منابع کنکور زبان و آمادگی برای قبولی در رشته ی زبان های خارجه کمی با سایر رشته ها متفاوته. چون تعداد متقاضی کمتره پس ناشرین کمترین به این سمت اومدن .

 

کنکور منحصرا زبان به عنوان آزمون آزمایشی  هست که از همه گروه‌های آزمایشی میشه در اون شرکت کرد و به جز دروس  عمومی یک درس زبان تخصصی هم دارد. نحوه انتخاب رشته برای کنکور زبان  به نظر دانش آموزها   به نظر مبهم میاد و اطلاعات زیادی درباره اون ندارند .

منابع کنکور زبان

در دانشگاه سراسری دانش آموز ها می توانند علاوه بر رشته خودشون در  رشته زبان های خارجی ها به طور مستقل امتحان بدن و یا اینکه موقع ثبت نام اعلام کنند که فقط در رشته زبان شرکت می‌کنند و در درسهای اختصاصی امتحان نمی‌دهند.

اگر دانش آموزی فقط علاقه مند به  تحصیل در رشته زبان های خارجی باشه تصمیم درست و صحیحی گرفته..  اما معمولا   دانش آموزانی این انتخاب  را می کنند که فکر می کنند راحت ترین راه موفقیت در کنکور شرکت در آزمون منحصرا زبان  هست . دلیل آنها برای این انتخاب اینه که فقط دروس عمومی را امتحان می دهند و به همین خاطر زمان بیشتری دارند و حتما موفق می شوند ولی این کاملاً اشتباه است و شرکت در آزمون منحصرا زبان هیچ فایده ای برای  این دانش آموزان ایجاد نمی کند بلکه فقط ممکنه باعث بشه که این دانش آموز ها از امکان انتخاب رشته های دیگه محروم بشن.

گروه آزمایشی زبان های خارجی آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها هست است که به طور مستقل آزمون ورودی برگزار می کند و رشته هایی در مقاطع مختلف تحصیلی دارد.
گروه آزمایشی زبان‌های خارجی دارای چهار زیرگروه است  .دروس اختصاصی برای هر زیر گروه متفاوت هست. برای زیرگروه یک: زبان تخصصی انگلیسی ،برای زیر گروه دو :زبان تخصصی آلمانی ،برای زیر گروه سه: زبان تخصصی فرانسه، برای زیر گروه چهار :زبان خارجی. همچنین   دروس تخصصی برای هر رشته و هر زیر گروهی در کنکور زبان های خارجه ضریب متفاوت دارد.

  زیر گروه یک :

شامل رشته های تربیت دبیر زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی ،آموزش زبان انگلیسی، کارشناسی مترجمی خبر انگلیسی ،

زیر گروه دو :

رشته زبان آلمانی و مترجمی زبان آلمانی ،

زیر گروه سه :

رشته زبان فرانسه گرایش ادبی و  رشته زبان فرانسه گرایش مترجمی ،

زیر گروه چهار :

رشته های  زبان روسی ،زبان و ادبیات ارمنی، زبان و ادبیات اردو ،زبان ژاپنی ،زبان ایتالیایی ،زبان اسپانیایی ،زبان چینی و زبان ترکیه استانبولی  هستن.

منابع کنکور زبان و کتاب های لازم برای شرکت در کنکور زبان چیه

منابع کنکور رشته زبان  مثل  رشته های دیگر شامل منابع درسی و کمک درسی هست. منابع درسی شامل :ادبیات ،عربی ،معارف و زبان سال دهم یازدهم و دوازدهم هستند.

منابع کمک درسی کتاب های تست هستند که ما باید آنها را بر اساس اصول درست استفاده کنیم. در مرحله اول از تست های استاندارد کنکور سال های گذشته آزاد و سراسری شروع می کنیم، چون اگر به آنها تسلط پیدا کنیم حدوداً ۴۰ و ۷۰ درصد از کار را انجام دادیم. بهترین منبع برای استفاده از این تست ها کتاب های سازمان سنجش هست ولی چون خیلی مرتب دسته بندی نشدن کتاب آبی قلم چی هم کاربرد دارد.

در مرحله دوم از تست های آزاد و سراسری سوالات کنکور های آزمایشی که در ایران برگزار میشن استفاده می کنیم. بهتره به ترتیب اول سوالات آزمون سنجش و سوالات آزمون های گزینه دو و در آخر سوالات آزمون های قلم چی رو استفاده کنیم. معمولا سوالات سنجش و گزینه دو در کتاب های گاج سفید موجود هستند و سوالات آزمون های قلم چی در سی دی های همراه کتاب های قلم چی به چاپ می‌رسن. و در آخرین مرحله از تستهای تالیفی که در کتاب‌های مختلف وجود دارد استفاده می‌کنیم.

برای درس ادبیات باید کتابهای جداگانه طرح تهیه کنیم چون هر کتاب از انتشارات مختلف در مبحث خاصی از درس ادبیات قوی عمل کرده.

برای لغت املا و واژگان :نشر الگو ،

برای زبان فارسی و آرایه :نشر الگو و تخته سیاه و کلک معلم ،

برای تاریخ ادبیات :خود کتاب درسی به همراه اعلام ، ولی  اگر می‌خواهیم تمام تاریخ ادبیات در یک کتاب چاپ شده باشه کتاب تخته سیاه. ( تاریخ ادبیات در نظام جدید نقش کمرنگی داره)

برای قرابت معنایی :کتاب قرابت هامون سبطی از نشر دریافت و کلک معلم پیشنهاد های من برای درس ادبیات هستند.

برای درس دین و زندگی بهترین و مهمترین پیشنهاد من فقط و فقط استفاده از خود کتاب درسی هست .طوری که تمام آیات و روایات وعناوین و  تیترها و بیشتر بدانیم ها خونده بشن و به آنها تسلط پیدا کنیم. اگر لازم بود بعد از خوندن و تسلط  روی کتاب درسی کتاب گاج جامع و آیات و نکات و کتاب خیلی سبز پیشنهاد های خوبی هستند. کتاب گاج نقره ای و آیات و روایات نشر الگو هم  میتونن کاربردی باشن.

کتاب های کمک درسی درس عربی رو با توجه به سطح علمی خودتون انتخاب کنید .اگر سطح  علمی ضعیفی دارید و درس عربی را در آزمون‌های آزمایشی زیر ۴۵ درصد می زنید بهتر از لوح های فشرده عربی کنکور گاج استفاده کنید. اگر سطح قابل قبولی دارید کتاب میکرو گاج طوسی تالیف آقای علی فیلی و کتاب خیلی سبز عربی مناسب شما هست. کتاب ایاد فیلی یکی از منابع   خوب و کاربردی در سالهای گذشته شناخته شده.
برای درس زبان عمومی کتاب خیلی سبز جامع، کتاب خیلی سبز و کتاب مبتکران دکتر شهاب اناری به همراه کتاب انتشارات شبقره نوشته رضا کیاسالار گزینه های خوب و مفیدی محسوب میشن.

درباره درس زبان تخصصی:

کتاب زبان تخصصی انتشارات مبتکران نوشته شهاب اناری و کتاب زبان تخصصی انتشارات شبقره نوشته رضا کیاسالار منابع خیلی خوبی هستند. کنکور زبان منبع خاصی ندارد اما کتاب های زیادی هستند که تا حدی چارچوب سوالات کنکور زبان را پوشش می دهند .کتاب ۵۰۴ کتابی که سازمان سنجش معرفی کرده و قواعد ۴ ساله دبیرستان و پیش دانشگاهی را کامل در آن توضیح داده و به عنوان یک منبع معرفی کرده.
رو توصیه میکنم حتما مطالعه کنید.Bridging the gap

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x