرطبيعي بايد شناسايي و اضطراب منفي رفع شود.نکته ديگري که بايد حتماً به آن توجه داشته باشيد، اين است که سعي کنيد زياد به کنکور و نتيجه آن فکر نکنيد. شما سعي و تلاش خود را کرده‌ايد و نتيجه و شرايط تحصيلي آينده شما به جز اين، به شرايط ديگري، مانند ميزان آمادگي داوطلبان، سطح سؤالات و … بستگي دارد. آيا تا به حال به اين موضوع فکر کرده‌ايد که گاهي از نظر شما شرايط خيلي نااميد کننده است، اما بعد اتفاقات خوبي مي‌افتد که شما اصلاً تصورش را هم نمي‌کرديد يا اصلاً روند امور آن چنان مي‌شود که کلاً با تصورات شما فرق مي‌کند؟ در مورد کنکور هم همين طور است. کمي مثبت انديش باشيد و با خود بگوييد: «ممکن است که اصلاً از قسمت‌هايي که من ضعف دارم سؤال نيايد» يا اينکه: «سطح سؤالات براي همه سخت باشد و براي من راحت» و ….

شادابی تان را حفظ کنيد مثبت اندیش باش

آرامش با شادابي ارتباط مستقيم دارد. آن قدر حجم کار خود را زياد نکنيد و به خود سخت نگيريد که هرچه به کنکور نزديک‌تر شويد، خستگي و بي‌حوصلگي، شما را فراگيرد. بايد آن قدر سرحال و شاداب باشيد که وقتي به روز برگزاري کنکور مي‌رسيد، با روحيه‌اي آماده سر جلسه حاضر شويد. براي سرحالي و شادابي، رعايت چند نکته لازم است: اول نظم، دوم ورزش و نرمش که حتماً بايد هر روز انجام شود. هر قدر که برايتان امکان پذير است، بخصوص اول صبح، حرکات ورزشي انجام دهيد. اين توصيه را براي روز کنکور هم فراموش نکنيد، و سوم تغذيه مناسب و چهارم و مهم تر از همه، داشتن تفکر و انرژي مثبت.

تنظيم ساعت بيولوژيک مثبت اندیش باش

حالات بدني افراد برحسب عادت در ساعات مختلف متفاوت است. کسي که عادت دارد بعد از ظهرها دو ساعت بخوابد، اگر يک روز براي خوابيدن فرصت پيدا نکند، احساس خمودگي و کسالت پيدا مي‌کند. کسي که عادت دارد در ساعات معيني مطالعه کند، در صورتي که بخواهد به اجبار اين ساعات را تغيير دهد، نتيجه کمتري از مطالعه‌اش خواهد گرفت.بسياري از داوطلبان، ممکن است که به دليل نزديک شدن به کنکور، بيش از توان و انرژي خود از خود و مغزشان کار کشيده و ساعات زيادي را صرف مطالعه کنند. اين موضوع در کنار تحرک نداشتن، باعث مي‌شود تا احساسات منفي هم به دليل خستگي به سراغ داوطلبان بيايد. به اين موضوع توجه داشته باشيد که بازدهي خوب، هميشه نتيجه يک مغز آماده و به دور از خستگي است؛ پس ساعت‌هاي خواب و بيداري خود را تنظيم کنيد. همچنين خوب بخوابيد و اوقاتي را براي استراحت خود در نظر بگيريد تا دچار استرس و اضطراب کمتري شويد.

یاد خدا، آرامش بخش دل‌ها مثبت اندیش باش

به عنوان مهم‌ترين موضوع در اينجا بايد اشاره کنيم که تمام جريان امور دنيا در مسير خواست خدا در حرکتند و ما نيز جزيي از اين جريان هستيم. شما تلاش خود را بکنيد و اجازه ندهيد که موضوعات کوچک و سطحي، باعث نااميدي‌تان گردد؛ سپس به خدا توکل کنيد و از او بخواهيد تا بهترين‌ها را براي شما مقدر کند. هميشه بهترين‌ها، آنهايي نيستند که ما يا اطرافيانمان فکر مي‌کنيم. گاهي بهترين بودن يک موضوع، بعد از گذشت سال‌ها براي افراد مشخص مي‌شود؛ بنابراين، با قلبي آکنده از ايمان به خدا، فقط تلاش کنيد و نتيجه را به او واگذار نماييد.

نگران نباش خدا دوستت داره مثبت اندیش باش

نگران نباش خدا دوستت داره چون تو رو آفریده . چون از روح خودش درون تو دمیده . چون تو بهترین آفریده ی خدا هستی.وقتی مطمئن باشی یکی دوستت داره ، خیالت راحت می شه!الان هم خیالت راحت ، هر اشتباهی هم کرده باشی خدا دوستت داره و حمایتت می کنه.خیالت راحت !خودت باش!نگران نباش خدا دوستت داره.وقتی عشق و دوست داشتن بزرگترین قدرت عالم رو همراه خودت داری، نگران نباش!سعی کن با قدرت ادامه بدی!به جای اینکه مدام بگی ” من فکر می کنم…..”بگو “من یقین دارم”من یقین دارم خدا دوستم داره!من یقین دارم موفق می شم.من یقین دارم به اهدافم میرسم.من یقین دارم روزهای خوبی در انتظار منه !من یقین دارم….چون تلاش کردم ، تلاش می کنم و خدا هم همیشه همراه من است.چون خدا شما رو دوست داره پس آرزوهاتون رو شجاعانه از خدا بخواهید. خدا دوستت داره !چون تو رو آفریده،قسمتی از روح خودش رو بهت داده ،پس نگران نباش!دوستت داره و تو این روزها هم پشتت هست.از طرفی ،تو توسط خدای بزرگ به وجود اومدی،اونی که قدرتش خیلی زیاده، تو زندگی وقتی می خوای ببینی وسیله ای که داری خوب کار می کنه یا نه؟ه کارخانه ی سازنده اش دقت می کنی ، به کشور سازنده اش دقت می کنی. خیالت راحت می شه که خوبه!!خیالت راحت! تو هم ساخته ی بهترین کارخانه ی عالم هستی.پس خیالت راحت ، خیلی خوب و کم نقص ساخته شدی.تو این روزا، فقط آروم باش ، به خدا توکل کن ، و باور کن در حد خودت بهترین نتیجه رو می گیری!

از گذشته فقط درس بگیر و از آن جدا شو

اینکه نباید در افکار منفی دست و پا زد و  به خود انرژی منفی داد؛ زیرا چسبیدن به گذشته دردآور دور یا نزدیک، تنها خود ما را آزار می‌دهد و متاسفانه لذت زمان حال را هم از ما می­گیرد.دانش­­ آموزی که هدفش کسب یک رتبۀ خوب و پذیرش در رشته و دانشگاهی ایده‌آل است، نباید با کسب یک یا چند نمره بد یا نتیجه خارج از انتظار در آزمون آزمایشی، به این نتایج منفی بچسبد و حال را نادیده بگیرد. او باید بپذیرد که هیچ وقت برای بهره‌مند شدن دیر نیست و کلید موفقیت در این است که از همین حالا شروع کند، و برای شروع هم لازم است که قدم‌های کوچک بردارد.
گاه نیز  مشکلات ریز و درشت باعث می­شود که یک” اما” در آخر  تاییدتان باشد و همین” اما ” آغاز بهانه‌های کوچک و بزرگ می‌شود؛ اینکه همه در عدم موفقیت شما مقصر بوده‌اند به جز خودتان، و در نهایت نیز  قدم اول را که مهم­ترین قدم است، برنمی‌دارید.باید قبول کنید که خود شما مسؤول موفقیت یا  عدم موفقیت خودتان هستید و اگر تاکنون کوتاهی کرده یا مسیر اشتباه را طی نموده‌اید، با شجاعت بگویید: « اشتباه کردم» و برای تکرار نکردن اشتباهتان به بررسی دلایل شکست قبلی بپردازید و سپس برای آینده برنامه‌ریزی کنید؛ نه اینکه خود را همیشه آن قدر گرفتار تصور کنید که برای انجام کارهای “ضروری!” وقت نداشته باشید، اما حاضر باشید که برای محق دانستن و مظلوم نمایی، تا انتها مبارزه کنید! تغییر یک رویه و روش زندگی یا شیوۀ مطالعه، کار دشواری است، اما اگر هدف اصلی را تعیین و سپس اهداف کوچکتر را مشخص نمایید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید، می‌توانید انگیزه را در خودتان حفظ کنید و در نهایت به هدف اصلی برسید؛ برای مثال، دانش‌آموزی که می‌خواهد در آزمون سراسری رتبۀ خوبی کسب کند، بهتر است که امتحانات مدرسه یا آزمون‌های آزمایشی را به عنوان هداف کوچکتر در نظر بگیرد و تلاش کند که در هر آزمون، نتیجه‌ای  بهتر از آزمون قبلی کسب کند؛ در ضمن اگر در آزمونی نتیجه‌ای مناسب کسب نکرد، نا امید نشود؛ بلکه به دنبال دلایل نتیجه نامطلوب خود باشد و بعد از بررسی و تحلیل لازم، دیگر به گذشته و آنچه پیش آمده است، فکر نکند؛ یعنی در پایان روز و پیش از خواب، آنها را زمین بگذارد؛ به این ترتیب، تحت فشار قرار نمی­گیرد و می‌‌تواند صبح روز بعد، سرحال و قوی بیدار شود و قادر خواهد بود از عهده هر مساله و چالشی که برایش پیش ­می‌آید، برآید.

یه مشاور

یه مشاور از سال 1370تا به حال در زمینه ی آموزش و خدمات کمک آموزشی فعالیت داره. موسسات اوناد ، آرمان پوینده ، نام آوران که در زمینه ی خدمات کمک آموزشی ، مشاوره و تدریس فعالیت داشته و دارند جزو فعالیت ها ی ما می باشد. کنکور در جزیره ی کیش از سال 1384 تا 1396 با مدیریت و برنامه ریزی این مجموعه پیش رفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا