مقالات

مقایسه نکنیم

مقایسه نکنیم ، به وجود خودمان احترام بگذاریم .مقایسه باید در شرایط یکسان باشه . در صورتی که هیچ دو موجودی یکسان نیستند . زمانی که با خودمان می‌گوییم‌«همسر فلانی چه خریدهایی برایش کرده»، «ببین بچه فلانی چطور به او احترام می‌گذارد» و «مدرک تحصیلی فلانی را ببین» داریم موقعیت زندگی خودمان را با دیگران مقایسه می‌کنیم.
مقایسه نکنیم ، به وجود خودمان احترام بگذاریم
این مقایسه‌ها هم می‌تواند انرژی‌بخش باشد و ما را به سکوی پرتابی برای موفقیت ببرد و هم می‌تواند انرژی ما را کم کند و انگیزه‌مان را برای طرح هدف و رسیدن به آن خاموش کند. مقایسه‌کردن هم مانند منظم بودن، یک مهارت است که باید آن را آموخت. اگر مهارت مقایسه‌کردن در موقعیت درست را تا امروز کسب نکرده‌اید، هنوز دیر نشده است. همین امروز هم می‌توانید با تمرین و حساب کشیدن از افکارتان آن را به مجموعه توانایی‌هایتان اضافه کنید تا به جای اینکه فقط نتیجه مقایسه‌کردنتان احساس حسرت و اندوه باشد به درستی از آن استفاده کنید و بهره ببرید.

هر دو روی سکه مقایسه

مقایسه کردن، مانند در دست گرفتن سکه‌ای است که یک روی آن آرامش و امید است و روی دیگر آن اضطراب و ناامیدی. اگر آرامش در زندگی باشد تحرک و پویایی به آن می‌بخشد و اگر زندگی مضطرب باشد، باعث سکون و پَسرفت‌ می‌شود. اختیارات ما فراتر از تصورات ماست. می‌توانیم مهارت مقایسه‌کردن را در دست بگیریم و آن را تابع شرایط خود کنیم نه اینکه زندگی و رفتار ما از آن اثر بگیرد. ساده‌ترین مثالی که از مقایسه‌های مضطرب‌کننده می‌توان زد، زمانی است که انسان شرایط اقتصادی خودش را با افراد مرفه جامعه، با نگاهی از جنس کمبود و نداری، بسنجد اما اگر همین دو نوع سبک زندگی را فقط می‌دیدیم و مقایسه‌ای به‌کار نمی‌بردیم، دیگر اشیاء و وسایل زندگی دیگران، در چشم ما عظمتی نداشت. راه‌حل دوم نشان می‌دهد که می‌توان تفاوت‌ها را مشاهده کرد اما به آنها دل نبست و از سطحی بالاتر به آنها نگاه کرد. مثل این طرز فکر که می‌پرسد: آیا واقعا مال دنیا نعمت است؟ چیزی که از بین می‌رود و به همراه کسی به آن دنیا برده نمی‌شود.‌ مقدار اهمیتی که ما برای موضوعات مختلف قائل می‌شویم در احساس رضایت و نارضایتی ما نسبت به زندگی اثر گذار است.

راه‌حل اینجاست

مقایسه‌کردن، یک فعالیت ذهنی است که در اثر چارچوب مشخص‌نکردن برای ابعاد فکر، باعث می‌شود تا افکار شما یله و رها بتواند به هرجایی سرک بکشد، باورهای‌تان را نادیده بگیرد و نداشته‌های شما را به روی شما بیاورد. می‌توانید مانند روش‌های اخلاقی دیگر تغییر افکار را از تغییر رفتار شروع کنید؛ به‌عنوان مثال برای جلوگیری از مقایسه‌هایی که انرژی شما را کم می‌کنند، از چشم دوختن و نگاه‌های طولانی به داشته‌های دیگران خودداری کنید. راه پیشگیرانه دیگر این است که یک نشانه، مانند یک انگشتر ساده را در دست خود داشته باشید و با خودتان عهد کنید که تا زمانی که این انگشتر در دست شماست به فکرتان اجازه نخواهید داد تا به مقایسه شرایط خودتان با دیگران بپردازد و خارج از حریم داشته‌های شما پرواز کند.

به‌دنبال غصه نروید

اگر این روزها بیشتر از هر زمان دیگری ناراحت هستید، احساس افسردگی می‌کنید و یا موقعیت‌هایی که شخص خاصی کسب کرده است، باعث حسادت شما به او شده است، کمی تأمل کنید. شاید ریشه این رفتارهای شما در مقایسه نادرستی است که انجام می‌دهید. بزرگ جلوه‌کردن داشته‌های دیگران در مقابل داشته‌های زندگی شخصی شما یکی از دلایلی است که شما را به این شکل به زمین میخکوب کرده است. در روایتی از امام صادق(ع) آمده است: «بپرهیزید از اینکه از آنچه در دست مردم دنیاست چشم بدوزید‌که هرکس به آن چشم بدوزد؛ حزن او طولانی می‌شود و خشم او آرام نمی‌گیرد. و نعمت الهی را که نزد او است، کوچک می‌شمرد و در نتیجه سپاسگزاری او کاهش می‌یابد». این سخن از معصوم(ع) به روی انسان دریچه‌ای جدید از روشنایی تفکر در زندگی را می‌گشاید. حالا فکر کنید عامل به‌هم ریختگی این روزهای شما چیست؟ مدرکی که دوست شما گرفته و شما هنوز به آن نرسیده‌اید؟ ماشین جدید خانواده خواهرتان؟ مبلمان‌های خانم همسایه؟ یا سفر زیارتی همکارتان؟! سعی کنید زاویه نگاه‌تان را به سمت داشته‌های زندگی خودتان سوق بدهید. بسیاری از افراد آرزوی داشتن همین چیزهایی را دارند که شما آنها را نمی‌بینید.

تهدید را تبدیل به فرصت کنید

در مقایسه زندگی خود با زندگی‌های پایین‌تر، نعمت را می‌شناسید پس رسم ادب را به جای می‌آورید و شکر نعمت می‌کنید. بُعد دیگری که شما در زندگی‌تان حس می‌کنید این است که زندگی‌هایی با شرایطی سخت‌تر از زندگی شما وجود دارند و حتی قبل از این هم وجود داشته‌اند و از آن مشکلات عبور کرده‌اند، پس شما با میزان کمتری از مشکلات و امکانات بیشتر، می‌توانید راحت‌تر این قسمت را تحمل کنید. صبرکردن را آسان‌تر تجربه می‌کنید. زمانی که سربلند از این آزمون بیرون بیایید دیگران خواهند گفت که شما قدرت تحمل بالاتری نسبت به قبل پیدا کرده‌اید. بنابراین از تهدید وسواس‌گونه ذهن‌تان که مدام در حال مقایسه کردن است برای تربیت نفس خودتان فرصت بسازید.

خوشبخت شوید

شما با همین مهارت مقایسه می‌توانید حس مطبوع خوشبختی را لمس کنید. می‌توانید زندگی خودتان را با شرایط زندگی‌های افراد پایین‌تر از خودتان مقایسه کنید. با این کار آنچه دارید و نعمت‌های خداوند، بیشتر از قبل در چشم شما دیده می‌شوند. بیشتر از قبل شاکر خداوند می‌شوید و نعمت‌هایی را که در اختیار شما قرار داده است را بهتر درک می‌کنید. با خودتان فکر کنید شما ممکن بود همین اندازه از نعمت‌ها را هم نداشته باشید و در حسرت جزئی از داشته‌ها باشید که الان به‌راحتی آنها را دارید و حتی آنقدر این نعمت‌ها برای‌تان عادی شده است که گاهی به چشم‌تان نمی‌آید.

چطور مقايسه خود با ديگران را ترک کنيم؟

آگاه و هشيار باشيد

نمي‌توانيم انکار کنيم که مقايسه کردن، جزيي از طبيعت بشر است و گاهي هم مقايسه بدون آگاهي صورت مي‌پذيرد، اما ترک عادت مقايسه نياز به تمرين و ممارست بسيار دارد و بايد با آگاهي انجام شود؛ مثلاً، وقتي نمره‌هاي خودتان را با همکلاسي‌تان مقايسه مي‌کنيد،‌ کاري که بايد با آگاهي انجام بدهيد، اين است که قدري درنگ کرده و به خود يادآوري کنيد که «شايد مقايسه يک امر طبيعي باشد، اما درست و منطقي نيست» و آگاهانه هر بار که به سمت مقايسه کردن رفتيد، اين هشدار را به خود بدهيد.

منحصر به فرد بودن خود را بپذيريد

مهم­ترين گام براي احتراز از دام مقايسه، توجه به اين واقعيت است که ما از هر حيث در جهان منحصر به فرد هستيم و هيچ کس از نظر ظاهري و باطني با ما يکسان نيست. با درک اين حقيقت، به اين نکته واقف مي‌شويم که در انتخاب شيوۀ کار نبايد کورکورانه از ديگران تقليد کرد.يک داوطلب به جاي مقايسۀ خود با ديگران، بايد تلاش کند تا به حداکثر توانايي خود برسد و با چنين نگاهي درس بخواند که: «من تلاش خودم را مي‌کنم و مي‌خواهم به بيشترين ميزان آمادگي که مي‌توانم به آن دست پيدا کنم، برسم.»

روي شايستگي‌ها و ويژگي‌هاي مثبت خود متمرکز شويد

تنها در سايه اعتماد به نفس، مي‌توانيد شاد باشيد و پرداختن به نقاط ضعف، فقط با خود غصه به همراه دارد. اگر شما در رياضي ضعف داريد، شايد در ادبيات قوي باشيد يا در ورزش فوتبال گوي سبقت را از ساير دوستانتان برباييد.

اسفاده از تجربۀ زندگي افراد موفق

مي‌توانيد به زندگي افراد موفق و بزرگي که در تاريخ وجود دارند، سري بزنيد و ببينيد که آنها چطور توانسته‌اند با تاکيد بر عقايد و نظرات خود، پله‌هاي موفقيت را طي کنند. به اين نکته هم توجه کنيد که آنها با احساس تنهايي خود در عقايد و نظراتشان غلبه کرده‌اند؛ چون بسياري از ما، به خاطر اينکه ديگران افکار و عقايد ما را ندارند و احساس تنهايي مي‌کنيم، بي‌خيال افکارمان مي‌شويم و از آن مي­گذريم.

جملات دروني خود را اصلاح کنيد

يک قيچي برداريد و تمام جملات و افکار دروني را که دايم به شما سرکوب مي‌زند و باعث مقايسه کردن مي‌شود، اصلاح کنيد. اين جملات باعث مي‌شود که شما افراد ضعيف و ناتواني جلوه داده شويد. بعضي از وقت‌ها اطرافيانمان هم با استفاده از اين جملات در اين حس مقايسه نقش دارند؛ مثلاً، وقتي به ما مي‌گويند: چرا دوستت رتبه بهتري آورده است؟ اين چه رتبه‌اي است که آورده‌اي؟ از دختر عمو يا پسر عمويت ياد بگير، و … شما را دچار شک و ترديد مي‌کنند تا به نظرات ديگران بيشتر از خودتان توجه کنيد. روان‌شناسان معتقدند که خيلي از والدين ما در دوران کودکي با مقايسه کردن ما و ترور افکار و عقايدمان، ما را به خودمان بي‌اعتماد کرده‌اند؛ مثلاً، وقتي مي‌گويند که کاش تو مثل فلاني بودي! اين فکر را در کودک رشد مي‌دهند که والدينش از آن چه خودش است، راضي نيستند؛ آن وقت سعي مي­کند که شبيه ديگران باشد.

به کساني که شما را مقايسه مي‌کنند، توجه نکنيد

افرادي که دايم دست به مقايسه شما با ديگران مي‌زنند، مي­خواهند شما آن چه که هستيد نباشيد؛ بنابراين، حرف‌هاي آنان را گوش دهيد و ضعف‌هاي خودتان را شناسايي کنيد، اما جوّگير نشويد و بر احساس و فکر خود در مورد انجام کار درست، تاکيد کنيد. به افرادي که شما را با ديگران مقايسه مي‌کنند، يادآوري کنيد که شما با بقيه فرق داريد؛ چون شما ويژگي‌هاي خاص خودتان را داريد و ديگران هم ويژگي‌هاي خودشان را، و اصلاً قابل مقايسه با يکديگر نيستيد.

یه مشاور

یه مشاور از سال 1370تا به حال در زمینه ی آموزش و خدمات کمک آموزشی فعالیت داره. موسسات اوناد ، آرمان پوینده ، نام آوران که در زمینه ی خدمات کمک آموزشی ، مشاوره و تدریس فعالیت داشته و دارند جزو فعالیت ها ی ما می باشد. کنکور در جزیره ی کیش از سال 1384 تا 1396 با مدیریت و برنامه ریزی این مجموعه پیش رفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا