کنکور کارادنی نظام جدید ، ثبت نام و شرایط رشته های فنی و حرفه ای ، در سیستم جدید پذیرش همواره سوال برانگیز بوده است. در سالهای دور بچه هایی که می خواستن در هنرستان ادامه تحصیل بدهند ، باید سوم راهنمایی در آزمون شرکت می کردند. بعد از فارغ التحصیلی در هنرستان با بچه های رشته ی ریاضی و فنی در کنکور شرکت می کردند و رشته های فنی و مهندسی یا کاردانی ( فوق دیپلم ) را انتخاب می کردند.
کنکور کارادنی نظام جدید
کنکور کارادنی نظام جدید ، از این به بعد سبک جدیدی را تجربه می کند. دانش آموزان نظام جدید ۶ -۳-۳ به کنکور رسیدن! تا مدت ها تکلیف معلوم نبود که قراره چی بشه. اما بالاخره در جلسه ی اسفند ۱۳۹۷ سبک آزمون و ورود به دانشگاه بچه های فنی و حرفه ای مشخص شد.  علاوه بر بچه های فنی و حرفه ای ، بچه های شاخه ی نظری ( مخصوصا رشته ی ریاضی فیزیک) می تونن در کنکور کارادنی نظام جدید شرکت کنن.

کنکور کارادنی نظام جدید ، ثبت نام و شرایط رشته های فنی و حرفه ای

سازمان سنجش زمان ، شرایط و نحوه ی شرکت در کنکور کاردانی را اعلام کرد.

زمان ثبت نام :

شروع ثبت نام ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ و پایان ثبت نام ۲۶ خرداد ۹۸ است.

شرایط ثبت نام :

برای ثبت نام دفترچه ی راهنما که در سایت سازمان سنجش است ، به دقت مطالعه کنید. در هنگام ثبت نام باید رشته و محل تحصیل در دانشگاه هم انجام بشه ( انتخاب رشته ). بچه های رشته های نظری به شرط اینکه شرایط را داشته باشن ، می تون فقط در رشته های کاردانی ناپیوسته شرکت کنن! ( برای این گروه از بچه ها نمره ها و معدل با نمره های بچه های فنی تراز و معادل سازی می شه )

شهریه ثبت نام:

شهریه ی ثبت نام باید اینترنتی و در سایت سازمان سنجش پرداخت بشه . هزینه ی ثبت نام بیست و هفت هزار و پانصد تومان می باشد. اگه بخوای در رشته های دانشگاه های غیر دولتی و غیر انتفاعی هم شرکت کنی باید شش هزار و نهصد تومان دیگه هم واریز کنی.

کنکور کارادنی نظام جدید و رشته های بدون کنکور ( بر اساس سوابق):

برای بچه های فنی و حرفه ای ، ۳۰ رشته بدون کنکور هستند و فقط بر اساس سوابق تحصیلی گزینش می شن. اما باید کنکور را ثبت نام کنن . لیست رشته های بدون کنکور را اینجا ببینید. اما ۹ رشته آزمون و کنکور داره این رشته ها عبارتند از:    الکتروتکنیک – کامپیوتر – مکانیک خودرو – تاسیسات مکانیکی – نقشه کشی معماری – حسابداری – تربیت بدنی – گرافیک – صنایع غذایی

تعداد تست و ضرایب آزمون کاردانی :

درو س عمومی ( زبان فارسی . دین و زندگی . زبان . عربی ):

این دروس شامل ۴۰ تست می باشد و با ضریب ۳ محاسبه می شود.

دروس شایستگی پایه( ریاضی . فیزیک . شیمی . زیست ):

این دروس شامل ۳۵ تست می باشد که با ضریب ۶ محاسبه می شود.

دروس شایستگی غیر فنی ( الزامات محیط کار. فن آوری نوین . کارگاه نو آوری . اخلاق حرفه ای ):

این دروس شمامل ۲۰ تست با ضریب ۳ است .

دروس شایستگی فنی ( دروس اختصاصی هر رشته ):

این دروس شامل ۶۵ تست با ضریب ۱۲ می باشد . این دروس مهم تر از سایر دروس بوده و ضریب بیشتری دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *